Hlavní navigace

Startupy v roce 2015: Hokejky, dospívání a konec legrace

21. 12. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jestliže loni se etablovali na české scéně investoři, letos vykrystalizovaly startupy, se kterými by se mělo počítat i do budoucna. Zároveň ale končí zábava.

Když se do startupů pouští už i Martin Roman, tak už to značí, že doba dětských her je pryč. Bývalý šéf ČEZu si získal 3,6procentní podíl skrze společnost SPV, která spadá pod skupinu jednoho z investorů Skypickeru – Touzimsky Kapital. A sázka na startup Olivera Dlouhého se mu může vyplatit. 

Brněnská firma zažila rok jak ze startupové příručky. Ještě v loňském rozhovoru se chlubil zakladatel firmy 120milionovým obratem, letos se dostali ke dvěma miliardám. Takzvaná „hokejka“ jistě těší všechny investory, kteří v projektu drží už víc než 65 procent.

Loni se Skypicker vešel do tří místností, letos už chystá otevření nové pobočky v Praze a nábor kolem tisícovky lidí. Brněnský startup, ve kterém má prsty i Jiří Hlavenka, letos také získal Křišťálovou lupu

Černá čísla na obzoru

Kromě Skypickeru si na černá provozní čísla myslí i Liftago, které dosud investorské peníze spíš jen pálilo. Startup letos pronikl do Brna a momentálně bojuje s konkurencí ve slovenské metropoli.

„Bavíme se s investory, kteří mají zkušenosti s podobným byznysem. Koukáme už i za hranice. Budeme hledat ‚dvouleté peníze‘, se kterými chceme hnout s expanzí od Polska směrem na jih až po Balkán,“ tvrdil na podzim spoluzakladatel Liftaga Juraj Atlas s tím, že letos by se měla firma přehoupnout přes černou nulu.

Peníze nám pošlou fanoušci

I mezi tuzemské startupy se roznesla myšlenka crowdfundingu. Prapor nesou úspěšní Warhorse Studios, kteří na své středověké RPG od komunity vysbírali kolem dvou milionů dolarů. A to láká. Ne každý však uspěje. „Neúspěšné projekty jsou ty, které si myslí, že spuštěním kampaně se stane zázrak. Pokud někdo neuspěl, tak většinou proto, že dal ruce do klína a čekal, co se stane. Nebyl aktivní a rychle to vzdal,“ konstatuje Pavel Eichler z HitHitu

Letos se ale i přesto povedlo miliony korun vybrat třeba pořadu DVTV nebo Danu Přibáňovi na další výlet se žlutým trabantem. Z technologičtějších projektů uspěl chytrý zabezpečovací systém Angee nebo naposledy i CZ.NIC se svým routerem Turris Omnia, který dokázal za týden vybrat 200 tisíc dolarů. 

Nepříliš úspěšné byly projekty ze světa designu, jako třeba vibrátor Anny Marešové, Zaza bottles nebo peněženky Contiqua

Koncept crowdfundingu by chtěl vytěžit i projekt Roklenu a Rockaway – Fundlift. Ten měl propojovat malé investory se startupy. V červnu už se otevřely předregistrace pro zájemce. Do konce roku se ale projekt stále nerozjel. Podporovat startupy v rámci crowdfundingu výměnou za podíl ve firmě ale chce poskytovat i plzeňský Penězdroj, který se rozjel na podzim

Přeživší akcelerátory posilují

Na začátku roku Telefónika zavřela pražskou Wayru, TechSquare se oddává spíš korporátním radovánkám a prapor drží smíchovský Node 5, ve kterém se uhnízdil StartupYard. Startupový hype skončil a zůstala jen práce, bez které to prostě nejde.

Oba zbylé tuzemské akcelerátory během letoška posílily. Pražský StartupYard získal nové investory v podobě Tomáše Čupra a Josefa Matějky. Brněnský Starcube má za sebou první ročník s novým týmem, který se zaměřuje především na bezpečnost a hardware. 

Brňáci si také splnili sen a založili si dceřinou společnost JIC Ventures, která má fungovat jako investiční nástroj Jihomoravského inovační centra. První investici získala Gina Software

Otázkou zatím je, co se vyklube z projektu Bolt. Ten na konci roku rozjelo O2.

Investice na běžícím pásu

Během loňského roku se na scéně zabydleli investoři, kteří to se startupy myslí vážně. Letos začali úřadovat. Kromě pražského Creda, které si otevřelo nový, miliardový fond a přibralo Andreje Kisku jako nového partnera, se rozjelo i J&T, které nasypalo během podzimu peníze do tří startupů. Celkem už tak tým Adama Kočíka stojí za pěti startupy. 

Aktivní bylo i duo Miton&Enern. Miton pokračoval v postupném budování vlastních projektů a Enern se nově zabydluje v Berlíně, kde byl u investice ve výši jedenáct milionů dolarů do startupu Nestpick.

Pro Enern jde o první investici v Berlíně, kde si zároveň otevřel kancelář. Nová země má přinést nové investiční příležitosti pro fond ETIII. Ten by měl mít k dispozici kolem padesáti milionů eur. Navíc od léta v barvách fondu funguje i pátý partner – Tomáš Čupr.

Rockaway se během letošního roku soustředilo spíš na akvizice v oblasti e-commerce a rozjezd vlastního on-line supermarketu Kolonial

Miliony pro nadějné projekty

V tuzemsku vznikají globální projekty. A to umí ocenit i globální investoři. Tým Jakuba Nešetřila z Apiary získal finanční injekci ve výši 6,8 milionu dolarů. Na financování se dohodla se skupinou investorů – kromě Flybridge a Baseline Ventures si svůj podíl trochu zvýšilo i pražské Credo Ventures. 

Technologie v rukách tuzemských vývojářů ale dokazuje, že potenciál tu je. TeskaLabs získala po roce fungování devět milionů korun. 2,1 milionu eur přiteklo i do slovenského Photonea

Kolem milionu dolarů letos ulovili ale třeba i MonkeyData. Miliony létaly i při vstupu Partners do Twista

Startupy a korporace? Už to začíná fungovat

Kdysi to bylo spíš jen téma pro zábavnou odlehčenou konverzaci. S nástupem komba Creative Dock a Home Credit to ale začíná vypadat zajímavě. Tvůrčí „skupina“ Rudolfa Krejcara má za sebou hned několik startupů, které staví na míru pro splátkovou firmu. A to jak třeba P2P půjčky Zonky nebo Kup Najisto, které se zaměřuje na opožděné platby

Obecně se korporace přestávají bát a naopak, začínají se startupy experimentovat. Prostor nápadům otevřela třeba i Česká spořitelna. Sázku na propojení korporací a startupů už udělal nejen TechSquare, ale i pořadatelé letošního Startup Summitu. 

MMF23 tip3

Nekonečný příběh – startupový fond

Další pokus o rozjezd startupového fondu, který se tentokrát jmenuje Národní inovační fond, má na svědomí opět ministerstvo průmyslu, respektive tým kolem Petra Očka. Na rozdíl od předchozího pokusu to vypadá, že tentokrát by to mohlo klapnout. 

Na vládě dostal už v říjnu zelenou a bude disponovat padesáti miliony eur. „Od fondu si toho hodně slibujeme. Teď se připravujeme na intenzivní konzultace s ministerstvem průmyslu během posledních příprav před spuštěním. Chceme si pohlídat to, abychom mohli použít naše peníze jako doplňkové financování ke zdrojům z NIF,“ slibuje šéf JIC Jiří Hudeček

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).