Hlavní navigace

CESNET

Atlas se vyjadřuje - zneužíval se TEN nebo ne?

Přesně před týdnem jsem na Lupě zveřejnil článek o tom, že populární prohledávač Atlas využívá k "olizování" českého Internetu akademické sítě TEN-34 CZ. Zástupci Atlasu nám poskytli své stanovisko k celé věci, uvádím je spolu se svým komentářem. Závěr celého případu - TEN se opravdu zneužíval.

Marek Antoš

21. 5. 1998 21:14
Doba čtení: 5 minut

Kdo mi to loupe perníček?

Včera jsem na Lupě psal o tom, kterak se nám kdosi snaží vykoukat hlavní stránku Lupy tím, že ji stahuje stále dokola. Reakce byla celkem velká, ozvala se především řada správců velkých českých serverů, kteří na tom byli úplně stejně jako Lupa. Kromě toho jsem se také dozvěděl, co se to vlastně dělo a proč.

Marek Antoš

19. 5. 1998 23:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak je to s tím Seznamem? Stěhuje se?

Dnes jsem byl upozorněn na článek v novém Computeru, který čtenářům připomíná Lupu a zvláště jeden náš komentář - ten o CESNETu a jeho serverech. Autor se v něm dopouští nepřesné interpretace, ale podstatný díl viny padá na mne a moji nepřesnou formulaci, takže se cítím povinen uvést věc na pravou míru.

Marek Antoš

18. 5. 1998 22:11
Doba čtení: 1 minuta

Proč se padalo?

Jako dozvuky minulého padavého týdne nám přišla reakce od provozovatele jednoho velkého serverového impéria v českém Internetu. :-) Nabízí další vysvětlení, proč měla řada serveru minulý týden potíže.

Marek Antoš

17. 5. 1998 21:53
Doba čtení: 2 minuty

Atlas "olizuje" český Internet z TENu!

Nedávno jsem na Lupě vyjadřoval své pochybnosti nad tím, jakým způsobem je využívána akademická síť TEN-34 CZ. V této síti totiž operuje řada komerčních subjektů, které pro sebe využívají jeho rychlých linek. Jak jsme zjistili, s vysokou pravděpodobností mezi ně patří i populární Atlas.

Marek Antoš

14. 5. 1998 23:43
Doba čtení: 4 minuty

Z CESNETu do NIXu je to vážně lepší tramvají!

Možná je to tím, že na kalednáři dnes celý den visela nešťastná třináctka, ale spojení CESNETu do NIXu se dnes opravdu překonává.

Marek Antoš

14. 5. 1998 0:43
Doba čtení: 1 minuta

Je to Bohemia.Net, není to Bohemia.Net?

Ale ano, jsou to oni. Dochází však k zásadním změnám, namísto doposud poněkud heterogenní sítě v čele s firmou Datac nastupuje nový poskytovatel, Bohemia.Net, a.s. Aneb integrace je na pořadu dne nejen v Evropské unii.

Marek Antoš

13. 5. 1998 23:56
Doba čtení: 2 minuty

"Řekni mi Lupo, kdo je na světě nejrychlější?"

"To královno nevím, ale zato ti mohu prozradit, kterému českému poskytovateli to v dubnu svištělo nejvíce!" Jinak řečeno, právě jsme zveřejnili měsíční výsledky testů za duben, pojďte se honem podívat.

Marek Antoš

7. 5. 1998 23:07
Doba čtení: 3 minuty

CESNET pozvolna opuštějí zajímavé servery

Zhruba před rokem jsem v jednom článku, shrnujícím rady pro výběr poskytovatele, napsal: "Nejdůležitější je zatím stále ještě peering s CESNETem." Za tuto větu mne někteří jeho konkurenti neměli příliš rádi, přesto si myslím, že to tehdy byla pravda. Už není, zajímavé servery pozvolna opouštějí loď.

Marek Antoš

27. 4. 1998 23:47
Doba čtení: 3 minuty

Co se děje u PVT?

Již několik dní až týdnů pozorujeme převážně v odpoledních hodinách zásadní zpomalení spojení mezi naším serverem, který máme umístěný u PVT na Chodově a NIXem, potažmo zbytkem Internetu. Není to jen náš pocit - ozval se i provozovatel dalšího serveru se stejným umístěním. Teprve dnes však celá věc nabrala ty správné obrátky.

Marek Antoš

21. 4. 1998 1:01
| 1
Doba čtení: 2 minuty

Teardrop se vrací... bude se zase lepit

Velmi oblíbenou hračkou v rukou bořivých jedinců byl před nedávnem teardrop a jiné prográmky jeho střihu, které využívaly chyby v operačním systému. Serveru padaly jako hrušky na podzim a dokonce vím o tom, že byla tímto způsobem systematicky projížděna (a "čištěna") doména .cz. Teď se teardrop v trochu jiném kabátu vrací. Více píše náš čtenář Zdeněk Šindelář.

Marek Antoš

18. 4. 1998 20:32
Doba čtení: 1 minuta

Linux musí z TENu ven, komerce může zůstat

TEN-34 je sice v pravidlech popsána jako přísně vědecko-akademická síť, ale v praxi to vypadá trochu jinak. V poslední době se z ní CESNET dosti absurdně snaží vytlačit některé ryze nekomerční stránky, které provozují lidé na některých univerzitách. Komerční využití sítě mu přitom nevadí.

Marek Antoš

17. 4. 1998 2:10
Doba čtení: 3 minuty

Jak peeruje Telecom...

Peering je věc složitá a přes svůj nízký věk a mladistvý vzhled začínám mít pocit, že moje skráně prošediví dříve, než mne toto věčně zelené téma přestane dráždit svou přítomností. Tentokrát bych vás rád seznámil s tím, jak je na tom s peeringem SPT TELECOM.

Marek Antoš

12. 4. 1998 22:06
| 3
Doba čtení: 3 minuty

Další peering do sbírky

Když se podíváte na tabulku peeringu českých poskytovatelů připojení, nabydete možná dojmu, že mimo svět CESNETu a především Internetu CZ už není přiliš co dohánět. Přesto byl předevčírem zřízen nový peering; šťastnými jsou tentokrát zákazníci IBM a Telenoru. Lupa už to samozřejmě ví.

Marek Antoš

2. 4. 1998 17:39
Doba čtení: 1 minuta