Hlavní navigace

CDG poslala ČTÚ dvě korekce k návrhu identifikace sítí

Doba čtení: 1 minuta

Martin Kubacki: Astra jedná o dalším HD programu v češtině

Minulý týden v úterý se v pražském Kongresovém centru konal seminář Milníky digitální televize. Byl na něm přítomen i ředitel společnosti Astra Central and Eastern Europe, která patří pod satelitního operátora SES Astra. Martin Kubacki poskytl serveru DigiZone.cz exkluzivní rozhovor, ve kterém hovoří o plánech společnosti do budoucna, o posilování pozice 23.5 st. východně, službě Astra2Connect, vysokém rozlišení a také o tom, proč je satelitní vysílání v Česku tak úspěšné.

Doba čtení: 7 minut

Televizní turbulence nejen na Domažlicku: DVB-T nebo satelit?

Uplynulý rok 2007 se nesporně zařadil mezi televizní milníky uplynulých dekád, a to nejen na Domažlicku. Jak se blížilo avizované vypnutí analogového vysílání hlavního chodského vysílače Vraní vrch, stoupala jistá nervozita z nejistoty a nevědomosti. Obyvatelé se s příchodem digitalizace směle a dalo by se říci i úspěšně poprali. Naskýtá se ovšem otázka: měli se opravdu „poprat“? Vraťme se však k některým událostem, které asi měly přijít a díky nimž můžeme psát knihu digitálního startu u nás.

Doba čtení: 5 minut

Rok 2007 v digitalizaci: dařilo se všemu kromě DVB-T

Jaký byl „digitální“ rok 2007? Až na průtahy s přechodem ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání celkem úspěšný. Dařilo se hlavně ostatním digitálním platformám: satelitu (DVB-S), digitální kabelové televizi (DVB-C) i televizi přes internetový protokol (IPTV). Díky nim opět klesl počet domácností závislých na pozemním příjmu televize, i když je jich v České republice stále drtivá většina. Ale pojďme si zrekapitulovat letošní rok trošku podrobněji.

Doba čtení: 10 minut

Průvodce digitálním vysíláním (32.): Digitální přijímač pod stromeček

Štědrý den je za dveřmi a většina dárků jistě už čeká doma. Pokud se ale ještě nad některými rozmýšlíte, připravili jsme pro vás několik tipů z oblasti přijímačů zemského digitálního vysílání. Stačí vám základní set-top-box do dvou tisíc? Nebo si raději vyberete výrobek, který umí i nahrávat?

Doba čtení: 6 minut

Vraní vrch bude mít v noci půlhodinovou výluku

Doba čtení: do minuty

RRTV žádá ČTÚ, ať prověří návrat analogové Novy na Domažlicko

Doba čtení: 2 minuty

Vliv počasí na digitální televizi? Za problémy může divák

Česká cesta k digitalizaci pozemního televizního vysílání má další problém – počasí. Co s tím budeme dělat? Týdeník Euro a Lidové Noviny se na počátku listopadu věnovaly potížím s příjmem DVB-T na Domažlicku v souvislosti se změnami počasí. Z technického hlediska se nejedná o nic zvláštního. Z pohledu organizačního a hlavně uživatelského je to ale věc velmi podstatná. Ukazuje se tak v plné nahotě to, co jsem tu kritizoval v souvislosti s informační kampaní v Domažlickém regionu. Lidé sice možná vědí „proč“, už mnohem méně vědí „co“, ale téměř vůbec nevědí „jak“.

Doba čtení: 6 minut

Prodej set-top-boxů na Domažlicku: do prázdnin 635, v srpnu 5000 kusů

Doba čtení: 1 minuta

Britové měří sílu televizního příjmu ručním signáloměrem (FOTO UVNITŘ)

Doba čtení: 2 minuty

LN: Ruší špatné počasí zemský digitální signál?

Doba čtení: 1 minuta

Británie vypnula svoje "Domažlicko"

První větší oblast Spojeného království je ode dneška bez zemského analogového vysílání. Město Whitehaven a s ním celá oblast Copeland přišla o tradiční způsob televizního příjmu. Druhá fáze digitalizace spojená s vypnutím čtyř zbývajících analogových programů skončila ve tři hodiny ráno středoevropského času. Britský začátek vypínání analogu nabízí paralelu s tím českým, který proběhl na konci srpna na Domažlicku.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (25.): Digitálně na Ústecku

Severočeši se dočkali zemského digitálního vysílání jako pátí v pořadí. Digitalizace vysílače Buková hora u Ústí nad Labem byla přesto v několika ohledech výjimečná. Média sledovala spektakulární výměnu anténních systémů, které na vysílač dopravil vrtulník. Digitální vysílání z Bukové hory pokrylo dosud největší počet diváků - rovné dva miliony. A signál je tu šířený výkonem 100 kW, což je desetkrát víc než v předchozích oblastech.

