Hlavní navigace

Apple už má také 1 GHz

„Nejvyšším modelem v nabídce firmy Apple se stal Power Mac jehož srdcem jsou hned dva procesory PowerPC G4 1GHz,“ píše LinuxWorld. Píše MujMac něco víc? (LinuxWorld)

Martin Kopta

29. 1. 2002 14:04
Doba čtení: do minuty

Apple pozdržel počítače s 1GHz procesorem

Procesory o taktovací frekvenci 1 GHz na platformě Apple PowerMac mají týden zpoždění. Počítače sice již existují, ale z důvodů velkých zásob starších modelů na skladech prodejců Apple pozdržel jejich uvedení na trh. Podle všeho očekávání se tedy prvních gigahertzových maců první uživatelé dočkají až příští týden. (MacUser)

Martin Kopta

24. 1. 2002 16:17
Doba čtení: do minuty

Jak Apple nakonec nebyl prodán Sunu

Dnes je to přesně šest let od okamžiku, kdy The Wall Street Journal a další velké americké deníky oznámily oslnivou zprávu: Sun bude kupovat Apple. Nakonec s koupě sešlo, Apple byl příliš drahý. Tento nepovedený obchod ovšem znamenal pro Apple nový začátek; do vedení firmy se vrátil její zakladatel Steve Jobs a nedlouho poté Apple přivedl na svět první generaci iMaců, iBooků a pracovních stanic G3 v přelomovém designu. (HistoryChannel)

Martin Kopta

23. 1. 2002 17:07
Doba čtení: do minuty

Apple v zisku

Apple v prvním čtvtletí letošního roku i přes pokles prodaných počítačů vykázal zisk. Podrobnosti o finančních výsledcích, včetně informací o nových iMacích najdete v dnešním článku Q1/2002 – Apple stále v zisku na serveru MujMAC. (MujMac)

Martin Kopta

17. 1. 2002 8:21
Doba čtení: do minuty

Den textových editorů

Na konci pondělí 16. ledna 1984 byla dokončena první stabilní verze populárního textového editoru MacWrite. Bylo právě na čase, protože jen o týden později Apple inzeroval nový software v tradičně nejdražším vysílacím čase během Super Bowlu (tehdy za 500.000 dolarů) a 24. ledna 1984 se počítač Macintosh poprvé objevil v obchodech. Týž den, jen o 13 let později Microsoft představil Office 97. (History Channel)

Martin Kopta

16. 1. 2002 6:00
Doba čtení: do minuty

Týden ve znamení MacWorld 2002

Pokud existuje nejaké období v roce, na které se uživatelé MacOS opravdu těší a na které se Apple důsledně připravuje, pak je to svý¨átek Apple MacWorld. Jestliže také patříte mezi postižené a nedostali jste se do San Francisca, snad vám přijde vhod aktuální zpravodajství MujMacu. (MujMac)

Martin Kopta

10. 1. 2002 17:00
Doba čtení: do minuty

Mekaři mají druhé Vánoce

V pondělí byl v americkém San Franciscu zahájen svátek uživatelů platformy Apple – MacWorld. Všechny počítačové servery nadšeně píší o novinkách a mezi nimi vyniká nový iMac: „Nový iMac je v podstatě polokoule, nad kterou na pohyblivém rameni visí 15 palcový LCD displej. Stevemu Jobsovi připomíná slunečnici, jiným zase stolní lampu.“ tak nový model oblíbeného počítače popisuje Roman Všetečka na TechNetu. (TechNet)

Martin Kopta

9. 1. 2002 6:00
Doba čtení: do minuty

Macintosh se stěhuje z Excite

Společnost Apple změnila domovskou stránku prohlížečů instalovaných s operačním systémem MacOS. Původní domovskou stránku připravoval portál Excite, který po úpadku svého vlastníka nedávno pod novým vedením prošel kompletní přestavbou. Novým poskytovatelem domovské stránky pro Macintoshe se stal portál Netscape/AOL. Mluvčí Apple to vysvětluje lepší nabídkou informací od CNN/Time a zábavy Warner, jakož i kvalitním zázemím Netscape a AOL. Vzhledem k počtu uživatelů Macintoshů v USA se jedná i pro…

