Hlavní navigace

V Rusku vzniká speciální helma s integrovanou navigací pro motorkáře

Konstruktéři hledali inspiraci u pilotů stíhaček. Hlasem ovládaná helma s podporou LTE, kterou pohání operační systém Android, by se měla dostat do prodeje koncem roku.

Doba čtení: 2 minuty

České telekomunikace v roce 2013: Start LTE, prodej Telefónicy i aukce-neaukce

Rok 2013 byl rokem aukcí, nástupu virtuálů, zlevňování neomezených tarifů, změn ve vedení ČTÚ i v legislativě. Byl rokem sdílení sítí, komerčního spouštění LTE i velkých akvizic a prodejů.

Doba čtení: 19 minut

Vítězové aukce kmitočtů pro síť LTE si rozdělili pásma

ČTÚ schválil dohodu tří „vítězných“ stávajících operátorů o rozdělení kmitočtových bloků v jednotlivých kmitočtových pásmech. Už jim zbývá jen po výzvě zaplatit a získat rozhodnutí o přídělu.

Doba čtení: 1 minuta

Aukce kmitočtů: jak operátoři bojovali o jednotlivé bloky?

Detailní výsledky aukce ukazují, že „boj“ mezi trojicí stávajících operátorů byl minimální, a to i v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz. Jeden z bloků se prodal za vyvolávací cenu.

Doba čtení: 8 minut

Aukce mobilních kmitočtů skončila, na nového hráče zapomeňte!

Zájemci o roli nového hráče se v aukci moc nepředvedli. Tři porce kmitočtů v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz si mezi sebou rozdělila trojice stávajících operátorů, za ceny blízké těm vyvolávacím.

Doba čtení: 10 minut

Aukce na nové kmitočty skončila, ale čtvrtý operátor v Česku nebude

Český telekomunikační úřad vyhlásil výsledky aukce na nové mobilní kmitočty. Naděje na to, že by se ke stávající velké trojce přiřadil nový hráč, definitivně padla.

Doba čtení: 2 minuty

Kellner má Telefóniku. Plánuje drastické škrty nebo nový silně růstový byznys?

Telekomunikace bývaly velmi „sexy“ byznysem, poslední roky však dostávají těžce zabrat. Doby pohádkových příjmů a zisků jsou pryč. Možnosti, jak na obchodu vydělat ale existují.

Doba čtení: 7 minut

Turbo Internet: Vodafone nasadí LTE v pásmu 900 MHz

To, co operátoři s vlastní sítí dosud prezentovali jako nemožné, Vodafone najednou udělá: nasadí LTE v pásmu 900 MHz. Hodlá jím pokrýt ta území, která dosud nemají 3G pokrytí.

Doba čtení: 8 minut

Tasciane, pátý uchazeč o kmitočty LTE, je nyní „Sazka Telecommunications“

Společnost povede Robert Chvátal, jenž dříve vedl rakouský a předtím slovenský T‑Mobile. Přejmenování neovlivní účast na dražbě kmitočtů.

Doba čtení: 1 minuta

LTE: kde jej nabízí Telefónica a Vodafone? Na kolik vyjdou potřebné tarify?

T-Mobile začal připojení přes LTE nabízet na komerční úrovni, ale Telefónica tak učinila již před více než rokem. Vodafone pak letos v červenci. Ve kterých oblastech je LTE k dispozici?

Doba čtení: 2 minuty

Aukce kmitočtů plná překvapení: tři ostřílení a dva úplní nováčci

Vedle tří etablovaných operátorů s dlouhou historií se do aukce přihlásily i dva zcela nové subjekty s nulovou historií. Jeden odvozuje svůj původ od PPF, ke druhému se hlásí skupina KKCG.

Doba čtení: 10 minut

Aukce kmitočtů: Přihlásilo se 5 firem, PPF se nezúčastní a Telefónica podala žalobu [AKTUALIZOVÁNO]

V poslední den, kdy zájemci mohli podávat přihlášky do aukce na nové mobilní kmitočty, přicházejí zprávy, které její průběh a výsledek mohou výrazně ovlivnit.

Doba čtení: 4 minuty

T-Mobile spouští komerční provoz svého LTE, jaké jsou podmínky?

LTE od T-Mobile bude dostupné v Mladé Boleslavi a na čtvrtině území Prahy. Prozatím bude fungovat v pásmu 1800 MHz a bude dostupné všem uživatelů značky (nikoli sítě) T-Mobile, v rámci stávajících tarifů a datových balíčků.

Doba čtení: 10 minut

Co se změnilo v aukci kmitočtů: vyvolávací ceny, rozvojová kritéria i závazky

Finální podmínky aukce mobilních kmitočtů doznaly změn: vypadlo minimální požadované portfolio, zkrátila se doba národního roamingu a jiné jsou i požadavky na rychlost budování nového pokrytí.

Doba čtení: 12 minut

ČTÚ vyhlásil finální podmínky aukce mobilních kmitočtů, proběhnout má do konce roku

Finální podoba podmínek aukce prý nedoznala zásadních změn oproti původně navrhované verzi. Vládě byly podmínky předloženy, ale nevyjádřila se k nim – nesešlo se dost ministrů.

Doba čtení: 2 minuty

T-Mobile spustil LTE v Praze 4 a Mladé Boleslavi, fungují data i hlasové služby

K LTE síti T-Mobilu se ovšem připojíte zatím jen na některých smartphonech a tabletech. Data stažená přes LTE se po dobu zkušebního provozu nebudou zákazníkům počítat do FUP.

