Hlavní navigace

Ondřej Malý: Že je FUP věčný? Budoucnost patří neomezeným datům, věří Švýcaři

Říká-li Švýcar, že přestane měřit čas, měli bychom zpozornět. Ačkoli si operátoři v České republice zatím nedokáží představit datové služby bez omezení tzv. fair user policy, ve Švýcarsku účtování přenesených dat považují za dobový přežitek.

Doba čtení: 6 minut

Jan Handl: Co může zahubit Internet věcí?

O tom, že existuje Internet věcí, víme už dlouho. Je pěkné, že mezi sebou komunikují přístroje a senzory, občas se nějaká z důležitějších informací dostane k člověku. Na tom, že se na internetu vyskytují věci, vlastně není nic špatného a i tento krásný obor má svá ohrožení, díky kterým se nemusíme bát, že nás stroje převálcují.

Doba čtení: 3 minuty

2014: dvoje peoplemetry, dvě cílové skupiny a dvě nejsledovanější televize

Už je to tak, my mediální novináři bychom se měli pomalu připravovat na situaci, že za dva roky touhle dobou budou na televizním trhu dva lídři: Nova a Prima family.

Doba čtení: 2 minuty

Tomáš Vyskočil: Kdo skutečně tahá za nitky na českém internetu?

Seznam.cz běží jako namazaný stroj, Google vede v PPC reklamě, iDNES má problém, Centrum drží Černého Petra, Allegro je štika, Ringier je v onlinu pozadu a Sanoma doufá v zázrak. Jak vypadá situace na českém internetu očima Tomáše Vyskočila?

Doba čtení: 11 minut

Jiří Hlavenka: Facebookem k názorové singularitě, aneb digitální propast se rozevírá

„Oblíbené“ téma na Lupě je opět tady. Sociální sítě nejsou geekovskou komunitou zrovna milovány, ale jak praví klasik – to, že Facebook nemáme rádi nebo jím opovrhujeme, je asi tak jediné, co s ním můžeme dělat.

Doba čtení: 7 minut

Sledovanost: Téma pro čtenáře velmi atraktivní, pro redaktory však značně nevděčné

Nepřímo jsem se díky vydávání výsledků o sledovanosti od jednoho ze čtenářů dočkal i vyhrožování fyzickou likvidací. Co v některých jedincích tato čísla dokážou vyvolat, je opravdu neskutečné.

Doba čtení: 3 minuty

O Radku Johnovi a synergickém efektu TV Barrandov s Týdnem

Opravdu nebude mít Radek John nic společného s publicistikou v časopise Týden, když jeho vydavatel tolik sází na synergii svých tištěných titulů s televizí Barrandov?

Doba čtení: 2 minuty

David Šmehlík: Potřebujeme pro startupy tolik akcelerátorů a hubů?

V České republice je 30 až 50 viditelných globálních startupů. Potřebujeme pro ně tolik akcelerátorů a hubů, když ani jeden z nich nedokáže české projekty napojit na globální investory a mentory? Nad svými zkušenostmi se zamýšlí spoluzakladatel startupu Druidly.com David Šmehlík.

Doba čtení: 3 minuty

Kolik bere finanční ředitel České televize? – Troufalá otázka, když si ho platíme???

Česká televize se zdráhá zveřejnit platy svých vrcholných manažerů. Odvolává se přitom na zákon na ochranu osobních údajů.

Doba čtení: 2 minuty

Jan Handl: Temná stránka Wikipedie

Cenzura údajné dětské pornografie, svévolné zásahy do obsahu, vyřizování osobních účtů v profilech lidí, podplácení editorů… To vše se dělo a k dobré pověsti Wikipedie to zajisté nepomohlo. Přes to všechno nelze najít závažnější důvod, proč přestat Wikipedii obdivovat.

Doba čtení: 4 minuty

Jiří Peterka: Telefónica pustí do své sítě prvního virtuála Blesk mobil. Proč právě teď?

Telefónica a vydavatelství Ringier představí příští úterý „převratnou změnu na telekomunikačním trhu“. Mělo by se jednat o prvního virtuálního mobilního operátora, kterého Telefónica dobrovolně pustí do své sítě. Proč se k tomu odhodlala právě nyní, zatímco všechny dosavadní pokusy ztroskotaly?

Doba čtení: 5 minut

Standa Peoplemetrák a Fanda Novák

Peoplemetry od společnosti Mediaresearch už mají svého maskota – Standu Peoplemetráka, ty od Novy a Médey zatím ani provozovatele. Vznikne vůbec nějaké druhé měření televizní sledovanosti v Česku?

21. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jiří Hlavenka: Vychovali jste obludu internetových diskusí a ta vás sežrala

Téma, do jaké míry povolovat, zakazovat, anonymizovat či podrobovat editorským úpravám (čti: mazání) diskusní příspěvky v hlavních českých médiích na Internetu, je věčné. Všechna velká média postupně provádějí úpravy směřující k „de-anonymizaci“ diskusí; prostředky jsou různé, deklarovaný cíl stejný – zkvalitnění diskusí, redukci „žumpovitosti“ českých diskusních fór. Raději méně, ale kvalitněji, říkají vydavatelé.

Doba čtení: 8 minut

“S pětkaři byla vždycky největší sranda”

“Nová česká prima televize” Pětka stojí na několika sloganech a celebritách, které slušně utáhnou pár bulvárních pořadů, u celého vysílání je to ale sázka do loterie.

Doba čtení: 4 minuty

Medián Petra Koubského: Kdo rozhoduje o tom, že si novinář nemá brát dárky?

Každou středu se na Lupě nad děním ve světě nových médií zamýšlí analytik a publicista Petr Koubský. Jeho sloupek jsme nazvali Medián – vychází v prostřední den týdne, věnuje se médiím a rozhodně není průměrný. Ať je vám dobrým průvodcem po online mediálním světě.

