Hlavní navigace

Always On

Sdílet

-

Hlavní nevýhodou přístupu k Internetu přes ISDN je problematická tarifikace přenosu dat. Uživatel ne vždy a stále potřebuje připojení rychlostí 64 kb/s a často mu postačí i přenosová rychlost výrazně nižší. Vzhledem k charakteru sítě je pro něj však vyhrazeno přenosové pásmo o kapacitě 64 kb/s a to také musí zaplatit. Vzhledem k tomu, že je vlastně jedno, jaký objem B kanálem proteče, je v ISDN využito minutové tarifikace. Ta je pro přenos dat, zvláště v paketových sítích jako je Internet, velmi nevhodná. Hledalo se, jak v rámci ISDN nalézt možnost paketové přístupu, který by umožnil jiný způsob tarifikace – např. podle objemu přenesených dat.

Využít pro tento účel B kanály je zhola nemožné, ty mají pevně danou rychlost. Ukázalo se, že je možno využít zdánlivě nepotřebného D kanálu s kapacitou 16 kb/s. Ten slouží k přenosu signalizačních údajů a pro komunikaci s ústřednou. Ve skutečnosti je však z D kanálu využito přenosové pásmo o kapacitě kolem 5 kb/s. V praxi tak zbývá více než 9 kb/s, které je možno „libovolně“ využít pro přenos dat.

Nejde sice o nijak závratnou přenosovou rychlost, pro přenos emailu či přístupu k ICQ však plně postačuje, a to je právě ta skupina služeb, pro které byla tato technologie vyvinuta. V případě požadavku na vyšší přenosovou kapacitu je možno se automaticky připojit také pomocí B kanálů a získat tak dalších 64 či 128 kb/s. Konkrétně se tato technologie nazývá AO/DI (Always On/Dynamic ISDN).

Využívá se permanentního paketového spojení postaveného nad velmi starým protokolem X.25. Možná nejdůležitější vlastností celé této služby měla být cena. Předpokládalo se buď poskytovaní zcela zdarma nebo za spíše symbolické poplatky. Mnoho uživatelů se tak na její nasazení v České republice velice těšilo. Český Telecom však tyto předpoklady nenaplnil a svými cenovými podmínkami služby DIR-IS, která umožňuje přenos uživatelských dat po D kanálu, celou technologii v České republice doslova zabil, alespoň pro přístup k Internetu.

Relevantní články

Relevantní odkazy

Konec

Vaše náměty či připomínky k tomuto tutorialu nám můžete psát na adresu redakce@lupa.cz.

Karel Chvalovský
Autor byl redaktorem serveru Lupa, nyní studuje informatiku na MFF UK. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).