Hlavní navigace

Internetová televize a video v roce 2015: předehra k velkému přetahování o diváky

28. 12. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Většina lidí se ráda baví u ozvučených obrázků, to se od vynálezu filmu a pak televize nezměnilo. Díky internetu se ale proměňuje, kdo jim je pouští a jak.

V roce 2015 jsme zvýšenou měrou zaznamenali snahu internetových společností, síťových operátorů i mediálních vydavatelů vytvářet nebo alespoň šířit videoobsah, který bychom donedávna považovali za typicky televizní. Hraje se o to, kdo na něm bude nejvíce vydělávat, řekněme, v příštím desetiletí.

YouTube Red nabídne i původní tvorbu

YouTube (ze stáje Googlu) spustilo koncem října YouTube Red, službu za předplatné. Zatím však ne pro Českou republiku ani jiné země mimo Spojené státy. Do světa se YouTube Red vydá prý napřesrok.

Předplatitel YouTube Red se za $9,99 měsíčně nejen zbaví reklamy, ale může si videa či jejich seznamy ukládat do mobilní aplikace a mít je tak přístupné i offline. Totéž předplatné přitom platí jak pro YouTube Red, tak pro Google Play Music (tedy pro „All Access“ čili přístup „Naplno“).

YouTube Red předcházela beta Youtube Music Key (to už nyní přesměrovává na Red).

Na YouTube Red by se měl postupně objevit také původní, „prémiový“ obsah pouze pro předplatitele, jímž bude YouTube soupeřit s Netflixem, HBO a vlastně s televizemi vůbec.

Kde vězí Netflix?

V roce 2015 jsme přetřásali očekávaný příchod Netflixu (internetové televize na vyžádání) na český trh. Zatím má obsazenu Evropu tradičně „západní“, některé z těch zemí teprve krátce: Ve Španělsku je od 20. října, v Portugalsku od 21. října a v Itálii od 22. října.

Tamní výše měsíčního předplatného

€7,99 za „základ“ — jeden proud v nízkém rozlišení (SD)
€9,99 za „standard“ — až dva současné proudy ve vysokém rozlišení (HD)
€11,99 za „premium“ — až čtyři současné proudy ve velmi vysokém rozlišení (4K)

Netflix v Evropě po posledním letošním rozšíření v říjnu 2015.
Autor: NordNordWest

Netflix v Evropě po posledním letošním rozšíření v říjnu 2015.

Sice už v únoru potvrdil Netflix pro Hospodářské noviny, že k nám vstoupí nejpozději v roce 2016, ale na začátek roku 2016 zatím ohlásil pouze Singapur, Hongkong, Tchaj‑wan a Jižní Koreu. Přesto prohlašuje, že do konce roku 2016 se chce rozšířit na celý svět.

Českým televizím i internetovým vysílatelům poskytl každopádně dostatek času na zvážení toho, co pro ně může znamenat a jak se naň mají připravit. Netflix tak dorazí na trh „opevněný“ — plný místní tvorby, o kterou se s ním její producenti sotva budou chtít dělit, protože už mají dávno vybudované vlastní kanály k divákovi.

V USA si už dvě pětiny domácností předplácejí nějakou internetovou televizi na vyžádání (streaming), leč kabelové předplatné kvůli tomu prý zatím převážně neruší. Přechod ke sledování přes internet děje se jen zvolna.

HBO se rozhoupalo k internetové službě

HBO, vlastně tradiční filmová a seriálová televize (dostupná v kabelových sítích nebo družicově), se rozhodla nadále nečekat a vydala se na internet, v podobě HBO Now, zatím ovšem jen v USA, a to ještě ne pro každého, nýbrž je dostupná jen zákazníkům spolupracujících poskytovatelů, tedy v sítích Optimum a Verizon, a dále na určitých zařízeních Amazon Fire, na některých mobilních zařízeních s Androidem a iOS, s Android TV nebo Apple TV, a také na Chromecastu a Roku.

Vlastně je to prostě OTT služba, tedy videoknihovna obsahu na vyžádání, umožňující přístup k programům HBO a jejich archivu. Předplatné stojí $14,99 měsíčně — podobně jako kabelový balíček HBO, k němuž dostane zákazník týž přístup v ceně, jen pod názvem HBO Go.

Pojmem OTT čili over‑the‑top označuje se šíření televizního obsahu přes obecný internet, přičemž poskytovatel obsahu nemá pod kontrolou celou cestu až k divákovi, na rozdíl kupříkladu od IPTV. Příkladem OTT služby je iVysílání ČT.

Už po třech měsících od spuštění se analytik Rich Greenfield dopočítal, že HBO Now si předplácelo nejméně 850 000 lidí.

Apple TV není zatím vším, čím být měla

Apple TV
Autor: Apple

Apple TV s dálkovým ovladačem

Apple sice v listopadu uvedl přepracovaný a vylepšený set‑top box Apple TV, vybavený systémem tvOS a napojený na aplikační obchod, ale bez toho hlavního, co k tomu původně zamýšlel (podle tvrzení nejmenovaných zdrojů) — totiž bez plnohodnotného internetového televizního balíčku nahrazujícího kabelový příjem televize.

Apple o tom údajně jedná s předními americkými televizemi, ale jednání jsou složitější, než čekal; podle analytiků Bloombergu v nich nemá na televize takové páky, jako měl na průmysl hudební.

Apple by rád poskládal přitažlivý balíček kanálů dostupný za pouhých $40 předplatného (ovšem v USA), tedy asi za polovinu toho, kolik obvykle platí tamní domácnosti za nabídku kabelovou.

