Hlavní navigace

Elektronický programový průvodce

Sdílet

Elektronický programový průvodce – opět vyvstává otázka: specifický či univerzální? A jaké nám bude moci poskytnout informace?

Specifickou službou digitální televize, která nemá analogii ve světě analogové televize, je tzv. elektronický programový průvodce, zkratkou EPG, z anglického Electronic Programming Guide. Důvodem pro jeho existenci je skutečnost, že při sestavování jednotlivých programů do souhrnného datového toku (multiplexu) je každý jednotlivý program určitým způsobem popsán – a právě tyto informace pak mohou být využity k sestavení čehosi, co je elektronickou obdobou různých tištěných televizních programů.

Samotné označení EPG však může představovat dvě různé věci. Jednou možností je elektronický programový průvodce, zabudovaný přímo do televizního přijímače (resp. set-top boxu). Jde tedy o specifickou aplikaci (ve výše popsaném smyslu), která využívá právě a pouze informace, kterými jsou jednotlivé programy v rámci multiplexu popsány (případně další informace, vložené do multiplexu). Vzhled i fungování takového průvodce se bude pro každý druh přijímače (set-top boxu) lišit, neboť je specifický pro příslušného výrobce. Případné problémy s národními abecedami (u nás s češtinou), u zařízení zahraniční provenience, nejsou vyloučeny.

Další možností je elektronický programový průvodce (EPG) sestavovatele multiplexu. Ten již může být koncipován jako samostatná univerzální aplikace, určená pro platformu MHP, a bude se vždy stahovat do TV přijímače (resp. set-top boxu). Obsah tohoto průvodce bude moci využít všech informací, které bude mít k dispozici subjekt sestavující multiplex, a může tedy být i podstatně bohatší než specifický EPG, zabudovaný přímo v TV přijímači.

Příklady toho, jak takový elektrický programový průvodce může vypadat, vidíte na následujících dvou obrázcích (pochází z experimentálního digitálního vysílání Českého Telecomu).

Zdroj: Prezentace ČTc pro novináře, 10.12.2004
Zdroj: Prezentace ČTc pro novináře, 10.12.2004

Informace, ze kterých EPG vychází, se mohou lišit, Téměř vždy ale zahrnují alespoň tyto okruhy informací:

  • čas začátku pořadu
  • doba trvání pořadu
  • název pořadu
  • krátký popis pořadu
  • podrobný popis pořadu
  • typ pořadu (např. film, sport, zprávy apod.)
  • vhodnost pro děti
  • telefonní číslo pro interaktivní kanály
  • vícejazyčný popis programového kanálu
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).