Hlavní navigace

IT v roce 2018: Miliardové prodeje Red Hatu a GitHubu či kauza se špehovacími čipy v Supermicro

10. 1. 2019
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: IBM
Rok 2018 byl v oblasti enterprise IT mimo jiné velkým rokem pro open source. Které důležité události hýbaly českým i světovým trhem?

Zřejmě největší loňskou zprávou byla ta, že IBM za 34 miliard dolarů kupuje Red Hat. Big Blue si na to musí vzít půjčku, zastavuje zpětný odkup akcií a za firmu připlácí výraznou prémiovou cenu. Pro IBM jde tedy o vysoce strategickou věc. Prodeje Watsona a dalších moderních produktů nepřináší tolik, kolik se čekalo. Díky Red Hatu bude moci IBM rozjet strategii hybridního cloudu a těžit peníze zde.

Dalším výrazným obchodem je koupě GitHubu ze strany Microsoftu za 7,5 miliardy dolarů. Redmond tak opět potvrdil, že to se svým obratem směrem k open source myslí vážně. Některé uživatele zpráva poněkud popudila a šli si hledat alternativy, ovšem nakonec se nezdá, že by se situace nějak vyhrotila. Naopak, GitHub například začal vývojářům nabízet soukromé repositáře zdarma.

Změny potkaly také dalšího silného open source hráče – Micro Focus za 2,5 miliardy dolarů prodal SUSE do rukou EQT. SUSE si nyní libuje, že bude konečně plně samostatné a že dostane prostor se rozvinout. Více o tom v našem rozhovoru povídal zdejší šéf Miroslav Kořen.

Velice podivnou akvizicí je ta, kde Broadcom za 18,9 miliardy dolarů koupil CA Technologies. Výrobce čipů tak získává firmu, která převážně pracuje na vývoji softwaru pro mainframy. Objevují se první náznaky, že Broadcom chce CA využít pro jeho silné finanční zázemí a stabilní příjmy. Jaké to bude mít dopady, se uvidí. V Praze je jeden z hlavních vývojů CA, takže se to možná brzy dozvíme.

Další velký deal naopak Broadcomu nevyšel. Firma chtěla za 117 až 146 miliard dolarů koupit výrobce čipů Qualcomm. Transakci ovšem zarazil Donald Trump. V pozadí je boj o 5G a obavy, že obří nákup sníží investice do dalšího vývoje. Díky tomu by získala navrch Čína. Ta na oplátku zastavila obchod za 44 miliard dolarů, kdy Qualcomm chtěl převzít NXP Semiconductors. Celé se to zamotává i do sporů o Huawei.

Začátkem léta rezignoval šéf Intelu Brian Krzanich. Nesundala ho aféra kolem Meltdown/Spectre ani 7nm výrobní proces, ale vztah na pracovišti. O plnohodnotném nástupci se ještě rozhoduje. Je možné, že Intel povede Diane Bryant. Ta totiž asi po roce odešla z pozice provozní šéfky Google Cloudu a v Intelu už dříve vedla divizi datacenter.

V Google Cloudu skončila také Diane Greene. Ta sekci vedla a dříve řídila VMware. Místo Green nastupuje Thomas Kurian. Ten byl doposud stěžejní osobou v Oraclu, kde vedl produktový vývoj. Nepohodl se s Larrym Ellisonem. Kurian chtěl, aby software od Oraclu byl dostupný také na cloudech třetích stran, jako je AWS, Ellison ale chce vše nadále držet pouze na vlastním cloudu. Oracle Cloud ale příliš silný není. Firma už o něm nevede samostatné údaje ve finančních výsledcích. Z Oraclu už také migruje například Amazon.

Microsoft rozjel jednu z největších reorganizací, kterou si firma kdy prošla. Hlavní roli v ní převzaly cloudové produkty, zatímco Windows ustoupily do pozadí. Objevují se také první odhady, že by cloud někdy po roce 2020 mohl tvořit hlavní část byznysu Redmondu.

Moneta Money Bank rozjela kompletní transformaci svého IT. Součástí je také převod služeb do public cloudu. Moneta tak ukazuje, že i banky v Česku mohou jít tímto směrem. Více to v našem rozhovoru rozebírá CIO Vladimír Klein.

IBM se po mnoha letech zbavila sekce Lotus/Domino. Aktiva s tím spojená za 1,8 miliardy dolarů získal indický podnik HCL Technologies, který už dříve převzal vývoj produktů Tivoli a Rational.

Spojují se Cloudera a Hortonworks, dvě největší firmy kolem Hadoopu. Obchod má hodnotu 5,2 miliardy dolarů a vznikne společnost s ročními tržbami kolem 720 milionů dolarů. Mimo jiné to ukazuje na to, že byznys kolem big data nejede zase takovým tempem.

