Hlavní navigace

Komunikační technologie

Sdílet

Koncept chytré domácnosti je spojen také s moderními komunikačními technologiemi a službami, které usnadňují komunikaci s blízkými, ať jsou právě kdekoliv. Zároveň nové komunikační technologie a služby přináší úspory a některé i zvyšují bezpečnost domácnosti. Více se dozvíte ve speciálu o základech chytré domácnosti.

Pevná telefonní linka nemusí být nutně minulostí. Do té jí tlačí spíše cenová nabídka klasických telefonních operátorů, než samotný koncept domácího stacionárního telefonního přístroje. Na českém trhu působí celá řada tzv. VoIP operátorů nabízejících telefonování přes Internet za velmi atraktivní ceny.

Není pravda, že k volání přes Internet je nutné používat počítač. Existují zařízení velmi podobná klasickým telefonním aparátům pevné linky, která se ovšem nepřipojují do klasické telefonní zásuvky, ale k místní počítačové síti a jejím prostřednictvím pak potažmo i k Internetu. Tato zařízení jsou určena právě pro využívání služeb VoIP operátorů.

Kdo investoval větší sumu do vyspělého telefonního aparátu pro klasickou pevnou linku, nemusí si zoufat nad zbytečně vynaloženými náklady při přechodu k některému z VoIP operátorů. Zařízení zvaná VoIP brány fungují jako jakýsi adaptér, který umožňuje využívat služeb VoIP operátorů i s klasickým telefonním aparátem pro běžnou pevnou telefonní linku.

Služby VoIP operátorů jsou dostupné i pro chytré mobily. Ty s populárním systémem Android bez nutnosti instalovat jakoukoliv speciální aplikaci umožnují při připojení k domácí Wi-Fi síti automaticky volat přes Internet díky službám některého z VoIP operátorů. Jejich ceny jsou přitom často výrazně výhodnější i než ceny mobilních operátorů.

Takto nakonfigurovaný mobilní telefon je schopen samozřejmě nadále volat a přijímat hovory prostřednictvím sítě mobilního operátora, jehož SIM karta je v chytrém mobilu vložena. Není třeba žádné přepínání. Služby VoIP operátora i mobilního operátora jsou dostupné zároveň. Při odchozím volání si lze nechat zobrazit volbu, přes jakého z operátorů má být hovor uskutečněn.

Možná je též ale plná automatizace, kdy při připojení k domácí Wi-Fi síti jsou odchozí hovory automaticky realizovány přes VoIP operátora a při odpojení od domácí Wi-Fi sítě klasicky přes mobilního operátora. Volat přes VoIP operátora prostřednictvím mobilního připojení je totiž nepraktické.

V České republice rozšíření vysokorychlostního mobilního připojení není vůbec dobré. Navíc datové tarify mobilních operátorů jsou svázány datovými limity (FUP), po jejichž překročení klesá přenosová rychlost na naprosté minimum. Volání přes Internet by datový limit vyčerpalo opravdu hodně rychle. Lepší je šetřit si ho na jiné příležitosti.

Při připojení k Internetu přes domácí Wi-Fi síť a domácí internetovou přípojku může ovšem využití služeb VoIP operátora i v mobilním telefonu výrazně snížit výdaje za volání a přitom nepředstavuje žádnou komplikaci. Nabízí se ovšem i bezplatné volání. Služby jako je populární Skype od Microsoftu či Hangouts od Googlu, totiž nepodporují bezplatné volání přes Internet jen na počítači a mezi počítači.

Bezplatné volání přes mobil, tablet i televizor

Přes Skype či Hangouts si uživatelé obou těchto služeb mohou zdarma volat i z chytrých mobilů a tabletů, pro jejichž různé systémy mají tyto služby vlastní aplikace. Stačí jen bezplatná registrace a vysokorychlostní připojení k Internetu, které právě Wi-Fi síť chytré domácnosti může nabídnout. Skype a Hangouts podporují i videohovory včetně skupinových s až deseti účastníky.

Skype je pak dostupný také v některých chytrých televizorech. Případně je možné koupit jednoduché zařízení, které přinese službu Skype na libovolný televizor s HDMI vstupem. Právě na moderních televizorech s podporou vysokého rozlišení se hodí, že Skype podporuje videohovory až plném vysokém rozlišení (FullHD), takže obraz i na velké ploše televizoru může být velmi kvalitní.

Pro Skype existují také telefonní aparáty suplující klasickou pevnou linku. Tato služba totiž kromě bezplatného internetového volání a videohovorů mezi svými uživateli podporuje i cenově atraktivní volání na klasické pevné linky a mobilní telefony takřka po celém světě.  K tomuto účelu lze samozřejmě využít i její aplikaci na osobním počítači nebo v chytrém mobilu.

