Dnes se hledají nejrůznější cenově dostupnější alternativy za klasické ústřední vytápění poháněné kotlem na zemní plyn, jehož cena strmě stoupá. Prvky chytré domácnosti ovšem dovedou vytápět byt či rodinný domek úsporněji i při zachování tohoto nejrozšířenějšího způsobu vytápění v České republice.
Nejsou nutně potřeba ani žádné větší stavební úpravy, avšak je třeba si položit otázku, jak velkých úspor má být dosaženo. V případě starší zástavby je optimální spojit instalaci prvků chytré domácnosti s modernizací ústředního vytápění, kdy například starší systém ústředního vytápění z nepříliš vhodných materiálů, se zbytečně velkým objemem vody k ohřevu a neefektivně pracujícím kotlem nahradí systém modernější a úspornější.
Nicméně pokročilé technologie pro regulaci teploty přinášejí úsporu už samy o sobě, která rovněž není zanedbatelná při neustále rostoucích cenách energií. Namísto jediného termostatu pro celou domácnost lze pořídit podstatně vyspělejší systém řízení teploty a ovládání činnosti kotle, který vedle úspor nabídne i vyšší komfort bydlení.
Digitální termostatické hlavice nainstalované na ventily jednotlivých topných těles jsou schopné sledovat teplotu v každé místnosti zvlášť a dovedou též udržovat přednastavenou teplotu, která se místnost od místnosti může lišit. Například v ložnici lze nastavit nižší teplotu než pro zbytek domácnosti. Totéž platí pro chodby či vstupní halu.
Pro koupelnu se pak obvykle nastavuje teplota vyšší. V kuchyni lze automaticky kompenzovat teplo vznikající při vaření. Digitální termostatické hlavice u jednotlivých topných těles ve spolupráci s vyspělejším centrálním termostatem tedy dovedou plně automaticky udržovat třeba i v každé místnosti jinou teplotu.
Nic ovšem nebrání dočasné odchylce od výchozího nastavení. S moderními systémy již není nutné ani přistupovat k termostatickým hlavicím či hlavnímu termostatu. Postačí dálkový ovladač, jehož úlohu v chytré domácnosti může převzít chytrý universální dálkový ovladač ovládající vše možné: od černé elektroniky přes osvětlení právě po vytápění.
U těch nejvyspělejších řídicích systémů pak klasické infračervené dálkové ovládání nahrazuje aplikace v chytrém mobilu či tabletu, která umožňuje ovládání vytápění nejen v rámci domácnosti, ale i na dálku. Už cestou domů si tak lze přitopit několika ťuknutími na displeji chytrého mobilu s přístupem na Internet.
Spojení přes Internet může nahradit GSM modul v řídicím systému vytápění s vloženou SIM kartou. Dálkové ovládání pak probíhá prostřednictvím mobilní telefonní sítě. Na klasických mobilech bez operačního systému lze používat ovládání systému vytápění SMS ve speciálním formátu s konkrétními povely.
Na jednu stranu je to výhoda, protože není třeba chytrý mobil a konkrétní systém v něm. Na druhou stranu je však třeba pamatovat si jednotlivé povely nebo si je alespoň uložit v mobilním telefonu mezi koncepty textových zpráv. Pro chytré mobily pak existují aplikace, které mají přátelské ovládání a o sestavování SMS ve správném formátu pro vykonání příkazů se starají automaticky.
Žádné zbytečné přetápění díky automatickému řízení vytápění
A nyní konečně k té slibované úspoře. K té dochází zejména díky automatickému udržování nižší teploty v době, kdy nikdo není doma. Systém vytápění zkrátka neudržuje tak vysoké teploty pro příjemný pobyt doma po celý den. Pokud domácnost netrpí velkým únikem tepla, toto jednoduché opatření může přinést nezanedbatelné úspory.
Využít lze vyspělý časovač, který udržuje různé teploty v různou denní dobu a může mít i různá nastavení pro všední dny a víkendy. V noci, kdy většinou všichni spí, systém udržuje mimo ložnice všude nižší teploty než během dne, kdy se členové chytré domácnosti pohybují například v obýváku nebo kuchyni.
Když se budí první člen chytré domácnosti, tak už ovšem chytrý systém vytápění může nabídnout příjemnější teplotu. Jakmile se všichni členové chytré domácnosti rozprchnou za prací nebo studiem, systém automaticky snižuje udržované teploty, které zase zvedá, když se mají začít členové chytré domácnosti vracet domů.
