Hlavní navigace

Co digitalizaci přinesl a vzal rok 2006

29. 12. 2006
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Na závěr roku přichází čas bilancování nad uplynulými dvanácti měsíci. Jaké byly pro českou digitalizaci? Poslanci se po roce a čtvrt konečně dobrali novely vysílacího zákona, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za podobnou dobu dokončila licenční řízení na nové programy v zemských multiplexech. Česká televize začala vysílat sportovní program a DVB-T se rozšířilo po Praze i do Brna, Ostravy a Domažlic. Přišlo IPTV od Telefóniky O2 i satelitní platforma Digi TV. Český telekomunikační úřad schválil Technický plán přechodu, ale rozhořely se také soudní spory a celý proces nadále blokují kasační stížnosti.

Brno, Ostrava a ČT 4 Sport

Zemské digitální vysílání dostalo Brno a jeho okolí už 22. prosince minulého roku. Prvních šest týdnů ale proběhlo ve zkušebním provozu, a tak se řádný start datuje až na 9. únor 2006. Ve stejný den získali možnost příjmu DVB-T také obyvatelé Ostravska. Provozovatel multiplexu A, firma Radiokomunikace, přešla pak v hlavním městě na modernější vysílací technologie s cílem dosáhnout lepšího pokrytí metropole a nejbližšího okolí.

Únorový start vysílání v Ostravě navýšil pokrytí digitálním signálem na třetinu české populace. Datum bylo vybrané cíleně, protože jen o den později začal vysílat nový program České televize, ČT 4 Sport. Jeho start byl plánovaný u příležitosti zahájení Zimních olympijských her v italském Turíně. Kampaň ČT s heslem 2× více sportu přinesla na přelomu ledna a února rekordní tržby prodejcům set-top-boxů. Samotné ČT 4 bylo pro diváky ale v době olympiády zklamáním. Atraktivní přenosy nadále dominovaly programu analogové celoplošné stanice ČT 2, na sportovní kanál zbyly jen reprízy a méně sledované disciplíny.

Cestu k lidem si ČT 4 Sport zatím stále hledá. V květnu a červnu se jeho sledovanost pohybovala na úrovni do dvou promile diváků před obrazovkou. Letošní Mistrovství světa ve fotbale řady příznivců sportovního programu kupodivu ještě snížilo. Sledovanost klesla na šest desetin procenta. Ne nadarmo se ale vedení ČT ptá: Kolik lidí sleduje ČT 4 Sport v hospodě? Existují proto úvahy o zavedení peoplemetrového měření i do stravovacích a zábavních zařízení. Každopádně programu ČT 4 pomohl návrat fotbalové ligy na obrazovky České televize. Utkání Gambrinus ligy běží na veřejnoprávní sportovní stanici jako hlavní program na nedělní večer.

Radost a slzy nových držitelů digitálních licencí

Po měsících čekání se konečně dočkali. Kdo? Žadatelé o vysílací licenci pro digitální multiplexy B a C. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání 4. dubna udělila oprávnění šesti televizím: TV Barrandov, Febio TV, RTA, TV Óčko, TV Pohoda a Z1. Některé předpokládaly řádný start už 6. května, další na podzim a jiné v březnu příštího roku. Společně vytvořily Asociaci digitálních televizí.

Smělé úvahy a radost ale smetly žaloby neúspěšných uchazečů a kasační stížnosti Nejvyššímu správnímu soudu. Za pět měsíců po přidělení vysílacích práv přišla studená sprcha – soud vyhověl Nově a zrušil udělení šesti digitálních licencí. O týden později uspěla se stejnou žalobou rovněž před Městským soudem v Praze společnost Galaxie sport, která společně s televizí Nova patří do skupiny CME. Rozhodnutí o dalších žalobách pak zablokovaly kasační stížnosti hned z několika stran. Ačkoli nejsledovanější komerční televize svoji stížnost stáhly, další subjekty proces blokují dál.

Koho zajímá, co nové televize chtějí přinést českému diváku, může si přečíst souhrnný článek a jeho pokračování nebo některý z dílů seriálu Historie a plány.

Nedostatečná novela vysílacího zákona

Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání 231/2001 Sb. čekal na novelizaci pro digitální časy rok a čtvrt. Původně byla ustanovení týkající se digitalizace součástí už Zákona o elektronických komunikací, nakonec je ale poslanci vyčlenili a jali se o nich hlasovat zvlášť. Na konci minulého roku prošla takzvaná „digitální novela“ druhým čtením, schválení ve čtení třetím se dočkala po několika odkladech v polovině letošního února.

Třetí čtení digitální novely bylo zajímavou ukázkou legislativní práce české Poslanecké sněmovny. Zákonodárci během hodiny stihli jednotlivě rozhodnout o zhruba stovce pozměňovacích návrhů a po konci nikdo nebyl schopný říci, jak právní norma vlastně vypadá. Svoje si k zákonu 235/2006 Sb. řekl také Senát, poslanci nakonec podpořili jím upravenou verzi. Finální podoby se digitální novela dočkala týden po udělení licencí novým programům.