Doba čtení: 3 minuty

Jiří Hlavenka: Budoucnost žurnalistiky nebyla nikdy tak temná jako dnes

Nejen k současnosti, ale i k budoucnosti žurnalistiky se ve svém článku na Lupě vyjádřil David Antoš. Píše, že budoucnost žurnalistiky je růžová. Materiál mě překvapil, neboť se domnívám, že je tomu bohužel přesně naopak.

Doba čtení: 14 minut

Radim Pařízek by se měl k problémům stavit čelem a ne před nimi utíkat

Neschovávat pomyslnou hlavu do písku a postavit se čelem k problému, který nastal. To je lekce, kterou by si měl Radim Pařízek odnést z odchodu bývalého šéfa Novy z jeho projektů.

Doba čtení: 5 minut

Tablety patří e-mailům a zpravodajství. A co na mobilních zařízeních děláte vy?

Podle jednoho z výzkumů s rostoucím počet uživatelů tabletů vzniká nová sorta lidí, kteří konzumují zpravodajství s větší vervou než ostatní. Kromě zpráv na mobilních zařízeních prý vedou e-maily, ale kde jsou ty aktivity, které možná neradi přiznáváme? Jsou data od účastníků výzkumů skutečně pravdivá?

Doba čtení: 2 minuty

Medián Petra Koubského: Rozum a Quartz

Počínaje dnešním dnem se na Lupě bude každou středu nad děním ve světě nových médií zamýšlet analytik a publicista Petr Koubský. Jeho sloupek jsme nazvali Medián – vychází v prostřední den týdne, věnuje se médiím a rozhodně není průměrný. Ať se vám stane dobrým průvodcem po online mediálním světě.

Doba čtení: 3 minuty

Koho ohrozí Pětka? Nejvíc asi TV Barrandov, která naplno nevyužívá svůj potenciál

Divákům citelně chybí zábavné pořady z devadesátých let. Televize Barrandov jim je nabízí jen v omezeném množství, ostatní skoro vůbec.

Doba čtení: 3 minuty

Jiří Hlavenka: Spor mezi Applem a Samsungem by měl rozhodovat Bůh

Soudy jsou ve sporech Apple – Samsung stavěny do nezáviděníhodné role: rozhodování prakticky není možno podložit silnou argumentací a stává se čistě věcí osobních názorů soudců. Snad nic není standardnímu právnímu myšlení vzdálenější – a přesto budou padat další a další verdikty.

Doba čtení: 8 minut

Reklama na sociálních sítích: Neinzerujte. Bavte!

Sociální sítě nechtějí inzerenty, ale baviče. Firmy by si měly uvědomit, že nejde o klasická média, ve kterých je rozumnými konzumenty reklama tolerována. I když je potřeba „zábavnosti“ známou poučkou pro většinu odborné veřejnosti, opakování je matkou moudrosti – skutečně je třeba bavit. S tímto přístupem jsou totiž šance na úspěch mnohem větší.

Doba čtení: 2 minuty

Óčko dostává k desátým narozeninám nejen nový obal, ale také jasnou vizi

Významné změny v programovém schématu, nový grafický obal a jasná vize. To jsou prvky, které budou hudební televizi Óčko charakterizovat do jedenáctého roku života.

Doba čtení: 4 minuty

Proč máme platit za odběr na pobočce? Protože chceme nakupovat co nejlevněji

Na začátku září Mall.cz zpoplatnil osobní odběry u zboží do 1500 korun. Chce tak zastavit pokles průměrné hodnoty účtenky a kompenzovat náklady, které jsou s vyzvedáváním na pobočkách spojeny.

Doba čtení: 4 minuty

Co dělat, když se intimní fotky rozutečou po internetu?

Jste ve vztahu a s protějškem si vyměňujete vlastní erotické obrázky jako na běžícím pásu. Ale co když se partnerem rozejdete a vaše kompromitující snímky poslouží jako nástroj odplaty?

Doba čtení: 4 minuty

Bude TV Barrandov podporovat prezidentského kandidáta Jana Fischera?

První otázka, která mě napadla ve chvíli, kdy vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa potvrdilo koupi televize Barrandov. Soukup je Fischerovým poradcem.

Doba čtení: 3 minuty

Haló? Followeři? Jste falešní, nebo jen mlčíte?

V poslední době se dost řeší kvalita followerů na Twitteru. Prý je jich dost falešných, neaktivních a „mlčících“. Jak na to, když chcete odhadnout, kolik z účtů, které vás sledují, za něco stojí?

Doba čtení: 3 minuty

Najednou je rozhlasová digitalizace dobrá

České Radiokomunikace zahájily veřejnou debatu o digitalizaci rozhlasového vysílání. Trošku se ale zapomíná, že digitální rozhlas u nás už léta provozuje firma Teleko.

Doba čtení: 3 minuty

Jiří Hlavenka: Mezi Applem a Microsoftem je více než font Arial

Microsoft a Apple nejsou soupeři, vlastně se spíše míjejí, píše ve své glose reagující na úvahu Petra „Pixyho“ Staníčka publicista Jiří Hlavenka. Obě firmy reprezentují zcela odlišné přístupy k produktům a zákazníkům. A opravdu je jasné, kdo z nich je větší inovátor?

Doba čtení: 6 minut

Servisní poplatek a zákaznické centrum se zlatými klikami od záchodu

Od včerejška platí pro všechny zákazníky satelitních služeb Skylink a CS Link povinnost platit servisní poplatek 29 korun měsíčně. I za nabídky, které se označují jako bezplatné.

Doba čtení: 3 minuty