Hlavní navigace

Jak přijímat digitální vysílání

Sdílet

LCD televizor

A to včetně nového, letos spuštěného kanálu ČT 4 Sport. Ostatně, na něm se objeví přenosy zápasů, které budou probíhat zároveň s jinými utkáními (to se bude týkat osmi případů mezi 20. a 23. červnem). Atraktivnější zápasy zřejmě ČT nasadí na druhý program, který je přeci jenom dostupnější a sledovanější než ČT 4 Sport, který podle prvních průzkumů sleduje asi jen 60 tisíc diváků denně (to je méně než u zpravodajského kanálu ČT 24).

Digitální vysílání lze přijímat třemi základními způsoby: pozemně přes klasické vysílače a na pokojovou nebo venkovní anténu, po kabelu a nebo přes satelit. Pozemní vysílání je omezené na místa, kde je v současné době signál přechodné vysílací sítě A (Praha, Brno a Ostrava). Kabelové vysílání zase naladí pouze diváci, v jejichž domě se nachází kabelová přípojka. Oproti tomu satelitní vysílání lze zachytit úplně všude, ale k jeho příjmu je nutné nainstalovat kromě satelitního set-top-boxu (krabičky zapojené mezi televizorem a anténou) také satelitní parabolu a namířit ji správným směrem.

Z hlediska ceny pro koncového uživatele je nejlevnější pozemní digitální vysílání. K němu je potřeba pouze koupit digitální set-top-box a zapojit jej mezi televizor a anténu. Po této prvotní investici, která vyjde zhruba na dva tisíce korun, se za příjem televize už nic neplatí. U kabelových televizí provozovatelé požadují instalační poplatek a poté pravidelné měsíční poplatky podle typu objednané služby. Satelitní vysílání může být zpoplatněné nebo zdarma, ovšem stanic, které by vysílaly úplně zadarmo a nekódovaně, je omezené množství.

Jednotlivým typům digitálního vysílání věnujeme speciální kapitoly, kde se dozvíte základní informace o typech přijímačů, pokrytí signálem, vysílaných programech a nákladech spojených s jejich příjmem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).