Problém je, že v České republice jsou podporovány jen odchozí hovory (na běžná telefonní čísla). Služba nenabízí přidělení českého telefonního čísla, takže není plnohodnotnou konkurencí pro tuzemské VoIP operátory. Nicméně je možné nastavit si pro identifikaci volajícího např. telefonní číslo svého mobilu, které se pak volanému zobrazí na displeji a může na něj zavolat i zpět.

Skype díky široké paletě podporovaných zařízení a nízkým nebo nulovým cenám za své služby představuje velmi atraktivní komunikační prostředek, o čemž svědčí jeho popularita. S přáteli se lze díky Internetu příjemně pobavit, ať jsou zrovna kdekoliv. Není přitom nutné sedět u počítače anebo hlídat každou provolanou minutu s ohledem na vysoké ceny.

Jako plnohodnotná, nicméně cenově výrazně výhodnější alternativa za klasickou pevnou linku, jsou tu pak služby VoIP operátorů. Volání z uživatelského pohledu funguje naprosto stejně, ovšem díky silné konkurenci na trhu za velmi zajímavé ceny. Nabídka tarifů VoIP operátorů je také velmi často jednodušší a neskrývá se v ní tolik všelijakých háčků a podmínek, byť i mezi VoIP operátory se v tomto ohledu najdou černé ovce …

Komunikace uvnitř chytré domácnosti

Moderní technologie pro chytrou domácnost nepřinášejí jen nové možnosti spojení s okolním světem, ale i komunikování uvnitř samotné domácnosti. Například v rodinných domcích mohou přijít vhod domácí telefony fungující díky lokální počítačové síti. Pokud není možnost využít spolehlivějšího připojení kabelem, může jej zastoupit Wi-Fi.

Výše zmiňované VoIP telefony nebo tzv. hardwarové telefony pro Skype mají funkci domácího telefonu mnohdy již zabudovanou. Při nakoupení více přístrojů tedy není nutné pro řešení domácího telefonu pořizovat další specializované zařízení. Nejde tu jen o pořizovací cenu, ale také o prostor. Cílem chytré domácnosti rozhodně není „ucpat“ si doma každé volné místo nějakým tím zařízením.

Luxusnějším řešením domácího telefonu je pak síť videoterminálů instalovaných na zeď v různých místnostech. Tato zařízení vedle přenosu hlasu nabízejí i přenos obrazu díky (mnohdy dotykovému) displeji a integrované kamerce. Jejich síť případně mohou rozšířit chytré mobily a tablety připojené k domácí Wi-Fi síti a dovybavené speciální aplikací.

Není pak nutné pro přijetí interního domácího videohovoru vstávat a jít k napevno instalovanému terminálu, ale lze sáhnout po chytrém mobilu či tabletu pro příjem hovoru. Videoterminály se též používají u vchodových dveří jako chytré domovní zvonky, kdy mohou být napojené i na elektronické odemykání dveří.

Jednoduše se tak lze podívat, kdo je za dveřmi, komunikovat s ním přes terminál a případně otevřít. To vše třeba prostřednictvím tabletu ze zamčeného bytu. Je to zároveň i bezpečnostní řešení, protože komunikace s neznámou osobou je možná zpoza zamčených dveří. Obraz v tomto případě může být pouze jednosměrný.

Dokonce se lze setkat i s využitím technologie na zkreslení hlasu, aby nebylo slyšet, že hovoří dítě, žena nebo senior, tedy skupiny, na které si pachatelé trestné činnosti statisticky více troufají. Díky moderní technologii může kdokoliv hovořit silným mužským hlasem vzbuzujícím respekt.

Další technickou zajímavostí je přesměrování zvonění na domovní zvonek resp. následného spojení přes komunikační terminál na mobilní telefon. Mnohé věci tak lze vyřídit, i když právě nikdo není doma. Navíc osoba za dveřmi nemusí vůbec tušit, že právě nikdo není nikdo doma, což lze opět z bezpečnostního hlediska hodnotit jako přínos.

Možností je tedy i v této oblasti chytré domácnosti opravdu celá řada. Každý si může vybrat pro sebe vhodné řešení jak dle finančních možností, tak faktických potřeb. Nicméně třeba takový Skype je služba podporující nejrůznější zařízení, která může výrazně ušetřit náklady na volání i bez vyšších vstupních nákladů v podobě nákupu potřebné techniky. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).