Hlavní navigace

Co je potřeba pro přístup k Internetu přes ISDN

Sdílet

-

Stejně jako klasická telefonní linka nestačí pro přístup k Internetu, ani přes „holou“ ISDN linku se k celosvětové síti nepřipojíte. Ačkoli by si někdo mohl myslet, že s ohledem na digitální charakter sítě by mělo prostě stačit propojit počítač a ukončovací zařízení nějakým kabelem, zas tak jednoduché to není.

V zásadě se lze k Internetu přes ISDN připojit dvěmi základními způsoby, či spíše za využití dvou různých typů modemů. K připojení může posloužit i klasický analogový modem připojený přes terminálový adaptér umožňující připojení analogových zařízení na ISDN. Jeho použití však zůstane naprosto stejné jako v případě klasické telefonní linky, takže maximální přenosová rychlost, které lze takto dosáhnout, je omezena na 56 kbit/s.

Jinými slovy, pokud si tedy chcete užít všech výhod a oněch slibovaných 64 kbit/s, které ISDN nabízí, zapomeňte na svůj starý modem. Nezbývá než investovat do zařízení nového, tentokrát již digitálního, určeného pro ISDN. To, které nás zajímá nejvíce, zajišťuje propojení počítače se sítí ISDN, respektive počítačů přes ISDN. Jde vlastně o obdobu klasického modemu, byť zde má trochu jinou funkci. Podle provedení jde buď o ISDN karty, nebo ISDN modemy.

ISDN karty jsou interní varianty těchto zařízení. Jde o klasické do počítače zasunovatelné karty. Jejich výhodou je nižší cena. Naopak nevýhodou může být problematická kompatibilita s jinými operačními systémy než MS Windows. ISDN modemy jsou naopak externí krabičky připojitelné přes sériový port či USB. Síťové varianty ISDN modemů pak dokonce přes Ethernet přímo do lokální sítě. Jejich cena bývá vyšší, v současné době jsou však již rozdíly minimální.

Přestože jsou všechny ISDN karty a modemy postaveny na stejném standardu, lze u nich pochopitelně nalézt různé odlišnosti, ať již více či méně významné. Existuje totiž jistá skupina „nadstandardních“ funkcí, které lze při připojení k Internetu velice dobře využít a které nemusí každé zařízení podporovat. Jde zde především o archivní kousky, nově zakoupená zařízení je obsahují téměř určitě.

Na prvním místě je to možnost spojovat B-kanály a dosahovat tak vyšší přenosové rychlosti. Spojení pak není uskutečněno pouze prostřednictvím jednoho B-kanálu, ale více kanálů. Nejčastějším počtem jsou pochopitelně dva B-kanály, což je zároveň nejvyšší počet kanálů, které lze na klasické lince euroISDN2 využít. Toho lze dosáhnout několika způsoby. Z hlediska uživatele je nejzajímavější využití MPPP (Multilink Point-to-Point Protocol), což je vlastně pouze rozšířená varianta klasického PPP.

Pomocí protokolu BACP (Bandwidth Allocation Control Protocol) lze navíc dosáhnout toho, že počet kanálů využitých pro přenos je zařízením inteligentně měněn v závislosti na konkrétních požadavcích na přenosovou rychlost. Vše je prováděno automaticky, a to na základě předem předdefinovaných parametrů.

Spojování kanálů je v praxi velmi používanou metodou, ne všichni ISP ho však podporují. Navíc je důležité si uvědomit, že každý B kanál je zpoplatňován zvlášť (z pohledu operátora jde vlastně o dva samostatné hovory), takže pokud pro připojení použijete oba B kanály, platíte telekomunikační poplatky dvakrát!

Specialitou ISDN jsou také lepší kompresní protokoly, než je V42.bis používaný u klasických modemů. Konkrétně jde o tzv. STAC kompresi, která nabízí kvalitnější kompresní poměr než výše zmiňovaný standard V.42bis. Jde však o licencovanou technologii, takže některá levnější zařízení ji nemusí podporovat. Je pochopitelně možno využít také softwarovou kompresi linky.

Uživatelé hodlající pořizovat ISDN modem či jiné zařízení propojené s počítačem přes sériový kabel by si měli na tomto místě uvědomit jednu důležitou skutečnost. Standardní propustnost sériového portu je 115,2 kbit/s a­synchronně, což však synchronně vyjde na pouhých 92,16 kbit/s. Pokud používáte připojení pouze přes jeden B kanál a navíc bez komprese, nemusíte se tohoto faktu příliš obávat. Pokud však hodláte využívat komprese a případně i spojení přes dva B kanály, uvědomte si, že linkou více než oněch 92 kbit/s „neprotlačíte“. Rychlost komunikace je totiž dána nejužším místem na trase, což je v tomto případě propojení počítače s ISDN modemem! Řešením je nákup rychlejších sériových portů či připojení modemu přes USB (pokud to umožňuje).

Pro nákup ISDN modemu či karty je možno využít některého z řady prodejců, nebo přímo balíčků dodávaných Českým Telecomem. Vždy však platí, že kupované zařízení by mělo být homologováno pro provoz v České republice. V opačném případě se totiž pouštíte na velmi tenký led. Především je zakázáno taková zařízení připojovat do telefonní sítě, a navíc tato zařízení nemusí fungovat zcela korektně, v nejhorším případě pak nebudou fungovat vůbec. Velmi důležité je také ověřit si, že vámi vybraný model funguje pod požadovaným operačním systémem, pro uživatele MS Windows pak i pod konkrétní verzí!

Rozhodně se také vyplatí věnovat pozornost nabízeným funkcím, ať již jde o kompresní protokoly či protokol BACP umožňující dynamické spojování kanálů (některé firmy označují tuto technologii jinými názvy). Pro uživatele uvažující o koupi zařízení, která integrují funkce několika přístrojů (nejčastěji modemy obsahují TA), ještě drobná (a dobrá) rada závěrem: ověřte si, že vám vystačí délka kabelů! Pokud totiž až doma zjistíte, že kabel k počítači od vašeho nového telefonu je příliš krátký, bývá již pozdě…

Připojení přes ISDN nabízí dnes již prakticky každý ISP zabývající se komutovaným připojením. Přesto mezi nimi existují výrazné rozdíly, a to především v nabídce spojování kanálů a kompresních protokolů na lince. Proto se vyplatí ověřit si u svého poskytovatele, zda tyto služby opravdu nabízí, samozřejmě pouze v případě, že je hodláte využívat a váš ISDN modem je umožňuje. K dispozici jsou jednak poskytovatelé tzv. Internetu zadarmo, kteří nabízejí zdarma připojení pomocí speciálního internetového tarifu, kdy uživatel platí pouze telekomunikační poplatky podle doby připojení. Druhou variantou jsou internetové paušály umožňující připojení v době mimo špičku bez dalších poplatků a ve špičce podle doby připojení.

Relevantní články

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).