Hlavní navigace

Tři multiplexy místo dvou

Sdílet

Dvě překvapení: Tři multiplexy a tři zájemci o šíření digitálního vysílání.

V průběhu digitalizačního čekání na Godota došlo k několika významným událostem, které zasáhly do celkového vývoje a určitým způsobem poznamenaly celkovou situaci.

Například v červenci 2004 Český telekomunikační úřad poměrně překvapivě oznamuje, že místo frekvencí pro dva multiplexy se mu podařilo získat (tzv. zkoordinovat) frekvence pro tři multiplexy. Ovšem ani jeden z nich není celoplošný, neboli takový, že by nabízel možnost příjmu skutečně na celém území ČR.

Zajímavé bylo, že tehdy již delší dobu probíhalo experimentální digitální vysílání (Českých radiokomunikací a společnosti Czech Digital Group). Všeobecně se přitom předpokládalo, že navrhované dva multiplexy budou i v řádném provozu vysílat skrze své vysílače právě tyto dvě společnosti, tedy stejně jako v rámci experimentálního vysílání. Nicméně právě v roce 2004 se objevil ještě třetí zájemce o digitální vysílání, konkrétně o získání frekvencí pro svou síť pozemních digitálních vysílačů a možnost šířit jeden z multiplexů.

Úloha jak rozdělit dvě sady frekvencí mezi tři zájemce se ale nakonec řešit nemusela, díky již zmiňovanému faktu, že ČTÚ našel prostor pro tři multiplexy místo původně uvažovaných dvou.