Martin Kopta

19. 12. 2001 6:20
Doba čtení: do minuty

IPv6 na sklonku roku

V roce 2001 jsme se na poli IPv6 dočkali několika významných přírůstků. Stále však platí, že Spojené státy americké a západní Evropu nechává tento nový protokol celkem v klidu. Nicméně pod povrchem dochází - zdá se - k určitým tektonickým pohybům. Z hlediska implementací se totiž v letošním roce celkem urodilo.

Pavel Satrapa

13. 12. 2001 6:25
Doba čtení: 3 minuty

QuickTime slaví desetileté výročí

QuickTime – multimediální technologie, která vznikla v laboratořích firmy Apple slaví už desetileté výročí. Stala se předobrazem pro RealPlayer a Windows Media Player, dala tvůrcům multimedií jednoduchý nástroj pro tvorbu CD-ROMů, inspirovala normu MPEG 4, přesáhla hranice světa MacOS a dobyla si pracovní stanice Windows a nabízí se jako serverové řešení pro streamování audia/videa pro Linux… (McN)

Martin Kopta

5. 12. 2001 7:00
Doba čtení: do minuty

Ginger: Dozvíme se, co TO je?

Bude dnes představen světu epochální vynález, který navždy změní naší každodenní realitu? Půjde o osobní dopravní prostředek s pohonem na bázi tzv. Stirlingova stroje, s vysokou účinností a nulovou ekologickou zátěží? Nebo to bude něco úplně jiného? Nebude to nakonec jenom humbuk vyvolaný médii? Uvidíme.

Jiří Peterka

3. 12. 2001 6:25
Doba čtení: 6 minut

Skočte si pro digitální fotografii

Na českém internetu se v poslední době objevilo několik nových serverů věnovaných zejména digitální fotografii. Jedním z nejnovějších je i dnes hodnocený foto.cz. Jeho zpracování mělo na starosti webdesign studio I Like This!, které je vyhlášené webovými prezentacemi na vysoké grafické i obsahové úrovni.

Ondrej Kratochvíl

30. 11. 2001 6:15
Doba čtení: 5 minut

MujMAC nohama na zemi

Děkujeme Martinovi Koptovi za jeho typicky objektivní komentář situace a doplňujeme další (poněkud více relevantní) informace. Veletrh MacExpo 2001, konající se v průběhu minulého týdne v Londýně, skutečně byl největší evropskou Apple akcí letošního roku, který se s lokálními akcemi pořádanými v Čechách v žádném případě nedá srovnávat rozsahem ani významem. Proto se po čtyřech letech vrátil i samotný Apple a soustředila se sem pozornost jak většiny důležitých firem z oboru, tak návštěvníků – o…

Martin Lér

27. 11. 2001 16:10
Doba čtení: 1 minuta

readme.txt: Britský telekom není spolehlivý

Ztraceni v Albánii - Vyhláška k elektronickému podpisu je hotova - Pražské kryty CO jsou online - CESNET2 oficiálně spuštěn - Neschovávejte drogy do ponožek - British Telecom stáhnul reklamu na spolehlivost - CNN opět po deseti letech přenáší válku v přímém přenosu - Microsoft je definitivně vinen.

Redakce

15. 10. 2001 6:20
Doba čtení: 2 minuty

SkrzNaSkrz: www.MOTOLINKA.cz

Pečlivě jsme přečetli rady, které jste nám napsali, proto jsme se odhodlali k zásadnímu řezu. Hodnotit budeme jen práci předních designérů, a proto u každého webu uvedeme i "rodný list". Hodnotící kriteria jsme přizpůsobili. Dnes výsledek práce ateliéru Mowshe zhodnotí Andrea Alexandridu (Exmarket) a Václav Vančura (Xycht).

