Hlavní navigace

Výhody proti klasickému dial-upu

Sdílet

-

Základní a také nejdůležitější výhody ISDN vyplývají již z prostého faktu, že na rozdíl od klasické analogové telefonní sítě je spojení plně digitální. To přináší výrazně vyšší stabilitu a pochopitelně také lepší práci s nabízeným přenosovým pásmem a z toho vyplývající vyšší přenosovou rychlost.

Zatímco klasické analogové modemy jsou schopny dnes komunikovat rychlostí až 56 kb/s, je u ISDN tato hodnota ještě o trochu vyšší, a to 64 kb/s po jednom kanále. Je zde však několik výrazných rozdílů. Předně u analogového spojení jde o přenosovou rychlost maximální, skutečná pak závisí na kvalitě spojení, která může být často velmi různá, takže skutečná rychlost nemusí ani zdaleka dosahovat maximálních hodnot. U ISDN je oněch 64 kb/s garan­tovaných vždy a všude! Pokud se tedy připojíte k Internetu přes ISDN, bude rychlost spojení právě 64 kb/s. Navíc je možno spojení obou B kanálů dosáhnout přenosové rychlosti 128 kb/s, což již je v porovnání s 56 kb/s kla­sických modemů výrazný rozdíl.

Zmiňované analogové modemy navíc nabízejí přenosovou rychlost 56 kb/s pouze jedním směrem (k uživateli), v opačném směru se uživatel musí spokojit s 33,6 kb/s! ISDN svých 64 kb/s nabízí oběma směry, můžete tedy touto rychlostí zároveň data odesílat i přijímat.

Pokud jde o rychlost spojení, je zde ještě jedna „drobnost“. U klasického modemu není možno, vzhledem k nutnosti přenášet tzv. start-stop bity užívané pro „signalizační“ účely, využít plných 56 kb/s. Přenos jednoho znaku totiž nezabere standardních osm bitů, ale o jeden víc, tedy plných devět bitů. Skutečná přenosová rychlost takového modemu tak dosahuje pouze mírně přes 6 kB/s. ISDN naopak pro přenos jednoho znaku potřebuje pouze klasických osm bitů, takže skutečná přenosová rychlost jednoho kanálu je 8 kB/s. Při spojení dvou kanálů je tedy skutečná přenosová rychlost ISDN dvaapůlkrát vyšší než u analogového modemu!

Porovnání rychlostí modemů a ISDN
Technologie MB/hod
Modem 33,6 kb/s 13
Modem 56 kb/s 22
ISDN 64 kb/s 29
ISDN 128 kb/s 58

Rychlejší je také sestavení samotného spojení, to zabere u ISDN 3 – 5 sekund. Tento čas zahrnuje celou dobu od počátku vytáčení až po přihlášení do sítě poskytovatele Internetu! To umožňuje plně využít služby dial-on-demand, tedy automatického připojení k Internetu v případě požadavku na přístup k této síti, a to doslova okamžitě. Mírným problém je zde politika zvýhodněných internetových tarifů Českého Telecomu, které svými dlouhými impulsy podobnému nasazení brání.

Další pro řadu uživatelů stěžejní výhodou je možnost přijímat hovory i v době připojení k Internetu, a to díky existenci dvou B kanálů, kdy druhý může být použit pro klasické hlasové služby. Není tedy nutné podstupovat ony známe konflikty, kdy si jiný člen rodiny potřebuje zavolat zrovna uprostřed stahování mnohamegabajtového souboru či se někdo jiný naopak nemůže dovolat a celý den ze sluchátka slyší pouze obsazovacího tón…

Jedinými výraznějšími nevýhodami připojení k Internetu přes ISDN jsou snad pouze vyšší měsíční paušální poplatky Českému Telecomu a u uživatelů přecházejících z klasické telefonní linky nutnost investovat do nového modemu. Je také otázkou, zda je přechod na ISDN v době nástupu ADSL technologií vhodné…

Výhody a nevýhody ISDN
Výhody Nevýhody
vyšší přenosová rychlost vyšší měsíční paušál
vyšší stabilita nástup ADSL
možnost využívat dvě nezávislé linky

Relevantní články

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).