Hlavní navigace

Programy ve vysokém rozlišení (HDTV)

Sdílet

Nabídka HDTV je prozatím skromná

Satelit je v podstatě nejlepším nositelem HDTV, tedy televize ve vysokém rozlišení. Již v současné době nabízí řadu stanic ať už kódovaných nebo nekódovaných. Pravdou však je, že těch prvních je mnohonásobně více. V České republice nabízí na satelitu HDTV zatím pouze platforma Skylink. Pokud se chce divák spolehnout na nekódované stanice, nic mu v tom nebrání, ale tehdy se vyplatí použít motor, protože na každé družici je většinou tak málo stanic, že by je člověk dokázal spočítat na prstech jedné ruky. Chce-li tedy alespoň trochu rozumnou nabídku, musí si pořídit buďto natáčecí zařízení nebo více konvertorů. V současné době vysílají volně např. kanály zaměřené na prodej luxusního zboží, módu nebo kulturu. Jde o Luxe TV HD, Fashion TV HD nebo Arte HD. V současné době je opravdu nabídka stanic skromná a vyplatí se pořídit si televizi placenou. Skylink nabízí např. programy History Channel HD, Eurosport HD, Filmbox HD nebo Brava HDTV. Některé přenosy vysílá v HD také Nova Sport a pravděpodobně hlavním lákadlem je Nova HD, kterou dokonce nabízí platforma v základní nabídce za jednorázový poplatek spolu s dalšími stanicemi v klasickém rozlišení.

HDTV obrazovka Sony

Přehled programů v HD kvalitě šířených prostřednictvím satelitů Astra na území Evropy najdete na následující stránce. Operátor plánuje, že do konce roku 2010 nabídne ze svých satelitů okolo sto padesáti HD programů.

O televizním vysílání ve vysokém rozlišení obrazu se více dočtete ve speciální příloze HDTV – televize ve vysokém rozlišení v České republice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).