Hlavní navigace

Otázky a odpovědi

Sdílet

Musí se za příjem digitální televize platit?

Nemusí. Zemské digitální vysílání je zdarma, stejně jako dosavadní příjem analogové televize. Jediným nezbytným výdajem je koupě digitálního přijímače, tzv. set-top-boxu.

Co potřebuji pro příjem digitální televize?

Nejjednodušší cestou pro příjem digitálního signálu je koupě set-top-boxu, tedy přístroje, jenž je podobný DVD přehrávači a zapojuje se mezi televizor a televizní anténu. Set-top-box převádí digitální signál do podoby, která je srozumitelná pro analogovou televizi. Přístroje nabízí většina prodejců televizní techniky, koupit je lze také prostřednictvím internetového obchodu na serveru DigiZone.cz. Cena základních modelů začíná pod hranicí 1500 korun.

Jak zprovoznit a naladit set-top-box?

Digitální přijímač stačí propojit mezi televizorem a anténou (podrobnosti naleznete v návodu k set-top-boxu, většinou se k tomu používají SCART kabely) a následně set-top-box zapojit do elektrické sítě. Po zapnutí televizoru a set-top-boxu spusťte dálkovým ovladačem k set-top-boxu automatické ladění. To vám samo vyhledá a uloží dostupné digitální programy, které si pak můžete přeuložit podle vlastní potřeby.

Na co si mám dát pozor při výběru set-top-boxu?

Největším problémem u digitálních přijímačů bývá zvládání češtiny u textových informací. Digitální vysílání totiž umožňuje u každé televizní i rozhlasové stanice sledovat teletext, ale také takzvaného elektronického programového průvodce (EPG), tedy přehled televizního programu na týden dopředu včetně krátkých textů k jednotlivým pořadům. Některé set-top-boxy ale nezvládají českou diakritiku a některá česká písmena nahrazují jinými znaky. Proto doporučujeme kupovat set-top-boxy označené pečetí kvality „Umí dobře česky“.

Mohu sledovat digitální i analogovou televizi najednou?

Ano. Společně se set-top-boxem divák dostane i zvláštní dálkový ovladač pro tento přístroj. Ve chvíli, kdy bude chtít sledovat digitální programy, zapne set-top-box a přepíná dálkovým ovladačem k tomuto přístroji. Pokud naopak bude chtít sledovat analogové programy, tedy především Primu, stačí přepnout zdroj signálu televizoru z externího (set-top-box) na interní (analogový ladicí obvod televizoru). Pak může divák přepínat televizním ovladačem analogové programy. Když se rozhodne vrátit k digitální nabídce, stačí opět prohodit zdroj signálu a vrátit na obrazovku stanice přijímané set-top-boxem. Změnu zdroje signálu umožňuje jak ovladač televizoru, tak (většinou) i dálkové ovládání set-top-boxu. Tlačítko změny zdroje je symbolizované obrázkem obrazovky se šipkou směřující dovnitř.

Proč bych měl/a sledovat televizi digitálně?

Digitální televize nabízí větší programovou nabídku, konkrétně v severních Čechách dva nové televizní programy (sportovní ČT 4 Sport a zpravodajský ČT 24) a čtyři nové rozhlasové stanice (ČRo 4 – Rádio Wave pro mladé, zpravodajské Rádio Česko, vážnou hudbu na ČRo D-dur a populárně-vědecký ČRo Leonardo). Digitální signál také umožní sledovat televizi pozemně v místech, kde je problém s analogovým příjmem. Tento problém nastane už koncem července 2007 v několika lokalitách Ústeckého a Libereckého kraje spuštěním silných digitálních vysílačů z Německa. Rušeny budou zejména menší vysílače a dokrývače pro konkrétní města a obce. Proto se vyplatí včas přejít na digitální příjem televize.

Čtěte také: Průvodce digitálním vysíláním a Top 10 set-top-boxů

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).