Redakce

5. 10. 2001 6:20
| 4
Doba čtení: 4 minuty

readme.txt: Playgirl půjde sedět

Návštěvnost poklesla, stagnovala a stoupala ˙ Telecom oznámil přečíslování ˙ Jan Fikáček zřídil soutěž pro "mutanty" ˙ Řešil se problém, co je to ASP ˙ Microsoft se rozhodl odstranit WTC z leteckého simulátoru ˙ Vir W32/Nimda využívá zadních vrátek otevřených virem Code Red ˙ Vláda USA navrhla slyšení o návrhu sankcí proti Microsoftu na únor.

Redakce

24. 9. 2001 6:20
| 2
Doba čtení: 4 minuty

Apple Expo nebude

Pařížskou výstavu Apple Expo, která byla plánovaná na 26.---30. září, organizátoři odvolali s ohledem na teroristické útoky minulého týdne. CEO společnosti Apple Steve Jobs krok odůvodňuje: „Je nám líto, že zklameme naše uživatele a vývojáře, ale jejich bezpečnost je pro nás zájmem nejvyšším“. Server MujMac stále ještě čtenáře na výstavu láká. (zdroj)

Martin Kopta

17. 9. 2001 15:40
Doba čtení: do minuty

Proč přejít z Windows na Linux či naopak?

Konkrétní finanční a koncepční příčiny a současně důsledky přechodů z jednoho operačního systému na jiný jako by byly šedou zónou, ze které nic nevydolujete. Teprve poslední dobou se objevují stále konkrétnější podklady, z nichž může vyjít každý, kdo třeba ani neví, že a jak by mu případná změna mohla prospět.

Ladislav Zajíček

4. 9. 2001 6:20
Doba čtení: 8 minut

WebTip změnil šéfredaktora.

Na postu šéfredaktora magazínu pro amatérské webmastery WebTip, satelitu serveru Grafika On-line, po půl roce Martin Lér vystřídal Tomáše Barčíka. Martin Lér dosud publikoval na serverech vydavatelství Grafika Publishing články především ze světa počítačů Apple Macintosh a mobilních komunikací.

Martin Kopta

21. 8. 2001 14:00
Doba čtení: do minuty

MS likviduje Javu a plug-iny z Windows XP

Vypadá to, jako by vůbec Microsoft nebyl uprostřed antitrustového vyšetřování vstupujícího do závěrečných kol a dokonce si brousil sekeru sám na sebe. Kvůli vývoji vlastního prostředí hodil do koše podporu Javy a to samé se chystá udělat s podporou plug-inů (tj. přestane fungovat QuickTime apod.). Už snad zbývá jen TCP/IP.

Ladislav Zajíček

20. 8. 2001 6:30
Doba čtení: 5 minut

Největšími nepřáteli Microsoftu jsou tužka a papír

Snížením cen Telecom útočí na konkurenci ˙ ROOT.CZ - mikroplatby měsíc poté ˙ Satanisté nesmí používat slogan "Think different" ˙ Nextra přichází s novými telefonními službami ˙ Výdaje na reklamu na Internetu letos stoupnou ˙ Konec iluzí - miliardy lidí nemají o Internet zájem ˙ Mobily třetí generace chtějí jen dvě třetiny lidí

Mirek Zeman

25. 6. 2001 5:50
| 1
Doba čtení: 4 minuty

SIPVZ: Představení pozůstalého

V tendru na realizaci III. projektu SIP ve vzdělávání (lidově: počítačů do škol) zůstal jen jediný zájemce - sdružení AutoCont OnLine a Český Telecom. To se včera představilo veřejnosti i s početnou suitou partnerů. Poodhalena byla mj. představa, že ještě do konce letošního roku by mohlo mít přístup k Internetu na 80 procent žáků.

