Hlavní navigace

A co stávající držitelé licencí?

Sdílet

Jak budou nakonec rozděleny multiplexy? Budou zohledněni současní držitelé licencí pro analogové vysílání?

Další subjekty, které se snaží do celého dění kolem udělování licencí také zasáhnout, jsou stávající držitelé celoplošných (analogových) licencí, tj. televize Nova a Prima. Argumentují tím, že jejich licence jsou obecně platné a nejsou explicitně vázány jen na analogové vysílání – a tak se domáhají místa i v digitálních multiplexech. Osud jejich údajného nároku je v tuto chvíli nejasný.

Udělením licencí v rámci výběrového řízení by přitom Rada jednoznačně předurčila složení obou multiplexů, a vlastně i jejich přiřazení do jednotlivých sítí digitálních vysílačů. To by byly nevratné kroky, které by mohly být v přímém rozporu s novým legislativním rámcem, který teprve vzniká (viz zmiňované vrácení novely vysílacího zákona zpět do sněmovních výborů).

Poslanci by přitom také mohli dosti zásadně změnit situaci na celém bojišti;. Při posledním projednávání, před stažením a vrácením do výborů, se objevily také dva poslanecké návrhy na řešení celé problematiky. Návrh poslance Plevy například předpokládal, že by komerční televize Nova a Prima dostaly celé dva multiplexy. Tím by byla, spolu s veřejnoprávním multiplexem, vyčerpána veškerá kapacita frekvencí pro digitální vysílání (až do roku 2007, kdy by se měly uvolnit další frekvence). Stejně tak by se stalo bezpředmětným i výběrové řízení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, na obsazení obou uvedených multiplexů. Druhý poslanecký návrh (poslance Skopala) zase mj. předpokládal úplné zrušení již probíhajícího výběrového řízení RRTV.

Takže je v tom všem opravdu velký zmatek, který se navíc spíše stupňuje, než aby konvergoval k nějakému smysluplnému řešení. Celá historie digitalizace rozhlasového a televizního vysílání v ČR tedy bude určitě ještě mít další kapitoly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).