Hlavní navigace

Multimediální technologie

Sdílet

Multimediálním srdcem chytré domácnosti zůstává stále televizor. Sice není nutný pro využití všech jejich výhod, ale v zábavní složce chytré domácnosti je nepostradatelný a nachází si v ní i širší možnosti uplatnění např. díky internetovým službám. Multimédia však inteligentním bydlení můžeme nalézt i v dalších místnostech a způsobech využití – např. v podobě centrálního šíření hudby a videa po všech místnostech.


Foto: Samsung Smart Hub

Výběr televizoru pro chytrou domácnost dnes není nijak těžký. Už ve střední cenové relaci se pohybují chytré televizory (Smart TV), které poslouží více než dobře. Podporují přístup k Internetu a instalaci aplikací, které rozšiřují jejich funkcionalitu. Koncept je tedy velmi podobný chytrým mobilům a tabletům. Dokonce lze instalovat i jednoduché hry.

Podpora plného vysokého rozlišení (FullHD, 1080p) se již stala samozřejmostí. Do stejné pozice se dostává i podpora 3D obrazu, byť ne každý tento hojně propagované funkcionalitě holduje. Průzkumy z praxe totiž ukazují, že současné technologie 3D televizorů nedovedou žádoucí prožitek z 3D obrazu nabídnout každému.

Část spotřebitelů prostorový efekt vůbec neregistruje, část spotřebitelů při sledování 3D obrazu pociťuje různé obtíže jako je bolest hlavy nebo žaludeční nevolnost. Naštěstí samotná podpora 3D obrazu resp. 3D efektu ještě neznamená, že je nutné jej využívat. To ostatně ani není dost dobře možné, protože chybí 3D obsah.

Televizní 3D vysílání je sotva v plenkách a nabídka filmů na Blu-ray nosičích v 3D verzi zatím rozhodně není nepřeberná. Kdo tedy chce využívat 3D funkcionalitu televizoru, tak potřebuje takový model, který dovede v reálném čase doplňovat běžný obraz o 3D efekt. Ne všechny televizory s 3D technologií ovšem toto umí.

V případě zájmu je tedy nutné si řádně prostudovat specifikaci pořizovaného televizoru. Prozatím je tato funkce doménou spíše dražších televizorů. Modely z těch nejvyšších cenových pater pak přichází s podporou rozlišení ExtraHD (4K), které je přibližně čtyřikrát vyšší než dosud běžné FullHD rozlišení. Vysoká investice ovšem nyní postrádá smysl.

Jako technologická novinka jsou televizory s podporu ExtraHD velmi drahé a než pro ně bude smysluplné využití, jejich ceny jistojistě klesnou. Zatím není plně využito ani přibližně čtyřikrát nižší FullHD rozlišení. Televizní HD vysílání převážně využívá nižší než plné vysoké rozlišení (720p namísto 1080p) a dokonce ani filmy na Blu-ray nosičích vždy nejsou v plném vysokém rozlišení.

Když nabídka televizního vysílání nestačí

Digitalizace pozemního vysílání sice v České republice přinesla mnoho nových televizních kanálů, ale značná část veřejnosti se shoduje v tom, že kvantita převyšuje kvalitu. Tu lze hledat spíše v nabídce zpoplatněných služeb a na zpoplatněných kanálech, které si dosud u nás nenašly do pozemního digitálního vysílání cestu.

Na řadu tak pro náročnější televizní diváky přichází placené služby např. satelitního vysílání či kabelové televize. V jejich nabídce je pestřejší i kvalitní obsah a také více kanálů vysílajících ve vysokém rozlišení. Dnes už je možné běžně koupit televizor, který kromě tuneru pro příjem pozemního vysílání nabízí i tuner pro příjem televizního vysílání satelitní anebo kabelovou cestou.

V praxi tak není nutný speciální set-top-box pro příjem digitálního satelitního nebo kabelového vysílání. Jeho úlohu může převzít přímo moderní televizor. Ovšem pro zpoplatněné služby a kanály musí kromě patřičného tuneru nabízet také slot pro dodatečnou instalaci adaptéru s dekódovací kartou, kterou svým zákazníkům dodá právě poskytovatel placené televizní služby.

