Hlavní navigace

Umělé a přírodní osvětlení

Sdílet

Koncept chytré domácnosti obnáší také nové možnosti, jak efektivně a úsporně vyřešit umělé osvětlení. Vedle toho nabízí také zajímavá řešení dekorativního osvětlení i praktický přístup k tomu přírodnímu, tedy dennímu světlu.

Základní prvky chytré domácnosti z oblasti řešení umělého osvětlení je možné aplikovat bez jakýchkoliv stavebních úprav. Postačuje do stávajících svítidel mezi elektrickou objímku a žárovku našroubovat chytrý prvek přinášející nové možnosti ovládání osvětlení i bez dalších zásahů do elektroinstalace. Stávající vypínač pozbývá smyslu, jeho úlohy se ujímá právě onen chytrý prvek.

Prvním benefitem je samozřejmě dálkové ovládání osvětlení. Zvolit lze levnější řešení s infračerveným ovladačem, jehož úlohu může převzít vyspělý universální dálkový ovladač, který v chytré domácnosti je schopen ovládat široké spektrum zařízení od televizoru a další černé elektroniky přes vytápění a klimatizaci po bezpečnostní a dohledové systémy.

Druhou možností je využití technologie počítačové sítě, kdy se pak ovládání může přesunout do chytrého mobilu nebo tabletu. Díky jednoduché aplikaci lze jakékoliv světlo v bytě či rodinném domku ovládat z jednoho místa kdekoliv v domácnosti nebo i mimo ní prostřednictvím Internetu.


Foto: Elko EP

Vedle samotného dálkového vypínání a zapínání je možné také ovládat intenzitu osvětlení. Další funkce pak může nabídnout přímo již zmiňovaný chytrý prvek zapojený mezi elektrickou objímku stávajícího svítidla a žárovku. Jde například o baterii pro zajištění alespoň základního osvětlení i během výpadku dodávky elektřiny nebo pohybový senzor automaticky aktivující osvětlení.

To je ovšem jen malá ochutnávka toho, co koncept chytré domácnosti může v oblasti interiérového osvětlení nabídnout. Plného potenciálu moderních technologií se může využít až při rozsáhlejších stavebních úpravách nebo nové výstavbě. Osvětlení chytré domácnosti totiž není jen o jeho pohodlném ovládání, ale vůbec o celkové nové koncepci.

Chytré domácnosti dominuje LED osvětlení

Koncept chytré domácnosti nemá nabídnout pouhé pohodlnější ovládání osvětlení, ale také jeho efektivnější řešení, které je méně energeticky náročné a časem tak úspornějším provozem díky nižším provozním nákladům několikanásobně vrátí počáteční investici. Aby se tak stalo, je nutné oprostit se od starých technologií a představ, jak má osvětlení domácnosti vypadat.

V chytré domácnosti již klasická žárovka nemá místo. Jejich nucené odstraňování z trhu v Evropské unii je spotřebiteli často hodnoceno negativně, protože modernější technologie nejdou příliš dohromady se starším systémem osvětlení domácnosti navrženým pro běžné žárovky. Vzniká tak mylný dojem, že nad Teslův vynález není. Opak je pravdou.

V chytré domácnosti dominuje především LED osvětlení. Tomu bohužel kazí pověst mnohé LED žárovky snažící se nahradit ty klasické, u nichž výrobci kladou velký důraz na co nejnižší cenu, která se pak ovšem projevuje v jejich kvalitě. V chytré domácnosti se ovšem používá kvalitnější LED technologie s dlouhou životností a vhodně osvětlující kýžený prostor.

Namísto LED žárovek nastupují LED panely instalované rovnou na strop, případně LED pásky, které je možné připevnit i k nábytku. Jeden centrální zdroj světla pro celou místnost nahrazuje více zdrojů, které mohou fungovat najednou pro osvětlení celé místnosti, ale i samostatně pro osvětlení jen vybraného prostoru.

Takový systém osvětlení může pružně plnit úlohu i dekorativního osvětlení nebo třeba nočního orientačního osvětlení. Díky technologiím chytré domácnosti je totiž možné ovládat nejen spínání jednotlivých světelných zdrojů, ale i jejich intenzitu nebo dokonce barvu. V tomto ohledu LED osvětlení nabízí velkou pružnost. 

Při kombinaci s dlouhou životností, nízkou energetickou spotřebou a nevyzařování tepla je tedy tato technologie opravdu velmi užitečná. Samozřejmě ale chytrá domácnost nemusí nutně využívat jen LED technologii. To už je pak otázka volby konkrétního světelného zdroje pro konkrétní místo a účel. 

Při výstavbě nebo rekonstrukci bydlení proto není od věci podrobně s odborníky prodiskutovat různé možnosti a nechat si vhodně poradit. Je však nutné bavit se o konkrétním využití osvětlení, nikoliv v obecné rovině celé domácnosti. Jiné osvětlení je vhodné do koupelny, jiné nad kuchyňskou linku, jiné k pracovnímu stolu a podobně.

