Hlavní navigace

Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání

Sdílet

KE STAŽENÍ: Zákon 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání [PDF, 156 kB]

Novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, přijatá na sklonku roku 2007 a platná od 1. ledna 2008 řešila například situaci, kdy šestice prvních držitelů licencí pro komerční digitální televize o tyto licence přišla rozhodnutím soudu, na který se obrátili neúspěšní žadatelé o tytéž licence. Zákonodárci přímo zákonem vstoupili do soudního sporu a umožnili původním vítězům licenčního řízení získat licenci pro digitální vysílání ze zákona, pokud o její vydání požádají Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Stejná novela upravila podmínky, za kterých mohou analogové televizní stanice přejít na digitální vysílání a co získají za předčasné opuštění analogových kmitočtů. Celoplošné analogově vysílající televize na základě tohoto zákona získaly souhlasem s vládním harmonogramem digitalizace nárok na jednu další licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání.

Regionální analogové televize mohly rovněž získat licenci pro celoplošné digitální vysílání, pokud splnily podmínku, že vytvoří programovou síť pod jednou zastřešující společností, a tato síť pokrývá svým analogovým signálem alespoň 33 procent území České republiky nebo 33 procent populace.

Zákon rovněž potvrdil podmínku zařazování povinných programů do nejnižší programové nabídky kabelových operátorů v České republice, takže v nejlevnější programové nabídce musí být obsaženy všechny programy s licencí pro celoplošné zemské digitální televizní vysílání, všechny místní programy, které vysílají pozemní cestou a všechny programy veřejnoprávní televize a rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).