Hlavní navigace

Satelitní digitální vysílání (DVB-S)

Sdílet

satelitní parabola ilustrační

Příjem televize přes satelit si ale zároveň žádá vyšší pořizovací náklady, protože kromě digitálního set-top-boxu určeného pro satelitní vysílání je nutné domácnost vybavit vhodnou satelitní parabolou. Její velikost a typ záleží na tom, jakou digitální platformu z jaké družice chcete přijímat. Kromě toho je většina satelitně šířených programů zakódovaná a vyžaduje speciální dekódovací kartu, která rovněž není zadarmo. To se týká i základních českých programů: ČT, Novy a Primy.

Většina známějších českých programů kromě Novy vysílá v satelitním paketu Czechlink z družice Astra 3A. I jejich příjem je kódovaný, a to kvůli vysílacím právům k pořadům a filmům, které si jednotlivé televize nakupují pouze pro území České republiky. Dekódovací kartu k příjmu Czechlinku, v němž vysílají i sportovní programy ČT 4 Sport a Galaxie sport, zájemce získá u každého prodejce satelitní techniky. Po její aktivaci ale musí počítat s tím, že si Česká televize prověří, zda je plátcem koncesionářských poplatků. Pokud ne, ČT mu kartu zablokuje.

Informace o tom, jak si zařídit příjem českých televizních programů prostřednictvím této bezplatné satelitní platformy (platí se pouze poplatek za dekódovací kartu, sledování televize je pak zdarma) najdete na webových stránkách Czechlinku. Pro sledování stačí parabola o průměru 60 centimetrů. Zde je mapa území, které pokrývá družice Astra 3A:

Astra 3A - 23,5E - pokrytí

Kromě této platformy v České republice funguje také placená satelitní služba UPC Direct, která za měsíční poplatek od sedmi do čtrnácti set korun nabízí různé programové balíčky podobně jako kabelová televize. Mezi takto šířenými programy jsou i sportovní stanice ČT 4 Sport, Galaxie sport, Sport 1, Eurosport, Eurosport 2, Eurosport Germany, Extreme Sports, DSF, Real Madrid a Raceworld TV.

UPC k této službě nabízí zdarma digitální satelitní přijímač DSR 4101 s vestavěným dekodérem CryptoWorks pro příjem programů UPC Direct, přístupovou kartu ke všem programům této platformy a satelitní parabolu za symbolický poplatek 1 Kč. Aktivační poplatek vyjde také na korunu, instalace je zdarma.

Na satelitní přijímač je možné přijímat i další televizní stanice, které nejsou součástí žádných speciálních programových platforem a a jejich vysílání není zakódované. Z českých programů tak lze naladit třeba nabídkovou stanici TOP TV nebo hudební kanál Óčko.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).