Chytré ovládání umělého a využití přírodního světla

V úvodu byly zmíněny některé možnosti chytrého ovládání osvětlení. Samozřejmě, že pokud se do domácnosti nasazuje zcela nový systém osvětlení, je nanejvýš vhodné využít nutných stavebních úprav i pro instalaci různých systémů chytré domácnosti pro maximálně pohodlné anebo automatizované ovládání umělého osvětlení a využití přírodního světla.

Umělé osvětlení může být spínáno zcela nebo alespoň částečně automaticky. Samotná pohybová čidla jsou tím nejmenším, co technologie chytré domácnosti může nabídnout. Lepší jsou totiž čidla reagující na teplo lidského těla, která pracují i v naprosté tmě a při možnosti nastavení citlivosti je nemusí aktivovat domácí mazlíček.

Eventuálně lze čidla situovat tak, aby reagovala až na pohyb v určité výšce. Zareagují tedy na pohyb člověka, ovšem pes či kočka si s jejich pomocí nerozsvítí. Moderní technologie ovšem umožňují jít ještě dál. Například během dne je samozřejmě zbytečné, aby pohybové čidlo aktivovalo umělé osvětlení. Ovšem namísto jeho aktivace a deaktivace dle časového plánu lze použít senzor intenzity denního světla.

Ten pak umí zajistit, že osvětlení reaguje na pohyb, když se zešeří nebo začne stmívání. Automaticky přitom může být zvolena jen taková intenzita umělého osvětlení, která dorovná aktuální deficit přírodního osvětlení, čímž opět dochází k úspoře, protože není využit plný výkon osvětlení a spotřeba elektrické energie je tedy nižší.

Další výhodou chytrého řízení umělého osvětlení je, že jeden „nespavec“ nemusí svým pohybem rozsvítit celý byt jak v pravé poledne a případně tak rušit klidný spánek ostatních členů domácnosti. Na noční hodiny je možné přednastavit jiný režim, který automaticky nastaví jen takovou intenzitu osvětlení umožňující bezpečnou orientaci po bytě například při cestě na toaletu.

Samozřejmě automatické spínání pohybovými resp. tepelnými senzory je možné použít jen ve vybraných místnostech nebo od něj zcela upustit. Chytrá domácnost nabízí pohodlné řízení osvětlení i bez něj. Klasické vypínače na zdi nahradí vyspělejší kontrolní panely. Zapojit lze také dálkové ovládání v podobě universálního ovládače nebo chytré mobilu vybaveného speciální aplikací.

Chytré řídící prvky je pak možné využít také pro obsluhu elektronicky ovládaných okenic, žaluzií, závěsů nebo markýz pro regulaci průniku přírodního osvětlení do domácnosti. V kombinaci s motory je lze ovládat automaticky, manuálně prostřednictvím řídícího panelu na zdi nebo dálkově díky jednoúčelovému či universálnímu ovladači, případně aplikaci v chytrém mobilu či tabletu.

Je dosti příjemné, když systém chytré domácnosti automaticky vpustí denní světlo do ložnici až v době, kdy se má člověk vzbudit. Je mu tak do poslední chvíle dopřán klidný spánek ve tmě, ovšem příjemně se probouzí do slunečního svitu. Pokročilé ovládací systémy také umožňují regulaci průniku denního světla tak, aby nerušilo sledování televize nebo práci na počítači.  

Možné je opět velmi vyspělé a také dražší automatické řešení zohledňující různé faktory pro pružnou funkcionalitu anebo o něco levnější systémy s manuálním ovládáním, ovšem komfortně řešeným. Například opět universálním dálkovým ovladačem, kterým lze nejen zapnout televizi, ale zároveň bez vstávání omezit průnik denního světla znemožňující pohodlné sledování televize.

Dekorativní osvětlení do chytré domácnosti

V chytré domácnosti lze mít krb nebo akvárium poskytující útulné dekorativní osvětlení, ovšem bez povinností, které s obsluhou krbu či péčí o akvárium souvisí. Moderní technologie umožňuje věrnou simulaci krbu nebo akvária na televizní či počítačové obrazovce, ale také na specializovaném displeji vyčleněném v chytré domácnosti jen pro dekorativní osvětlení, respektive relaxační účely.

Při vhodné instalaci ani nemusí být na první pohled patrné, že jde o simulaci. Náhražka v tomto případě neznamená podřadnou variantu. Naopak. Virtuální krb logicky nevyzařuje žádné teplo, takže jej lze používat po celý rok. Akvárium zase neruší hlukem své nezbytné techniky.

Displej případně může fungovat také jako falešné okno s výhledem na exotickou pláž nebo malebnou scenérii se zapadajícím sluncem. Vyloučeno není ani propojení s osvětlením, kdy právě díky možnosti zvolit si jeho barvu a intenzitu lze v místnosti vykouzlit efekt červánků.

Různého dekorativního osvětlení může být v moderní domácnosti nespočet. Záleží na osobním vkusu. Například poměrně populární jsou tzv. plazmové koule, které se přirovnávají k lávovým lampám 21. století. Ale to je jen jeden z mnoha příkladů. Každý si může vybrat podle svého vkusu a zvolené dekorativní osvětlení pak propojit přinejmenším s dálkovým ovládáním chytré domácnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).