Hlavní navigace

Služby Video on Demand a Pay per View

Sdílet

Služba Pay per View nebude pro DVB-T žádný problém. Video on Demand je však přece jen otázkou budoucnosti.

Jakmile bude digitální televize (na bázi standardu DVB-T) doplněna o vhodný zpětný kanál, bude možné realizovat i placené služby typu Pay per View, případně i služby typu Video on Demand.

U placených pořadů je představa taková, že v rámci souhrnného toku DVB-T bude určitý pořad vysílán opakovaně (pořád dokola), a divák si skrze zpětný kanál (využívaný obousměrně) vyžádá údaje potřebné k jeho dekódování (a zaplatí za to). Pak může příslušný pořad buď sledovat přímo (jako stream), nebo si jej nahrát na lokální disk a shlédnout později, případně vícekrát – podle toho, jaká práva si koupil.

V případě služeb typu Video on Demand (video na žádost) je situace komplikovanější kvůli tomu, že přenosový kanál v rámci DVB-T není dimenzován na to, aby se současně přenášelo více pořadů, vyžádaných různými diváky (v případě služeb Pay per View je to vždy stejný pořad pro všechny zájemce, s pravidelným opakováním). Proto se Video on Demand bude řešit pomocí zpětného kanálu – skrze něj si divák vyžádá příslušný pořad, a skrze něj také tento pořad k němu přiteče. Opět tak bude digitální televize fungovat spíše jen jako terminál a náhrada běžného PC.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).