Rok a čtvrt práce zákonodárců má za výsledek skutečnost, že momentálně probíhají intenzivní jednání o podobě „novely novely“, která by opravila chyby a promlčené lhůty schváleného zákona. Zajímavým ustanovením bylo poskytnutí kompenzačních digitálních licencí analogovým televizím Nova a Prima, které od nich žádalo výměnou schválení a dodržování Technického plánu přechodu. Protože ale jeho finální podoba na konci srpna letošního roku ještě neexistovala, bonus zůstal promlčený.

Dvě novinky na trhu: IPTV a Digi TV

Nejen zemským vysíláním může být divák usazený před televizí. Rok 2006 rozšířil nabídku placených satelitních služeb. Rumunská platforma Digi TV si po Maďarsku a Slovensku našla cestu i do České republiky. Diváci si ji mohou objednávat od srpna letošního roku, a to za poloviční ceny než UPC Direct. Nejprve v nabídce chyběly televize Nova a Prima, později ale přibyly také ony.

Nízkou cenu Digi TV kazí divákům horší technická kvalita a dlouhé čekací doby na instalaci. I pro redakci DigiZone.cz to není příjemná skutečnost. Nejpoužívanější vyhledavač Google totiž po zadání hesla Digi TV zobrazí na prvním místě náš článek a najdou se tací, kteří DigiZone.cz pak považují za dodavatele služby. Čas od času proto do naší redakční pošty zavítá stížnost od lidí, kteří si Digi TV objednali a zatím na její instalaci marně čekají.

Příchod Digi TV na český satelitní trh diváci ale ve větší míře spíš oceňují a kvitují levnější programovou nabídku. Dalších protihráčem dominantní satelitní platformy UPC Direct je bývalý Czech Link, nově CS Link. Za úvodní poplatek nabízí dále bezplatný a časově neomezený příjem českých programů. V nabídce zatím stále chybí televize Nova, v současnosti se ale jedná i o jejím zařazení do CS Linku.

Nový školní rok přinesl novinku od telekomunikačního operátora Telefónica O2. Dlouho avizované televizní vysílání přes internetový protokol (IPTV) Telefónica spustila 1. září jako O2 TV. Měsíční paušál za jeden ze dvou základních balíčků se pohybuje okolo 500 korun, do Vánoc si službu objednalo 15 tisíc lidí. Můžete se sami podívat, jak O2 TV vypadá, a přečíst si praktické zkušenosti jejích uživatelů.

Podrobnosti o technologii IPTV a dalších poskytovatelích naleznete ve speciální příloze. Za zmínku stojí informace, že IPTV intenzivně testoval operátor Volný, který připravuje jeho start na začátek příštího roku – stejně jako Radiokomunikace.

Domažlický experiment

V listopadu se po tři čtvrtě roce rozšířila nabídka zemského digitálního vysílání. Od začátku měsíce si ho mohou naladit obyvatelé Domažlicka, kteří jako první přijdou o analogovou televizi. Multiplex A v chodském vydání až do Štědrého dne neobsahoval televizi Nova. Nakonec ale Rada pro rozhlasové a televizní vysílání i stanice našly společnou řeč a upravily síť do kompletní podoby.

Bylo zajímavé sledovat první zkušenosti s DVB-T v Domažlicích i to, jak se pokrytí liší od teoretických propočtů. Do regionu se vypravili také zástupci České televizi a Radiokomunikací, aby tu uspořádali veřejnou osvětu.

Příjemný byl pro obyvatele Domažlicka, kteří si už pořídili set-top-box, 6. prosinec. Německo totiž zahájilo vysílání tří multiplexů z vysílače Hoher Bogen, které svým signálem dosahují až do Čech. Západní soused ve stejný den ukončil analogové vysílání, čímž se pro místní zlepšila kvalita rušené televize Prima. Na Šumavě ale bavorské změny způsobily notně pokazily Novu, která musela od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) získat jiné frekvence.

Trnitá tvorba jízdního řádu digitalizace

ČTÚ byl hlavní aktérem při vytváření Technického plánu přechodu zemského analogového na zemské digitální vysílání (TPP), klíčového dokumentu české digitalizace. Pavel Dvořák z Rady ČTÚ o jeho zárodcích informoval už na začátku roku. Později Dvořák vystřídal Davida Stádníka a stal se šéfem regulačního úřadu telekomunikací. Technický plán se dočkal první verze v srpnu letošního roku.

ICTZ23

Veřejné připomínkové řízení následoval workshop, na kterém analogové komerční televize ruku v ruce smetly dokument ze stolu. Stanice od ČTÚ požadovaly záruku zachování stávajícího pokrytí, což jim TPP v první verzi podle jejich mínění nenabízel. Rada ČTÚ pak dala „jízdní řád digitalizace“ svému úřadu k přepracování. Novým termínem byl konec roku 2006.

Druhá verze TPP přišla na svět v závěru října. Připomínky k dokumentu se sešly i tentokrát, ČTÚ k nim přihlédl, ale Technický plán přechodu nakonec odeslal Ministerstvu informatiky ke schválení vládou. Vláda vzala TPP na vědomí a ČTÚ ho vydal. Zbývá ale ještě změnit zákony tak, aby dokument mohl být právně vymahatelný. Štafetu digitalizace proto znovu převzali politici.

Telegraficky o dalších událostech

Co považujete za největší digitální událost uplynulého roku?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.