Jenže televize by rády získaly z nového způsobu šíření více než z dosavadních předplatitelů kabelových, pomalu jim ubývajících, kterýžto úbytek Apple zamýšlí urychlit — ovšem ve svůj prospěch. Bloomberg připomíná, že Apple potřebuje získat prostor k dalšímu růstu, na nějž si navykli jeho akcionáři.

Mimoto je náročné zajistit novou službu technicky. Apple přitom patrně spolupracuje s Akamai.

V Americe působí od ledna 2015 Sling TV za pouhých $20 měsíčně, leč s poměrně omezenou nabídkou živých kanálů, třebaže v ní má několik oblíbených, jako ESPN nebo TNT. Vyjednávali to přitom roky, připomíná Bloomberg.

V Česku v roce 2015 rovněž pokračovala přeměna televizního trhu. pozice je třeba obsadit dříve, než si v zahraničí všimnou, že je nějaké Česko.

O2 spustilo vlastní sportovní kanál a mimoto produkuje film

Operátor O2 poskytuje ve své síti cizí televizní obsah už řadu let formou IPTV, pod souhrnnou značkou O₂ TV. Letos však nabídku vylepšil o vlastní sportovní kanál, O₂ Sport, a zamluvil si proň kupříkladu výlučná česká práva na fotbalovou Ligu mistrů.

Dále se O2 vrhá do filmové produkce. První počin má přijít do kin už v lednu; od května pak bude zhlédnutelný ve videotéce O₂ TV.

O2 se také snaží dostat svůj televizní balíček i k lidem mimo svou síť, třebaže v létě po zdánlivém ohlášení dostupnosti pro „prakticky kohokoliv“ následně „upřesnil“, že ne.

Na podzim O2 oznámilo „přes 193 tisíc zákazníků O₂ TV“.

český T-Mobile má potřebu nabízet alespoň televizi mobilní; ostatně má především mobilní zákazníky. (Jinými se nechlubí.) Do provozu za peníze ji spustil 2. února.

T‑Mobilu (jako všem mobilním operátorům) prudce roste objem přenesených dat
(o 56 % meziročně), přitom průměrná tržba na zákazníka (tzv. ARPU) mu klesá. Zjevně tedy zkouší, zda mu někteří budou platit za televizi, namísto sledování třeba YouTube.

Pro úplnost dodejme, že Vodafone ve své síti poskytuje sledovanitv.cz, tak jako řada menších, místních operátorů.

Noviny rozšiřují videoobsah

Start DVTV v roce 2014 dal se nazvat krokem do neznáma. Dnes můžeme říci, že byl nadmíru úspěšný (jak podle mínění veřejnosti, tak podle odborné poroty Křišťálové Lupy 2015). Však Economia už v únoru přidala další rubriky a celé to seskupila pod Aktuálně TV.

Na rozšíření nepočetného týmu si však DVTV musela vybrat peníze na Startovači. Získala nakonec skoro trojnásobek zamýšlených 750 000 Kč.

Příkladu DVTV následovala hned v lednu také Mladá Fronta, byť projekt Euro E15 TV je prozatím velice skromný, natáčený jen jednou až dvakrát do měsíce.

Streamu připlavala konkurence

Mafra, na českém internetu nejvážnější mediální protihráč Seznamu, spustila v červnu videoserver Playtvak, nabízející krátké, odlehčené formáty, dílem původní tvorbu, zacílené především na diváky do třiceti let. Záměr projektu popsal tehdy Lupě Michal Hanák, člen představenstva Mafry zodpovědný za internetové aktivity.

Naopak Stream má od letoška mezi pořady i něco na způsob zpravodajství, byť dělaného hodně jinak a jen jako glosující týdeník; a mimoto na něm začaly „vysílat“ Infobaden News. (Na rozjezd si vybraly na Startovači.)

Stream také rozšířil svou mobilní aplikaci o možnost uložit si videa k pozdějšímu zhlédnutí i bez připojení k internetu. Nejprve to vyzkoušel na nemnoha uživatelích Windows Phone, ale posléze získali tuto funkci i diváci na Androidu nebo iOS. (Podíl mobilních diváků Streamu byl v létě 15 %.)

Stručně si ještě připomeňme

Že u nás už lze sledovat hokej přes internet. ■ Že skončila online videopůjčovna Topfun. ■ Zato se spustil vyhledávač online filmů Filmtoro.cz.

Content First 2022_tip temata

Pohřbívání Flashe

V lednu 2015 se YouTube odhodlal — po letech příprav — přejít na výchozí přehrávání videí pomocí HTML5 namísto nebezpečného a uzavřeného Adobe Flashe. Volání po tom, že „Flash už by měl konečně umřít“, zaznívalo pak průběžně po zbytek roku, zatímco Adobe nestíhalo opravovat nové a nové kritické zranitelnosti. (Například tvůrce Firefoxu to nakrátko přimělo úplně zamezit Flash.)

Že nenávratně a stále citelněji klesá podíl klientů schopných zobrazit Flash, toho si všimli i v českém sdružení SPIR a v dubnu vydali pro „reklamní trh“ příručku pro přechod na HTML5.

Ale ne každý je přesvědčen, že Flashe už se můžeme bez potíží zbavit.
Pavel Kočička: Flash sice směřuje k jisté smrti, ale určitě to nebude letos a nejspíš ani příští rok. Stále má na webu nezastupitelné místo.