Jde jen o to vhodně si nastavit různá časová pásma. Časovač je v tomto případě nejlepším řešením, protože dokáže zajistit, že například při příchodu domů z práce je již koupelna vyhřátá na osvěžující koupel a obývák na pohodlný odpočinek po náročném dnu. Varianta systémů sledujících odchody a příchody jednotlivých členů domácnosti není v tomto případě praktická.
Dovede zareagovat až na příchod domů, ovšem teprve v tom okamžiku začne zvyšovat teplotu, což není příliš komfortní. Navíc pro přechod vytápění do nočního režimu je stejně nutné používat časovat nebo manuální ovládání. Smysl ovšem má kombinace sledování příchodů a odchodů s časovým plánem.
Systém vytápění pak může pružně automaticky reagovat na změny oproti pevnému časovému plánu. Časovač sice zvedne teplotu v očekávání příchodu prvního člena domácnosti, ale pokud do stanoveného intervalu systém nezaregistruje jeho příchod, tak opět dojde k přepnutí do úspornějšího režimu.
Příchody a odchody lze sledovat díky zadávání osobních identifikačních kódů jednotlivých členů domácnosti. Takový systém vytápění pak samozřejmě může být propojen i s bezpečnostním systémem a automatizací různých akcí pro každého člena domácnosti na míru: od zapnutí počítače či televizoru po ovládání osvětlení.
Plné automatizace lze dosáhnout díky bezkontaktní technologii NFC známé z platebních karet. Každý člen domácnosti může mít vlastní NFC značku v podobě přívěsku na klíče, pásky na zápěstí, karty v peněžence nebo třeba nálepky na mobilním telefonu. Snímač u vstupních dveří pak zaznamená jeho příchod nebo odchod z chytré domácnosti. To je ale řeč již o těch nejvyspělejších systémech.
Ve většině chytrých domácností bude dostačovat regulace teplot v bytě či rodinném domku za pomocí řádně promyšleného časového plánu. Případné odchylky od něj pak lze eventuálně řešit dálkovým povelem přes Internet nebo SMS jak bylo uvedeno výše. K úsporám ovšem dopomůže i další technologie chytré domácnosti.
Například automatické detekování a zohlednění větrání pootevřeným oknem je velmi užitečné. Během větrání se pak nestává, že systém neustále dorovnává v místnosti teplotu, když stejně teplo uniká ven otevřeným oknem. Naopak, je možné udržovat jen nějaké předem stanovené teplotní minimum anebo si po čas větrání nechat vytápění v dané místnosti zcela vypnout.
Možnosti přechodu do režimu vytápění větrání jsou různé. Od pohybových čidel na okně po čidla reagující na proudy chladnějšího vzduchu. Vedle automatického řešení je tu též možnost manuální aktivace a deaktivace režimu větrání přímo na termostatické hlavici v dané místnosti anebo dálkovým ovladačem nebo aplikací v chytrém mobilu či tabletu. Záleží, jak je řešeno manuální ovládání vytápění.
Klimatizace a její chytré ovládání
Řízení klimatizace může fungovat naprosto stejně jako řízení vytápění. Klimatizace se rovněž může spouštět podle časových plánů a v jednotlivých místnostech udržovat v různou denní dobu odlišné teploty. Nicméně řešení klimatizace je třeba řádně promyslet. Takřka nezbytné je nainstalovat centrální klimatizační systém.
To se sice neobejde bez dosti velkých stavebních úprav, ale jsou to mnohem lépe vynaložené peníze než při nákupu tzv. mobilních klimatizačních jednotek. Ty mají nižší účinnost, někdy až nesnesitelnou hlučnost a neméně nepříjemnou energetickou spotřebu. Přitom cena nepatří také mezi jejich klady. Mnoho spotřebitelů se ale nechá zlákat vidinou snadné instalace.
Nicméně to je tak jediný klad mobilních klimatizací. Ne, že by je nešlo zapojit do systému chytré domácnosti, ale svou primární funkci neplní dobře. Chytrá domácnost není jen o využití moderních technologií, ale především o komfortním bydlení, které mobilní klimatizace obvykle zajistit neumí na rozdíl od těch napevno nainstalovaných klimatizačních systémů pro celou domácnost.
K vytápění lze doplnit v tomto kontextu, že sice chytré prvky dovedou zajistit komfort a určitou úsporu i při starším ústředním vytápěním s plynovým kotlem, ale jejich potenciál je naplno využit až s moderními řešeními vytápění a řádným zateplením pro minimalizaci úniků tepla. Chytrá domácnost zkrátka není jen o elektronice, ale obecně o moderním způsobu bydlení.