Hlavní navigace

V čem je novum?

Sdílet

Rozdíl vysílacího systému mezi jednoduchým analogovým vysíláním a novým digitálním je více než patrný…

Než se pustíme do líčení legislativních peripetií, kterými digitální vysílání prochází, ukažme si nejprve, co se vlastně s digitalizací mění a co by měly reflektovat i změny v legislativní nadstavbě.

Jedním z faktů je logické oddělení programů od frekvencí. Dříve, u analogového vysílání, platilo, že na určité frekvenci (frekvenčním kanále takové a takové šířky) se mohl vysílat vždy jen jeden jediný program. Pak také mělo smysl spojit programovou licenci (oprávnění šířit určitý program) s technickými parametry typu: budete vysílat na takových a takových frekvencích. Takže když určitý subjekt dostal programovou licenci, společně s ní dostal tzv. soubor technických parametrů (určující právě dané frekvence, vysílací výkon atd.).

Tomu pak odpovídalo i rozdělení kompetencí mezi dva různé regulátory: Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a Český telekomunikační úřad: programovou licenci, včetně souboru technických parametrů, udělovala RRTV. Sama si ale příslušné technické parametry nejprve vyžádala od ČTÚ, který tak fungoval jako jakýsi subdodavatel pro RRTV.

Představa rozhodování pro analogové vysílání

V případě digitálního vysílání už neplatí co program, to jiná frekvence. Vzhledem k podstatě digitálního multiplexu se na jednom frekvenčním kanále vysílá celý jeden multiplex, a v rámci něj hned několik programů (s tím, že jejich počet také může být různý). Fakticky tak několik programů sdílí stejné vysílací frekvence. Jestliže tedy v analogovém vysílání bylo zapotřebí učinit jedno rozhodnutí (o přiřazení frekvencí k jednotlivým kanálům), u digitálního vysílání je zapotřebí učinit hned tři samostatná rozhodnutí, z nichž některá se vzájemně ovlivňují:

  • je třeba rozhodnout o proporcích multiplexu: kolik televizních programů bude do něj umístěno, k tomu kolik rozhlasových, a kolik prostoru se ponechá pro data (doprovodné služby, aplikace atd.)
  • které programy se zařadí do toho kterého multiplexu
  • na jakých frekvencích se bude vysílat daný multiplex

K tomu se samozřejmě nabízí další otázka, která musí být vyřešena ze všeho nejdříve: kolik frekvenčních kanálů bude k dispozici (pro vysílání jednotlivých multiplexů).

Představa rozhodování pro digitální vysílání
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).