Televizní vysílání v České republice má dnes rozlišení 576 řádek, a to jak v analogové, tak v nastupující digitální podobě. Diváci s televizory klasické úhlopříčky 51 centimetrů pravděpodobně nikdy nebudou potřebovat obraz lepší, stále dostupnější velkorozměrné LCD a plazmové televize ale volají větším rozlišení. Majitelé televizorů s metrovou a větší úhlopříčkou vidí současné vysílání rozmazaně, protože jejich přístroj musí nedostatečný počet řádek obrazu rozmělnit pomocí optických korekcí na rozměrnou plochu. Situaci vyřeší až nástup vysokého televizního rozlišení (HDTV), které přinese ostrý a detailní obraz i na displeje moderních přijímačů.
Na zavedení kvalitnějšího vysílání pracuje Evropa už od konce 80. let minulého století. Původní plány Evropského hospodářského společenství z roku 1989 na televizní rozlišení 1250 řádek zůstaly bez realizace, běh času vynesl na výsluní jiné formáty, které se dnes úspěšně rozšiřují. HDTV, to jsou dnes dvě základní rozlišení, značená jako 720p a 1080i. První volba má parametry 1280×720 bodů i další zajímavou vlastnost. Dnešní vysílání pracuje s tzv. půlsnímky, kvůli kterým se divákům na televizoru vystřídá během padesátiny sekundy dvojice lichých a sudých řádek, aby se dosáhlo kýženého počtu 25 obrázků za sekundu. Norma 720p zbavuje oči nutnosti dívat se na nepříjemné blikání a nese podtitul progresivní. Standard 1080i zachovává sice střídání půlsnímků, jeho výhodou je ale téměř dvojnásobný počet řádek oproti televizi dneška: formát nabízí rozlišení 1920×1080 bodů.
Do konce roku 2012 bude televizní vysílání v Evropské unii plně digitální, Českou republiku čeká vypnutí analogového signálu možná už 9. září 2009, proto dále uvažujme už jen digitální zítřky – ačkoli HDTV je teoreticky možné i analogu. Větší počet řádek si žádá mohutnější datový tok, kterého dnešní multiplexy v Česku nemají na rozdávání. Formát MPEG-2 umožňuje, aby jedna síť přenášela čtyři až pět programů ve standardní kvalitě 720×756 bodů. Vysoké rozlišení obrazu by redukovalo nabídku stanic v multiplexech na pouhou dvojici televizí, což není žádoucí. Proto se v souvislosti s HDTV skloňuje i termín MPEG-4. Nový formát umožňuje lepší kompresi vysílání a dává tím zelenou také obrazu s větším počtem řádků. Česká republika v současnosti MPEG-4 do DVB-T zavádět nebude a dá mu šanci teprve ve chvíli, kdy dojde televizní digitalizace do úspěšného konce. Problematice MPEG-2 versus MPEG-4 se na DigiZone.cz věnují speciální články: 1 2 3 4.
Programová nabídka
První evropský HDTV kanál vysílá od 1. ledna 2004 a jmenuje se Euro 1080. Belgická televize je divákům k dispozici na satelitu Astra 1H, 19,2 stupně východně, transpondér 88, frekvence 12 168 MHz, vertikální polarizace, FEC 3/4, Video PID 308, Audio PID 256, datový tok 25 MB za sekundu. Letošní fotbalový šampionát v Německu způsobil, že se nových stanic s kvalitnějším obrazem začalo rychle přibývat. Britská BBC odvysílá v HDTV na satelitu fotbalové přenosy zdarma, zkušební vysílání ve standardu MPEG-4 zemskou cestou provozuje od konce května rovněž BBC, a to společně se stanicemi Channel Four a Five. Ve Francii nabídnou programy TF1 a M6 zápasy fotbalového šampionátu s rozlišení HDTV v rámci testu terestrického digitálního vysílání, což vyvolalo velký zájem veřejnosti. Zkouška probíhá v Paříži, Marseille a Lyonu, vysílání je nekódované, tj. bezplatné. Diváci v pořadatelském Německu se mohou podívat na fotbal z mistrovství světa na programech placené satelitní platformy Premiere, která nabízí dokonce tři stanice HDTV. Pokud se budou dva přenosy časově krýt, uvede Premiere fotbal na dvou kanálech zároveň (vedle Premiere HD Sport i na Premiere HD Film).
Vysílání HDTV zatím testuje nebo provozuje Británie, Německo, Francie, Švédsko, Itálie a nejnověji i Ukrajina. Krátký test proběhl i v Chorvatsku. Na zkoušku vysílání ve vysokém rozlišení se připravuje Polsko. Podle odhadů ruské společnosti Era má být v polovině letošního roku HDTV programů 20, v roce 2010 pak už rovných sto.
Fotbaloví fandové se budou moci netradičně sejít i v některých kinosálech. Provozovatel nejstaršího evropského HDTV programu Euro 1080 nabídne prostřednictvím družice Astra 1D – 23,5E zakódovanou stanici HD2, na které poběží přenosy fotbalových zápasů určené pro veřejné projekce v kinech. Majitel vysílacích práv k šampionátu, společnost Sports a Media AG, prodal Euru 1080 oprávnění k distribuci signálu v kvalitě HD pro kina ve 24 evropských státech, mezi kterými je i Česká republika. Signál bude zakódovaný systémem Irdeto 2 a karty na jeho rozluštění budou mít jenom provozovatelé řetězců kin. Firma použije vysílací standard MPEG-2 a formát DVB-S. Zatím není jisté, jestli hozenou rukavici zvihne i některá síť kinosálů v Česku.