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (24.): Digitálně na Domažlicku

Město Domažlice a jeho přilehlé okolí bylo čtvrtým místem, kde v České republice začalo zemské digitální vysílání. Funguje tu od 1. listopadu 2006. Domažlicko je zároveň první lokalitou, kde skončilo tradiční, analogové vysílání. K vypnutí analogového signálu programů České televize a Novy tu došlo na konci letošních prázdnin.

Doba čtení: 5 minut

Británie začíná vypínat analog za pět dní

Doba čtení: 2 minuty

Prima nespustí samostatné digitální vysílání pro Domažlicko

Doba čtení: 1 minuta

Většina domažlických kupovala set-top-boxy do dvou tisíc korun

Doba čtení: 2 minuty

To nejzajímavější z III. kulatého stolu DigiZone.cz

Česká televize hodlá v nejbližších dnech oslovit jednoho z operátorů zemského digitálního vysílání s nabídkou na šíření signálu veřejnoprávního multiplexu z plzeňského Krašova. Kabelová společnost UPC připravuje službu HD+, vybrané televizní pořady přes digitální kabelovou televizi ve vysokém rozlišení obrazu. O2TV bude možné od příštího roku sledovat na dvou televizorech se dvěma set-top-boxy v jedné domácnosti. I to zaznělo na úterním kulatém stolu serveru DigiZone.cz.

Doba čtení: 10 minut

Průvodce digitálním vysíláním (22.): Digitálně v Brně

Zemské digitální vysílání mohou už přes rok a půl sledovat diváci z Brna a okolí. Moravská metropole dostala digitální televizi jako dárek na Vánoce 2005 nejdříve na vyzkoušenou, aby tu DVB-T přešlo v únoru následujícího roku do řádné podoby.

Doba čtení: 6 minut

ČT digitálně z Krašova asi od letošního prosince

Doba čtení: 1 minuta

Domažlicko měsíc po vypnutí analogové televize

Zpočátku se zdálo, že si všichni diváci na Domažlicku rádi pár set korun připlatí za set-top-box a možnost sledovat televizní programy v lepší digitální kvalitě. Dnes, měsíc po vypnutí analogového signálu z místního vysílače Vraní vrch, necelá čtvrtina obyvatel raději přesměrovala svou anténu na Krašov či plzeňský Krkavec. Existují i celá bytová družstva, kde si správce pozval montážní firmu, aby pootočila antény z Vraního vrchu směrem na Plzeň, aniž by respektoval přání některých obyvatelů, kteří si chtěli pořídit set-top-box.

Doba čtení: 5 minut

Digi Monitor: Na konci srpna třetina Domažlicka stále přijímala jen analog

Doba čtení: 1 minuta

Také Nova si zadala průzkum o digitalizaci na Domažlicku

Doba čtení: 1 minuta

Průzkum: 99 procent domácností na Domažlicku nepřišlo o televizi

Doba čtení: 2 minuty

Domažlicko: analog zemřel, ať žije digitál!

V domažlickém regionu a blízkém okolí konečně opadla voda po desetiměsíčních záplavách. Ve velké většině případů vláha konečně přinesla vytouženou úrodu, někteří se však stále plácají v bahně a je zde i pár těch, kterým zůstávají stále louže před domem. Jedno je však jisté - náš region pocítil novodobou změnu a jedna kapitola tak byla ukončena. Analogové televizní vysílání definitivně nahradil digitální signál.

Doba čtení: 6 minut

Domažlicko má problémy s laděním DVB-T

Doba čtení: 1 minuta

Také ČT na poslední chvíli radí domažlickým, jak nepřijít o televizi

Doba čtení: 1 minuta

Prima zveřejnila mapu pokrytí analogovým signálem na Domažlicku

Doba čtení: 1 minuta

Na Domažlicku končí analogové vysílání. Ale ne všude

Úderem páteční půlnoci vypne Česká televize a Nova analogový signál z vysílače Vraní vrch na Domažlicku. Odmlčí se tak první středně velký analogový vysílač na území České republiky a na části domažlického okresu se rozprostře analogová tma. Neplatí to však pro všechny domácnosti, které dosud přijímaly nebo přijímají televizi analogově. Digitální vysílání, které lze z Vraního vrchu naladit už od loňského listopadu, je primárně určené právě těm, kteří ladili analogový signál z tohoto vysílače.

Doba čtení: 5 minut

Český rozhlas upozorňuje: nás se vypínání analogu netýká!

Doba čtení: 1 minuta