Doba čtení: 1 minuta

ČTÚ i nadále trvá na vyhrazení části pásma 800 MHz pro nové hráče

ČTÚ u připravované aukce mobilních kmitočtů stále trvá na přednostním vyhrazení části nabízených frekvencí v pásmu 800 MHz pro nové hráče. Stávajícím operátorům se to nelíbí.

Doba čtení: 1 minuta

Dubaj láká startupy z celého světa, působí tam i Google, IBM či LinkedIn

Dubaj se chystá přejít na m-government – služby úřadů mají být dostupné přes mobilní aplikace. Zároveň se otevírá nadějným startupům. V Praze o tom mluvil šéf Dubai Internet City.

Doba čtení: 5 minut

Vodafone začíná s testovacím provozem LTE v Karlových Varech

Technologie je nainstalována na dvaceti základnových stanicích v centru a blízkém okolí lázeňského města. Do komerčního provozu plánuje firma LTE uvést v průběhu léta.

Doba čtení: 2 minuty

Aukce mobilních kmitočtů: začínají přesvědčovací manévry. Jak silný je ČTÚ?

Mobilní operátoři sepsali velmi rozsáhlé připomínky k aukci mobilních kmitočtů. Nejvíce jim leží v žaludku vyhrazení bloku v pásmu 800 MHz pro nového hráče.

Doba čtení: 9 minut

Mobilní operátoři ostře vystoupili proti zvýhodnění čtvrtého uchazeče o LTE

V příštích třiceti dnech se má rozhodnout o konečných podmínkách nové veřejné soutěže o kmitočty pro mobilní síť čtvrté generace.

Doba čtení: 3 minuty

T-Mobile spustí LTE v komerčním provozu zkraje léta, včetně hlasu

Začátkem léta plánuje T-Mobile spustit komerční provoz LTE v Mladé Boleslavi a části Prahy. Nabídne jak datové, tak hlasové služby.

Doba čtení: 1 minuta

Telefónica rozšíří pokrytí LTE v Praze [AKTUALIZOVÁNO]

Do konce července LTE vysílače pokryjí širší centrum metropole. V Brně začne operátor osazovat vysílače technologií během října.

Doba čtení: 3 minuty

Je 20 miliard skutečně tak moc, aby se musela rušit aukce? Ano i ne

V přepočtu na obyvatele a 1 MHz byla cena přes 20 miliard za celou aukci někde na evropském průměru. Dražší než jinde byly zřejmě jen kmitočty v pásmu 800 MHz.

Doba čtení: 12 minut

T-Mobile spustí komerční provoz LTE už v létě, bez ohledu na průběh aukce

Mobilní síť 4. generace pro T-Mobile postaví firma Huawei. Komerční provoz má přinést datové i hlasové služby – zřejmě to ale nebude najednou.

Doba čtení: 1 minuta

Konec aukce na LTE i nový šéf Rady ČTÚ. Blýská se v telekomunikacích na lepší časy?

Aukce mobilních kmitočtů pokračuje, ČTÚ navrhl nápravná opatření na trhu s mobilní originací a Evropská komise odložila snižování cen za terminaci (přesto k 1. lednu zlevňuje terminace v mobilních sítích). A kdo se v roce 2013 stane novým předsedou Rady ČTÚ?

Doba čtení: 10 minut

Jak si LTE vede v Americe? 11 milionů uživatelů LTE od Verizonu přenese 35 % dat v jeho síti

Verizon Wireless spustil LTE v USA před dvěma lety, a nyní vydal statistiku, jak LTE od té doby pokročilo. Tvrdí, že sítí LTE pokrývá 441 měst a 250 milionů Američanů, a že LTE využívá 11 milionů jeho zákazníků. Mohou si na to vybrat ze 46 LTE zařízení. Těch 11 milionů uživatelů LTE je přitom zodpovědných za 35 % všech dat přenesených v síti Verizon.

Doba čtení: 1 minuta

T-Mobile dnes spouští LTE v Mladé Boleslavi

T‑Mobile dnes spustil pilotní provoz LTE v Mladé Boleslavi a v Kosmonosech. Oproti kmitočtovým pásmům, která se teprve budou dražit, využívá pilotní síť pásma 1800 MHz a teoreticky lze dosáhnout 75 megabitů stahování a 25 megabitů při odesílání. Skutečná rychlost však závisí na vzdálenosti od vysílače a na překážkách mezi vysílačem a modemem. Vysílačů má být nasazeno celkem devatenáct.

Doba čtení: 1 minuta

Spekulace: Nový operátor PPF by se mohl jmenovat Air Mobile

Firma PPF miliardáře Petra Kellnera si prostřednictvím své dceřiné společnosti Air Bank registrovala několik ochranných známek – kromě Air Services, Air Insurance a Air Safe je mezi nimi i jméno Air Mobile. Uvedly to Hospodářské noviny, které v souvislosti s tím spekulují o tom, že by mohlo jít o chystané jméno pro nového českého mobilního operátora.

15. 10. 2012 10:11
Doba čtení: do minuty

ČTÚ odložil test rušení digitální televize signálem sítí LTE na neurčito

ČTÚ na začátku září informoval, že chce pomocí experimentu ověřit dopad budoucího provozu sítí LTE 800 MHz na příjem signálu DVB-T vysílání. Experiment měl probíhat od 17. září do 31. ledna 2013. Úřad včera ale plánovaný test odložil. Chce tímto krokem zamezit jakémukoliv zpochybnění či narušení probíhající aukce volných kmitočtů.

19. 9. 2012 9:06
Doba čtení: do minuty