Jiří Peterka

6. 6. 2001 5:55
| 3
Doba čtení: 5 minut

BSA tajemství zbavená

Možná se ptáte, proč přinášíme článek o BSA nyní, kdy vlna mediální hysterie již opadla. Vše podstatné bylo řečeno, klíčové otázky vyřčeny. A právě v tom je rozdíl mezi námi a ostatními - oni položili otázky, my přinášíme odpovědi. Kdo realizuje zastrašovací kampaně a kdo je platí? Kde se vzala databáze 30.000 zneužitých adres? A další.

Mirek Zeman

9. 3. 2001 6:00
Doba čtení: 11 minut

CGI a databáze peer-to-peer v klientech

Kdesi na vzdálenějším obzoru je MS.NET a jiné podobné .nety. Experimentuje se s vymetením GUI z klientů a jejich nahrazením dodávkou kompozitního GUI ze serverů. Kontrapunktem tohoto trendu jsou pokusy se začleněním CGI aj. žonglérů s daty do klientů. Vzniká slušný chaos trendů, ale něco by z něj povstat mohlo.

Ladislav Zajíček

30. 1. 2001 7:40
| 1
Doba čtení: 5 minut

Umíte napsat URL?

Donedávna jsem byl přesvědčen, že mé názory na to, jak má vypadat URL, jsou možná až příliš poznamenané pedagogickým důrazem na názornost. Nikde jsem se proto se svým názorem neproducíroval. Až donedávna, přesněji do té doby, než jsem si přečetl jeden článek na ruské obdobě serveru Grafika online.

Martin Kopta

30. 11. 2000 7:52
Doba čtení: 5 minut

Vybudovali Napster hudobné vydavateľstvá, alebo Metallica s Madonnou?

Médiá do nás denne tlačia množstvo informácií - a popri nich aj veľa účelových dezinformácií. Napsteru sme aj my venovali nemálo miesta - no je všetko tak, ako sa to píše v médiách? Kto a pre koho tento systém na šírenie empétroják vytvoril, a kto do neho teraz investuje ťažké milióny dolárov? Rozohnať hmlu okolo Napstera sa pokúsim týmto článkom.

Michal Rybárik

6. 11. 2000 7:08
| 6
Doba čtení: 11 minut

Internetoví giganti nesouhlasí se soudním rozsudkem nad Napsterem

Dění kolem Napsteru zaměstnává internetová média již více než rok. K nedávnému verdiktu soudkyně Patelové, zakazující činnost sítě peer-to-peer Napster, vydalo odmítavé stanovisko několik velkých organizací, zastupujících i internetové giganty. Trilema zní - je trestně odpovědná technologie, provozovatel služby nebo její uživatel?

Ladislav Zajíček

28. 8. 2000 7:06
| 1
Doba čtení: 4 minuty

O boji na trhu serverových operačních systémů...

V nedávné době byla v rámci internetového deníku Svět Namodro uvedena do provozu služba SERVERcheck, která bude vytvářet pravidelné měsíční statistiky o nejpoužívanějším software pro provoz WWW serverů. Jaké jsou výsledky první - červencové - zprávy a jsou závěry skutečně tak zřejmé, jak se zdají na pohled být?

Mirek Zeman

17. 8. 2000 9:55
Doba čtení: 3 minuty

Netscape 6 - konečně na scéně!

Včerejší den byl pro příznivce prohlížeče Netscape jedním z nejočekávanějších za poslední 2 roky. Firma AOL totiž vybrala 5. duben pro uvedení první beta verze prohlížeče Netscape 6. Své první dojmy z něj popisuje autor nedávného seriálu o Mozille, Jindřich Šaršon.

Jindřich Šaršon

6. 4. 2000 9:09
Doba čtení: 4 minuty

Mozilla - na velikosti záleží I.

Projekt Mozilla byl zahájen před necelými dvěmi roky uvolněním zdrojových kódů tehdy ještě nejrozšířenějšího Internetového prohlížeče Netscape Communicator. O tom, v jakém stádiu vývoje je Mozilla v současné době, píše Jindřich Šaršon.

Jindřich Šaršon

9. 3. 2000 8:46
| 7
Doba čtení: 2 minuty