Hlavní navigace

Organizace šampionátu a média

Sdílet

Hamburk stadion

Česká reprezentace vstoupí do šampionátu v pondělí 12. června zápasem se Spojenými státy, který odehraje ve Veltins-Areně v Gelsenkirchenu. O pět dní později, v sobotu 17. června, se Češi utkají na kolínském stadionu s reprezentací Ghany. Posledním soupeřem v základní skupině bude ve čtvrtek 22. června Itálie. Naši na ni narazí v AOL Areně v Hamburku. Základní skupiny skončí v pátek 23. června, o den později začnou vyřazovací kola. Utkání o třetí místo proběhne 8. července ve Stuttgartu, finále o den později v Berlíně.

Na šampionát se akreditovalo na deset tisíc novinářů, především televizních štábů. Vysílací práva pro neplacené nekódované vysílání získaly především národní veřejnoprávní televize včetně ČT. Tvrdé licenční podmínky ale ČT neumožňují vysílat větší množství zápasů na digitálním kanálu ČT 4 Sport, ani souběžné přenosy na tomto programu a ČT 2. Přímo v Německu budou šampionát přenášet volně dostupné veřejnoprávní stanice ARD a ZDF a komerční RTL, z placených stanic se do mistrovství pustila satelitní platforma Premiere, která přichystala speciální vysílání ve vyšším rozlišení obrazu (HDTV).

Panevropský sportovní kanál Eurosport a Eurosport 2, dostupný v České republice v kabelových rozvodech a přes satelit, práva na FIFA World Cup 2006 nezakoupil a připraví pouze doplňkové magazíny a rozhovory. Do programu ale zařadil záznamy přátelských zápasů přes samotným MS, mezi kterými jsou i dvě utkání českého týmu: proti Kostarice a Trinidadu a Tobagu. Přímo ze šampionátu nabídnou oba kanály Eurosport půlhodinové přímé přenosy z tiskových konferencí.

Berlín stadion

Podobným způsobem, zejména ve sportovním zpravodajství, pokryjí šampionát také komerční televize Nova a Prima, které do dějiště mistrovství pošlou vlastní redaktory. Galaxie sport pokryje šampionát v pravidelném magazínu Gilette World Cup, kde už postupně představila všechny týmy základních skupin. Na Galaxii také běží v přímých přenosech a ze záznamu přátelské zápasy naší reprezentace přes samotným mistrovstvím. Ovšem pouze ta, která se odehrají v tuzemsku – na ta má totiž majitel Galaxie sport, shodný s majitelem televize Nova, vysílací práva od Českomoravského fotbalového svazu.

Česká televize odvysílá všech 64 zápasů (přehled v tabulce), většinu z nich na programu ČT 2. Digitální kanál ČT 4 Sport bude podobně jako u hokejového šampionátu zaplněn především reprízami a přenosy méně důležitých zápasů (o možnostech příjmu ČT 4 Sport zde). ČT bude mít v Německu tři komentátorské dvojice (složené z profesionálního komentátora a fotbalového experta) a dva dvoučlenné reportážní štáby (reportér a kameraman). Jaromíra Bosáka u komentování doplní bývalý trenér Vladimír Táborský, Pavla Čapka trenér slávistické rezervy Luboš Kozel a Petra Svěceného sparťanský záložník Martin Hašek.

Hlavní studio ČT bude v Praze. Televize do Německa posílá trasovací vůz, který urychlí zasílání natočených reportáží. Českomoravský fotbalový svaz na svých internetových stránkách zveřejnil zásady komunikace českého týmu s médii (XLS, 88 kB), z nichž je patrné, kdy se čeští fotbalisté dostanou pod palbu novinářských otázek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).