Bloomberg Businessweek přišel se zprávou, že se Číně podařilo vložit sledovací čipy do serverů Supermicro. Napadeny tak měly být firmy jako Apple nebo Amazon. Ty to zásadně odmítají. Supermicro uvedlo, že provedlo audit, který žádné napadení nepotvrdil.

Číňané začali vyrábět vlastní x86 procesory. Jmenují se Dhyana, vychází z architektury AMD Zen a na starost je má podnik Hygon. Čína také skrze podnik Zhaoxin Semiconductor oživila legendární VIA Technologies, která vedle Intelu a AMD vlastní licenci na x86. Číňané jsou v případě čipů závislí na západu a chtějí to změnit. Vlastní čipy si dělá třeba Alibaba a do hry se se serverovými čipy připojil také Huawei.

V loňském roce opět zesiloval trend, kdy si velké firmy vyvíjí vlastní čipy, procesory a hardware obecně. Amazon představil procesor Graviton, který je postavený na ARMu a už pohání první instance v AWS. SoC s 16 jádry Cortex-A72 se používá pro instance, které nemají takový výkon, mají ale zase nižší cenu. Vlastní čipy (SoC/ASIC) si začal připravovat také Facebook. Zřejmě je nasadí v serverovém hardwaru, možné je i využití ve VR headsetech Oculus.

Také stále více roste podpora otevřené architektury RISC-V. To pomohlo brněnské firmě Codasip k získání investice ve výši 10 milionů dolarů, ke které se připojil i Western Digital. Firma Wave Computing zase oznámila zpřístupnění architektury MIPS jako open source.

Nvidia vydala vlastní server HGX-2. Je nacpaný 16 grafikami Tesla V100 a 82 tisíci jádry CUDA. Určený je pro strojové učení a další náročné operace. Nvidia také v Česku začala prodávat osobní superpočítač DGX, vyjde na milion korun.

Evropská unie rozjela program EuroHPC, v rámci něhož chce vybudovat síť evropských superpočítačů. Do něj se zapojila také Česká republika. Více o našich ambicích a zaostávání Evropy v HPC v našem rozhovoru mluví šéf národního superpočítačového centra IT4Innovations Vít Vondrák.

Tchajwanský Foxconn za 866 milionů dolarů koupil firmu Belkin. Ten vyrábí řadu různých příslušenství a také bezdrátové routery. Belkin vlastní i značku Linksys. Foxconn má strategii vyrůst z montovny k vlastním produktům. Mimo jiné získal hlavní podíl v japonském Sharpu. Ten koupil počítačový byznys od Toshiby a zdá se, že se Sharp do této oblasti vrhne.

Foxconn také v Česku rozjíždí výrobu vlastních serverů. Dodávat je chce hlavně do Ruska, které není zase tolik otevřené americkým dodavatelům. O serverech Made in Czech Republic v našem rozhovoru mluví Vladislav Král.

Americké ministerstvo spravedlnosti formálně obvinilo zakladatele a bývalého šéfa Autonomy Mikea Lynche. Ten firmu prodal v roce 2011 za 11 miliard dolarů do rukou Hewlett-Packard. HP nakonec miliardy dolarů odepsalo. Lynch je obviněn z toho, že poskytl falešné informace o hospodaření firmy, a dostat může až 20 let vězení.

Zakladatel a šéf Salesforce.com Marc Benioff za 190 milionů dolarů koupil časopis Time. Navazuje tak na šéfa Amazonu Jeffa Bezose, který koupil Washington Post. Noviny transformoval do pružnější digitální organizace a prosazuje funkční paywall. Benioff své plány s Time prozatím příliš nekomentoval.

Cisco se zbavilo sekce NDS Group, kterou v roce 2012 koupilo za pět miliard dolarů. Technologie pro videoprovidery postupně ztrácela pozici, a to i díky nástupu Netflixu a spol. NDS tak za miliardu dolarů získala investiční firma Permira.

SAP zase za osm miliard dolarů koupil Qualtrics. Němci tradičně patří mezi nejaktivnější nakupující. S Qualtricsem SAP získává nástroje na průzkumy trhu, zjišťování postojů zaměstnanců a podobně.

Velký obchod udělal i Salesforce.com, který za 6,5 miliardy dolarů získal MuleSoft. Jde o největší akvizici v historii podniku. MuleSoft vyvíjí integrační platformu. Salesforce.com také více rozjíždí byznys v Česku.

MMF tip early

Japonský Fujifilm za 6,1 miliardy dolarů koupil legendární Xerox. V Asii spolu s tím došlo k propouštění deseti tisíc lidí. Xerox prochází restrukturalizací.

Novou šéfkou VMwaru v Česku se stala Eliška Jirovská. Přišla z Oraclu, kde se starala o PPF. Novou ředitelku má také zdejší SAP. Po Romanu Knapovi, který se stal šéfem České pošty, pobočku vede Hana SoučkováA vedoucího změnil rovněž Microsoft, kterému nyní vládne Rudolf Urbánek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).