Internetové videopůjčovny alias video-on-demand služby

Pomalu, ale přece se na českém trhu rozvíjejí tzv. internetové videopůjčovny, které rozšiřují svůj záběr z osobních počítačů nyní také na chytré televizory, ale i chytré mobily a tablety. Služby jako je Voyo.cz nebo Topfun.tv nabízejí neomezený přístup do archivu filmů za pravidelné měsíční předplatné.

Stačí si jen vybrat požadovaný titul dálkovým ovladačem na televizní obrazovce. Problémem tuzemských služeb je ale atraktivita nabídky. Filmové novinky v archivech dostupných za předplatné chybí. Lze si je sice přehrát alespoň za jednorázový poplatek, ovšem ten je vyšší než poplatek za zapůjčení filmu na Blu-ray nosiči.

Přitom film z internetové videopůjčovny (video-on-demand služby) nabízí menší komfort oproti filmu na Blu-ray nosičů. Chybí možnost zvolit namísto dabingu originální zvukovou stopu s českými titulky, podpora prostorového ozvučení a ani obrazová kvalita není na srovnatelné úrovni. Chybí rovněž bonusový materiál.

Vedle video-on-demand služeb nabízejících celovečerní filmy jsou k dispozici i archivy původní tvorby jednotlivých televizních skupin. Ne všechny ovšem již doputovaly na chytré televizory. Jedinou výjimkou je Voyo.cz televizní skupiny Nova. Archiv Prima Play skupiny Prima nebo služba iVysílání veřejnoprávní České televize dosud na televizní obrazovky nezamířily.

Další obsah lze na televizní obrazovce sledovat díky technologii DLNA, kterou chytré televizory a další černá elektronika (např. domácí kina či Blu-ray přehrávače) dnes již běžně podporují. Díky DLNA je možné na televizní obrazovce prostřednictvím domácí počítačové sítě sledovat videa uložená v počítači, mobilu, tabletu nebo v síťovém úložišti.

Může přitom jít o domácí videa nebo filmy a seriály stažené z Internetu. Technologie DLNA ovšem podporuje také přehrávání hudby. Televizor se tak může proměnit v domácí jukebox. Výhodou využití DLNA je, že není třeba multimediální obsah přenášet na paměťových médiích (např. na flash disku) k jednotlivým zařízením. Odpadá tak i čekání na jejich zkopírování na paměťové médium.

Moderní elektronika, která se v chytré domácnosti neztratí

K chytrému televizoru je vhodné pořídit soupravu domácího kina. Spotřebitelům bez přehnaných nároků postačí už kompletní set obsahující zesilovač, satelitní reproduktory a Blu-ray přehrávač. Kdo očekává maximální zvukovou kvalitu, tak si samozřejmě může sestavit zvukovou aparaturu dle libosti. Každopádně prostorové ozvučení se určitě hodí.

Zvuková stopa filmů na DVD i Blu-ray nosičích je dnes velmi často již připravena pro prostorové ozvučení. Filmy stahované z internetu jakbysmet. Prostorové ozvučení pak dovede naplno využít také herní konzole. Kdo preferuje hraní bez jakýchkoliv starostí, měl by nad pořízením herní konzole velmi vážně uvažovat.

Oproti osobním počítačům si na ní lze užít nejnovější herní tituly i několik let po pořízení konzole bez jakékoliv investice do jejího vylepšování. Přitom stojí i několikanásobně méně než herní počítače. Navíc není nutné řešit žádné problémy s nekompatibilitou, protože herní konzole mají unifikovaný hardware i software, kdežto každý osobní počítač je svým způsobem unikát, což je v praxi příčinou mnoha problémů nejen při hraní her.

U herní konzole stačí vložit nosič s hrou do mechaniky a hned lze hrát. Dnes už je také možné přímo prostřednictvím herní konzole hry nakupovat na Internetu a následně stahovat na integrovaný pevný disk. Konzole jsou navíc obecně lépe koncipovaní pro hru ve více hráčích, takže poskytují zábavu celé rodině.

Dalším zařízením, které se v chytré domácnosti může najít uplatnění, je chytrý set-top-box se systémem Android známým z chytrých mobilů a tabletů. Na televizní obrazovku přináší stovky tisíc aplikací mnohdy s unikátní funkcionalitou, kterou dosud ani chytré televizory nenabízí. Příkladem budiž aplikace výše zmíněných služeb Prima Play a iVysílání.

