Hlavní navigace

Tři multiplexy místo dvou

Sdílet

Dvě překvapení: Tři multiplexy a tři zájemci o šíření digitálního vysílání.

V průběhu digitalizačního čekání na Godota došlo k několika významným událostem, které zasáhly do celkového vývoje a určitým způsobem poznamenaly celkovou situaci.

Například v červenci 2004 Český telekomunikační úřad poměrně překvapivě oznamuje, že místo frekvencí pro dva multiplexy se mu podařilo získat (tzv. zkoordinovat) frekvence pro tři multiplexy. Ovšem ani jeden z nich není celoplošný, neboli takový, že by nabízel možnost příjmu skutečně na celém území ČR.

Zajímavé bylo, že tehdy již delší dobu probíhalo experimentální digitální vysílání (Českých radiokomunikací a společnosti Czech Digital Group). Všeobecně se přitom předpokládalo, že navrhované dva multiplexy budou i v řádném provozu vysílat skrze své vysílače právě tyto dvě společnosti, tedy stejně jako v rámci experimentálního vysílání. Nicméně právě v roce 2004 se objevil ještě třetí zájemce o digitální vysílání, konkrétně o získání frekvencí pro svou síť pozemních digitálních vysílačů a možnost šířit jeden z multiplexů.

Úloha jak rozdělit dvě sady frekvencí mezi tři zájemce se ale nakonec řešit nemusela, díky již zmiňovanému faktu, že ČTÚ našel prostor pro tři multiplexy místo původně uvažovaných dvou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).