Hlavní navigace

Zemské digitální vysílání (DVB-T)

Sdílet

Technisat ilustrační

Digitální přijímače jsou dostupné ve většině obchodů s elektronikou, pro větší výběr je dobré zvolit specializovanou prodejnu. Pokud chcete mít jistotu a dozvědět se o vybraném přijímači podrobné informace, můžete se obrátit na internetový obchod DigiZone.cz, který zveřejňuje k nabízeným set-top-boxům recenze a upozorňuje na případné nedostatky (např. nedostatečnou znalost češtiny u teletextu a elektronického programového průvodce).

Kromě set-top-boxu lze zemské digitální vysílání přijímat také prostřednictvím USB přijímače přímo na monitoru počítače nebo notebooku, případně na integrovaném digitálním televizoru (iDTV), který už má v sobě zabudovaný digitální tuner a není ho tedy třeba propojovat se set-top-boxem. Ceny těchto televizorů jsou ale zatím příliš vysoké, pohybují se od třiceti tisíc korun výše (v současné době se český trh dostal integrovaný digitální televizor za deset tisíc korun, jehož kvalitu ale zatím nikdo netestoval).

Příjem českých televizních stanic, které nabídnou přenosy a záznamy z FIFA World Cupu 2006, je možný přes multiplex A, který nyní vysílá v Praze, Brně a Ostravě. Pražské vysílače multiplexu A přesahují také hluboko do středních Čech a dálkovým příjmem lze na venkovní anténu se zesilovačem tento multiplex naladit i 100 kilometrů od Prahy. Podmínkou je vyšší poloha antény a dobrá viditelnost směrem k Praze. Jsou známé případy, kdy multiplex A naladili diváci na Liberecku nebo v Krkonoších. Zde jsou aktuální mapy pokrytí multiplexu A:

Mapa pokrytí síť A – Praha

Mapa pokrytí - síť A - Praha - náhled
Na této podrobné, aktualizované mapě si můžete prohlédnout pokrytí digitálního signálu sítě A v Praze a okolí. Pražské vysílání bylo vůbec prvním oficiálním digitálním vysíláním v České republice. Začalo 21. října 2005.

Zdroj: Radiokomunikace

Mapa pokrytí síť A – Brno

Mapa pokrytí - síť A - Brno - náhled
Na této podrobné mapě si můžete prohlédnout pokrytí digitálního signálu sítě A v Brně a okolí, které bylo neoficiálně spuštěno koncem loňského roku, oficiálně pak 9. února 2006, kdy zde Radiokomunikace zprovoznily druhý vysílač.

Zdroj: Radiokomunikace

Mapa pokrytí síť A – Ostrava

Mapa pokrytí - síť A - Ostrava - náhled
Na této podrobné mapě si můžete prohlédnout pokrytí digitálního signálu sítě A v Ostravě a okolí, které bylo oficiálně spuštěno 9. února 2006. 

Zdroj: Radiokomunikace

Multiplex A obsahuje čtyři programy České televize a TV Nova (technické parametry). Pro fotbalové fanoušky je důležitý program ČT 2 a především nový digitální kanál ČT 4 Sport, který jinak v běžném analogovém vysílání nenaladíte. Divákům v Praze se po zapnutí pozemního digitálního multiplexu v nabídce objeví i programy multiplexu B, který zatím vysílá pouze zde. Nejsou mezi nimi ale žádné sportovní stanice.

Po zapnutí set-top-boxu a nastavení automatického ladění se na televizoru postupně objeví všechny digitální programy dostupné v dané lokalitě, a to jak televizní, tak rozhlasové. Pozor! Set-top-box má vlastní dálkové ovládání a tím musíte mířit na něj, nikoli na televizor. Je úplně jedno, z jakého multiplexu a na jakých kanálech ty které programy vysílají, automaticky se vám zobrazí všechny a vy si je pak můžete uložit do paměti set-top-boxu podle vlastních priorit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).