Chytrý set-top-box může nahradit HTPC, tedy osobního počítače uzpůsobený pro zastoupení černé elektroniky od různých přijímačů po rekordéry. HTPC pak samozřejmě funguje jako běžný počítač. Jeho multimediální funkce lze ovládat kompaktním dálkovým ovladačem, pro plnohodnotnou obsluhu pak poslouží bezdrátová klávesnice s integrovaným touchpadem suplujícím myš.

Samozřejmě ale pro prostý záznam televizního vysílání lze využít i levnější a jednodušší řešení. Dnešní televizory a set-top-boxy podporují nahrávání na externí pevný disk připojitelný prostřednictvím běžného rozhraní USB 2.0. Také jsou tu samozřejmě set-top-boxy s již instalovaným interním pevným diskem právě pro záznam televizního vysílání.

Hudební fanoušci by pak měli zauvažovat o tzv. multi-room zvukovém systému. Ten je založen na principu, že posluchač nejde za hudbou, ale hudba za ním. Systém může mít reproduktory ve všech místnostech od obýváku po koupelnu. Ovládat jej lze přenosným bezdrátovým ovladačem nebo napevno instalovanými terminály na zdi případně díky speciální aplikaci i chytrým mobilem.

Hudba se pak přehrává z jednoho úložiště, kterým může být vlastní úložiště hudebního systému, pevný disk osobního počítače nebo centrální multifunkční síťové úložiště. Také je možné se systémem pružně propojit mobilní telefon nebo přenosný přehrávač prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth a hudbu poslouchanou na cestách takto přehrávat i v pohodlí domova na kvalitnější zvukové aparatuře.

Kdo si nechce pořizovat hned drahý multi-room zvukový systém, může si vyzkoušet možnosti alespoň IP rádia, které více než nahradí například radiobudík. IP rádio je schopné přehrávat hudbu z místní počítačové sítě (např. opět díky DLNA) nebo z internetových služeb jako je třeba Deezer. V jeho případě si uživatelé platí drobný měsíční poplatek za přístup k hudební knihovně čítající desítky milionů skladeb světových hudebních celebrit i populárních českých interpretů.

IP rádia jsou též schopná přehrávat internetové vysílání klasických rádií a některá mají i běžný FM tuner pro příjem pozemního analogového rozhlasového vysílání, ovšem s přesnějším digitálním laděním. Případně je možné v závislosti na zvoleném IP rádiu přehrávat hudbu z vložené paměťové karty, připojeného flash disku nebo kabelem či bezdrátově připojeného chytrého mobilního telefonu nebo chytrého přenosného přehrávače.

Chytrý universální dálkový ovladač je k nezaplacení

V chytré domácnosti má své pevné místo vyspělý universální dálkový ovladač, který dovede plně zastoupit ovladače jednotlivé elektroniky a nahradit ovladače dodávané jen jako volitelné příslušenství. Kromě prakticky libovolné elektroniky mohou ovládat i různé specializované systémy chytré domácnosti disponující vlastním dálkovým ovladačem.

Klasické universální dálkové ovladače mají jen omezené možnosti, ale jejich vyspělejší (a dlužno dodat, že i dražší) konkurenti se díky přesunu ovládání z fyzických tlačítek na dotykový displej dovedou libovolně přizpůsobit. Navíc mají rozsáhlou internetovou knihovnu nastavení pro různá zařízení, takže universální ovladač není nutné učit každé funkci zvlášť za pomocí originální ovladače.

Navíc umí vykonávat celé série přednastavených akcí stiskem jediného tlačítka a naplno tak využít možnosti spolupráce různé elektroniky, kdy není nutné manuálně přepínat různé vstupy a výstupy, uvádět do provozu vybrané funkce a podobně. To vše obstará chytrý universální dálkový ovladač. Kvalita těch chytrých řádově za tisíce korun mnohonásobně přesahuje schopnosti těch klasických, takže šetřit se opravdu nevyplatí.

Investice se vyplatí nejen z hlediska uživatelského komfortu, ale i z hlediska vůbec praktického využití moderní elektroniky a zařízení chytré domácnosti, protože ovládat vše specializovanými ovladači je po nakumulování veškeré elektroniky přinejmenším krajně nepraktické. Prvky chytré domácnost pak život spíše komplikují, což rozhodně není jejich účelem. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).