Hlavní navigace

Co všechno nabízí satelit

Sdílet

Pojďme se tedy podívat, čeho se můžete dočkat od svého satelitního přijímače, pokud se rozhodnete právě pro tento příjem digitální televize. Některé služby zřejmě nevyužijete, bude ale dobré vědět, že s nimi můžete počítat.

  • Elektronický programový průvodce (EPG) – elektronická podoba papírového televizního programu známého z programových týdeníků nebo novinových magazínů. Zobrazuje se přímo na obrazovce televizoru a nabízí přehled vysílaných pořadů jednotlivých televizních stanic na týden dopředu, ale také noticky ke každému pořadu, fotografie, informace o hercích apod. Podle typu služby bude možné v programech vyhledávat filmy podle režisérů, herců, distribuční společnosti nebo žánru. EPG nabízí i ostatní typy digitálního vysílání včetně pozemního (DVB-T).
  • Video na přání (VoD) – domácí videopůjčovna, aniž by divák musel docházet do kamenné půjčovny a dělat si starosti s včasným vrácením vypůjčených VHS nebo DVD. Jde o zpoplatněnou službu, ale některé typy pořadů mohou být dostupné zdarma. Zákazník má u operátora vedený účet, z něhož při každém objednání a dodání zvoleného filmu, seriálu či dokumentu firma odepíše příslušnou částku. Vybraný titul si zájemce bude moci stáhnout do svého set-top-boxu (pokud vlastní nebo má pronajatý typ set-top-boxu s pevným diskem a kapacitou na nahrávání pořadů), přehrát po dobu 24 hodin (i opakovaně), a poté se přístup k němu uzavře (pořad či film se automaticky vymaže). Podobnou službu už nyní na internetu či po televizi přes pevnou telefonní linku nabízí Telefónica O2 (TV Archiv) či portál Seznam.cz (www.kinomani­a.cz).
  • Připojení k internetu – přes satelit je možné řešit také širokopásmové připojení k internetu. Tuto službu v Evropě ve velkém nabízejí partneři satelitního operátora Astra. V České republice a na Slovensku jde o platformu Skylink.
  • Rodičovský zámek – vzhledem k tomu, že na satelitu vysílá volně mnoho erotických kanálů a programů s reklamami na erotické linky, obsahuje satelitní set-top-box také tuto funkci. Rodič může libovolně zvoleným heslem zakódovat přístup k těmto stanicím. Služba funguje přes uživatelské heslo, které bude třeba zadat při volbě vybraných televizních stanic.
Video on Demand
Děti a televize
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).