Co to je „satelitní komplet“
Satelitní komplet, tedy soubor přijímacích zařízení, se skládá z několika samostatných přístrojů. V první řadě jde o satelitní set-top-box, který je na první pohled stejný jako set-top-box pro příjem zemské digitální televize. Jde o krabičku, jejímž prostřednictvím se digitální signál vedený z parabolické antény na střeše převede na analogovou podobu čitelnou vašemu televizoru. Většina těchto set-top-boxů má v sobě zabudovaný i dekodér a čtečku dekódovacích karet pro příjem zakódovaných, a tedy zpoplatněných programů.
Set-top-box, jakožto i celou satelitní sadu lze zakoupit individuálně v jakékoli prodejně televizní techniky. Pokud ale neuzavřete smlouvu s některým ze satelitních operátorů, kteří provozují placené služby, dostanete se takto jen k volně šířeným televizním stanicím, kterých je v češtině minimum a rozhodně nepatří k nejžádanějším. Dekódovací kartu lze koupit také v obchodech se satelitní technikou, většinou ale kvůli ní musíte uzavřít výše zmíněnou smlouvu. Někteří operátoři ale pod tlakem konkurence zkušebně zavádějí předplacené karty, podobně jako u mobilních operátorů, bez nutnosti uzavřít smlouvu (k tomuto tématu více v kapitole Co je a co není legální).
Ukázka satelitního kompletu (zleva doprava): čtečka dekódovací karty, koaxiální kabel, dekódovací karta pro příjem zakódovaných programů, satelitní set-top-box s dálkovým ovladačem, úchytka satelitní paraboly, hrot satelitní antény, satelitní parabola.
Existují také takzvané přijímače EMU, které dokáží rozkódovat placené televizní programy, aniž by jejich majitel musel vlastnit dekódovací kartu. Tak to donedávna fungovalo například u satelitní služby CS Link a jejího slovenského protějšku Sky Link. Proti těmto pirátským divákům ale operátoři bojují tím, že upravují kódování služeb, takže piráty postupně odříznou od nelegálního příjmu zakódovaných programů (více ve zmíněné kapitole).
Set-top-box se s televizorem propojuje tzv. SCART kabelem (případně HDMI nebo YpbPr, u modernějších typů set-top-boxů). Sám musí být také zapojený do elektrické sítě. Místo výstupu klasické nebo společné antény do set-top-boxu vede kabel od satelitní paraboly. Propojení není nijak složité, a pokud jste si na instalaci satelitního kompletu pozvali profesionální firmu, uvidíte sami, že jde o nejjednodušší část celé operace.
Satelitní anténa
Nejdůležitější položkou satelitního kompletu je parabolická anténa, onen „bílý talíř“ nebo „rendlík“, jak ji na jedné mediální konferenci nazval bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák. Parabol je mnoho druhů a liší se krom jiného ve své velikosti. Některé družice, které šíří signál určený právě pro střední Evropu, lze zachytit na parabolu o průměru okolo 60 centimetrů. Existují však družice, jejichž signál je primárně určen třeba divákům v západní Evropě nebo v severní Africe a které lze u nás zachytit jenom prostřednictvím paraboly o průměru více než metr.
Předtím, než si tedy pořídíte satelitní parabolu, měli byste se ujistit, jaké televizní programy a z jaké družice chcete přijímat. Drtivá většina diváků samozřejmě sáhne po českých stanicích, takže se jich problém s výběrem obrovské paraboly netýká (vysílají především na družicích Astra a Thor). Navíc pokud zvolíte jednu z placených služeb, sám operátor vám většinou nabídne vlastní techniky nebo smluvní partnery, kteří vám parabolu přijedou namontovat a dopředu sami vyberou tu nejvhodnější. U placených služeb také většinou dostáváte satelitní komplet rovnou od provozovatele, aniž byste museli sami cokoli vybírat. Neplatí to ale o každé službě.
NÁVOD: Jak správně nastavit satelitní parabolu
Výběr za diváka, případně nabídku omezeného počtu druhů přijímačů, schopných přijímat právě žádanou satelitní službu, dělá UPC Direct nebo Digi TV. Naopak u služby CS Link si musí divák satelitní komplet pořídit sám. V takovém případě je dobré nechat si poradit u prodejce televizní techniky nebo si objednat profesionální montáž. Jak jsme si už řekli v jiné kapitole této přílohy, parabolu je totiž nutné na střeše nebo balkonu umístit v určitém přesném úhlu, aby mohla přijímat signál té které družice. Jinak byste satelitní vysílání ladili marně.
Příjem z několika družic a kombinovaný příjem
Pokud chcete přijímat satelitní televizi z několika různých družic a ty jsou na různých pozicích oběžné dráhy, máte dvojí možnost: Buď namontujete dvě či více různých parabol a složitě je propojíte se set-top-boxy a televizorem, nebo zvolíte parabolu s motorkem a možností dálkového přenastavování. Taková parabola sice přijde na víc peněz, ale zvyšuje počet přijímaných programů. Záleží na gustu každého diváka.
Obsluha satelitního přijímače je potom už jednoduchá. Set-top-box, umístěný u televizoru, má vlastní dálkový ovladač. Tím přepínáte programy, regulujete hlasitost zvuku, případně hledáte doprovodné informace o pořadech a elektronickém programovém průvodci (EPG). Při přepínání mezi jednotlivými kanály počítejte s mírnou časovou prodlevou, která je charakteristická pro všechny druhy digitálního příjmu televize. Obraz původního programu na chvíli „zamrzne“ a poté se objeví nově zvolený kanál.
Pokud se chcete vrátit od satelitního příjmu televize k tomu pozemnímu, analogovému, stačí pouze dálkovým ovladačem vypnout set-top-box a poté televizor ovládat už jen jeho vlastním ovladačem. Existují také kombinované digitální set-top-boxy a integrované digitální televizory, které umožňují jak pozemní, tak satelitní příjem digitální televize, aniž by divák musel set-top-box vypínat a složitě přecházet na pozemní příjem. Mezi ně patří například Golden Interstar DVB-T/-S 8300 CI Premium, Interstar DVB-T/-S 8700 CRCI, MultyMedia TS 1, Opticum 3000TS, Kaon KTSC 570 či Opticum 4100TSCR.
Tip: Duo LNB pro příjem programů na pozicích 19,2 a 23,5 stupně východně
Satelitní operátoři SES Astra a CanalDigitaal vyvinuli satelitní parabolu Duo LNB, která umožňuje souběžný příjem programů z družic Astra ze dvou oblíbených pozic 19,2 a 23,5 stupně východně, na kterých vysílá řada českých a slovenských televizních stanic. Toto zařízení je běžně dostupné u prodejců satelitní techniky a poptávají ho zejména zájemci o satelitní platformu CS Link, tedy dekódovací karty od společností Trade and Technology a Gital.Další informace o kombinovaných satelitních a pozemních digitálních přijímačích najdete v článku Set-top-boxy pro náročné nebo Testu nadstandardně vybavených set-top-boxů.