Klíčové události ze světa sportu na sebe tradičně přitahují velkou pozornost médií. Klasické noviny i zpravodajské servery na Internetu nabízejí čtenářům podrobné informace o průběhu sportovních klání, rozhlas tlumočí aktuality posluchačům v zaměstnání nebo v automobilech, na pomyslném mediálním trůnu ale sedí televize. Diváci u obrazovek mají prostřednictvím kamer detailní přehled o dění na sportovišti, který je mnohdy lepší, než výhled z tributy přímo na stadionu. Kouzlo přímého přenosu obrazu a zvuku si rychle získalo své příznivce na všech kontinentech a české diváky nadchlo poprvé už v roce 1955.
Televizní technika prošla od poloviny 30. let minulého století, kdy začala pravidelně vysílat britská BBC, dlouhým vývojem. Právě sportovní události byly a jsou významnou hybnou silou televizního pokroku. Mistrovství světa ve fotbale, které se letos pořádá v Německu, je dalším krokem na cestě novinek a modernizací.
Diváci v Německu, Británii, Japonsku, ale i v celé řadě dalších zemí budou moci sledovat výkony fotbalistů na hřišti ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Vysílání v kvalitě HDTV znamená více řádek pro každý televizní snímek, a to buď o čtvrtinu, nebo skoro o 90 procent. Detaily si můžete přečíst v samostatném článku, kde najdete i seznam televizních programů, které budou přenášet šampionát ve vysokém rozlišení. Žádná analogová ani digitální stanice dostupná v České republice v síti zemských vysílačů nebo na kabelu nepoužije během fotbalového MS 2006 rozlišení HDTV. Majitelé velkých parabol by mohli naladit vysílání programu BBC One HD, kde přenosy z mistrovství poběží v HDTV zdarma. Pro příjem lepší kvality obrazu musí mít divák televizor označený logem HDTV nebo HD ready. Více řádků ocení především majitelé LCD nebo plazmových obrazovek, pro které je současné vysílání příliš „hrubé“ a kvůli obrazovým korekcím pak vypadá rozmazaně.
Signál televize si neodbytně hledá také cestu, jak se vysvobodit ze zajetí čtyř stěn a provázet svého diváka na každém kroku. Velkoplošné obrazovky instalované při sportovních akcích na náměstích jsou sice pěknou příležitostí pro kolektivní zážitek, cestu ve vlaku nebo v tramvaji si s nimi ale člověk nezkrátí. Proto se na miniaturní televizní obrazovky mají proměnit displeje mobilních telefonů, které si lidé nosí všude s sebou. Televizi přes mobilní síť třetí generace (UMTS) nabízí už dnes v České republice Eurotel (viz články Jiřího Peterky: 1 2 3), konkurenční operátor T-Mobile připravuje na čas fotbalového mistrovství test zemského digitálního vysílání pro přenosná zařízení (DVB-H). Televizní přenosy šampionátu prostřednictvím DVB-H nabídne divákům v pořadatelské zemi také německý T-Mobile. Testy mobilního příjmu proběhly a probíhají v řadě států, Jižní Korea a Japonsko už řádně vysílají pomocí další přenosné technologie, DMB.
Vysilatelé a producenti televizního obsahu si stále častěji uvědomují, že diváci se nepotřebují, nemohou nebo nechtějí dívat na každý pořad. Za vybrané kousky vysílání jsou někteří lidé ale naopak ochotni i zaplatit, když je na oplátku čeká dobrá podívaná. Také zápasů na Mistrovství světa ve fotbale je celá řada a fanoušky budou zajímat především výkony jejich reprezentantů. Současný vývoj televize, který si nabídkou placených filmů na pokojích už dobře vyzkoušeli hoteliéři, směřuje proto mj. ke službě videa na vyžádání (Video on Demand, VoD). Díky VoD se dosud pasivní divák stává tím, kdo vybírá, na jaké pořady a kdy se bude v televizi nebo na monitoru počítače dívat. V Česku začal od letošního června nabízet službu videa na přání portál Seznam.cz. Princip VoD je zakotvený také v multimediální nabídce UMTS Eurotelu.
Novinkou mezi způsoby šíření televize do domácností je přenos vysílání prostřednictvím internetového protokolu (IPTV). Klasická anténa, satelitní parabola a kabelové rozvody tak získávají konkurenci v podobě rozvodů telefonních linek a optických vláken. IPTV používá stejných cest jako vysokorychlostní Internet a v řadě zemích je dnes hitem. Diváci nejsou omezeni ve sledování pořadů na počítač a prostřednictvím speciálních digitálních přijímačů si mohou pustit programy IPTV i na svých televizorech. Zájemci v České republice se nabídky televize přes Internet dočkají letos v září od Českého Telecomu, na fotbalové mistrovství si proto musí vystačit s některou z dosavadních cest televizního příjmu. Více o IPTV přináší zvláštní článek, současné způsoby digitálního vysílání v Česku shrnuje následující text.