Hlavní navigace

Registrace pod TLD .cz

Sdílet

-

Na českém trhu působí řada subjektů, které pro zákazníky nabízí služby registrace doménových v doméně .cz. Seznam registrátorů lze nalézt na stránkách národního registru, kterým je CZ.NIC, nicméně, registraci vám (přes některého z těchto registrátorů) mohou zprostředkovat i další společnosti.

Před výběrem společnosti, prostřednictvím které se chystáte doménu zaregistrovat je velmi důležité si prostudovat smluvní podmínky včetně ceny. Jedna z důležitých věcí, které je nutné posoudit je, zda zvolený registrátor poskytuje k registraci i potřebné nameservery či zda jejich zřízení zůstává „na vás“. Naprosto klíčové je zjistit si podmínky ukončení smlouvy – zejména pokud využijete často nabízenou možnost předplatit si registraci domény za zvýhodněných cenových podmínek na mnoho let dopředu. V závislosti na registrátorovi lze často získat zvýhodněnou cenu při současném odběru jiné (placené) služby, při větším objemu registrovaných domén a podobně. Vhodné je i zjistit si, jakým způsobem lze s registrátorem ve věcech týkajících se registrované domény komunikovat – některý registrátor může nabízet například pohodlné elektronické rozhraní, kde lze, při znalosti hesla zařídit veškeré potřebné úkony, což je pohodlné, jiný registrátor může trvat (u všech nebo některých úkonů) na písemné žádost s notářsky ověřeným podpisem – což je sice nepohodlné, na druhou stranu to minimalizuje možnost zneužití (třeba někým, kdo heslo uhádl nebo odpozoroval). V závislosti na vašich konkrétních potřebách a plánech může být účelné zjistit si další detaily, případně dohodnout změny smluvních podmínek.

Konkrétní postup při objednávání domény a údaje, které v této souvislosti budete muset poskytnout se liší podle zvoleného registrátora, nicméně, bývá obvykle typicky popsán na WWW stránkách tohoto registrátora. Pokud je i přesto pro vás registrace příliš složitá, požádejte registrátora o pomoc. Pokud vám nepomůže, podle vašeho názoru, dostatečně a stále se vám doménu zaregistrovat nedaří – zvažte, zda nezvolit jiného registrátora.

Před chybným výběrem registrátora vás do jisté míry chrání poměrně široká „záchranná síť“ centrálního registru (jejíž existence se ale nepochybně projevuje ve výši požadovaných poplatků). Ta vás do jisté míry chrání před neseriózností registrátora, nebo v případě jeho úpadku. Právo změnit registrátora máte kdykoli, tedy i tehdy, když „běží“ rok, na který je doména registrována nějakým registrátorem. Přesné podmínky takového převzetí je nutné dohodnout s novým registrátorem, který vám poté s převodem pomůže.

Všechny domény jsou zaneseny v centrálním registru domén. Tam můžete ověřit některé údaje o doméně a zda registrátor registraci skutečně provedl (a do kdy je registrace provedena).