Budou mít televizní přijímače specifické aplikace nebo budou pro všechny přijímače stejné? A pokud nastane druhý případ, jakým způsobem se zajistí, aby jednotné aplikace mohly pracovat na různých přijímačích?
Pokud má digitální televize poskytovat určité doprovodné služby, a ne pouze holé
televizní (a rozhlasové) programy, pak k tomu potřebuje určité aplikace. Teprve ty budou koncovým uživatelům (divákům) poskytovat to, co je podstatou příslušné služby.
Takovéto aplikace ke svému běhu potřebují vhodný procesor, paměť, vstupní zařízení (nejspíše dálkový ovladač, případně bezdrátovou klávesnici a myš), a výstupní zařízení (zde to bude hlavně obrazovka). To vše dokáže televizní přijímač (iDTV nebo kombinace TV přijímače a set-top boxu) nabídnout.
Otázkou ale je, zda budou takovéto aplikace specifické pro každý TV přijímač (set-top box), nebo budou pro všechny přijímače stejné. Pokud budou specifické, pak je musí předem připravit výrobce příslušného zařízení a zabudovat je do svého produktu. Jejich případná aktualizace ale bude značně problematická.
Zajímavější jsou spíše takové aplikace, které jsou stejné pro všechny TV přijímače. Pak totiž budou moci být aktualizovány (či spíše vždy znovu stahovány) ze sítě, podle momentální potřeby a zájmu uživatele (diváka). Aby však takovéto jednotné
aplikace mohly běžet na různých iDTV resp. set-top boxech, musí zde nalézt jednotné prostředí, ve kterém by mohly pracovat.
Je to přesně stejný problém, jaký se již jednou řešil v počítačových sítích, v souvislosti s počítači NC (Network Computer) a výpočetním modelem Network-Centric Computing, a který vedl ke vzniku jazyka Java. K tomuto jazyku nedělitelně patří také tzv. Java Virtual Machine (JVM), což je právě ono jednotné prostředí, ve kterém javovské aplikace (aplikace psané v Javě) běží. Konkrétní postup implementace JVM na různých platformách se nutně liší, ale výsledný efekt (prostředí JVM) je vždy stejné.
Pro potřeby digitálních TV přijímačů (iDTV či set-top boxů) se nepoužívá přímo javovský JVM, ale jiná platforma, která je z Javy a JVM odvozena. Jde o platformu, označovanou jako MHP (Multimedia Home Platform). Aplikace, určené pro tuto platformu, jsou psány v Javě, a je možné je provozovat na všech přijímačích (a set-top boxech), které jsou platformou MHP vybaveny (mají ji v sobě zabudovánu). Takovéto aplikace pak na všech přijímačích vypadají i fungují stejně.
Pojďme nyní již ke službám, které by digitální televizní vysílání mohlo nabídnout…