Zahraniční satelitní služby

Sdílet

Rizika pirátského příjmu

Mezi diváky satelitní televize v České republice je celkem běžné „nabourávat“ se do zakódovaných zahraničních satelitních služeb. Oblíbený je zejména placený severský paket Canal Digital Nordic, ale i nizozemské (Canal Digitaal, Euro1080) a zejména tuzemské satelitní platformy (viz Hackeři prolomili kódování placené satelitní služby Digi TV). Většinou se tak děje prostřednictvím prodejců satelitní techniky, kteří svým známým za drobný jednorázový poplatek odkódují tu kterou službu. Takový postup je ale nelegální a porušují se jím nejen autorská práva té které televizní stanice, ale jde také o krádež – obcházení operátora služby.

Lebka velká

V České republice to zatím není příliš časté, ale třeba v Německu nebo v Polsku policisté celkem běžně provádějí razie v domácnostech, u nichž je důvodné podezření, že přijímají některé satelitní služby nelegálně (viz Roční podmínka a 7 000 euro pokuty za pirátský příjem satelitu). Pokud se prokáže nelegální příjem placené satelitní platformy, viník musí operátorovi nahradit škodu, tedy ušlý zisk, a většinou neodejde s čistým trestním rejstříkem. Čeští diváci jsou ale otrlí a operátoři, zejména pak ti zahraniční, proti nim zatím příliš nezasahují. To ale neznamená, že by se situace nemohla změnit. Česká protipirátská unie však na HDTV Foru 2009 přiznala, že je proti takovémuto přijmu v podstatě krátká.

Kromě namátkových policejních akcí se jednotliví provozovatelé brání proti pirátům také častými změnami kódovacích systémů, takže například rumunská Digi TV toto kódování mění přibližně každý týden (viz Digi TV: Před pirátstvím nezavíráme oči). Bohužel jde o nekonečný boj, protože rozluštění kódu a lavinovité rozšíření tzv. Public EMU je pro „piráty – profesionály“ otázkou několika minut. Více o legálnosti a nelegálnosti satelitního příjmu televizních programů ve speciální kapitole Co je a co není legální.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).