Hlavní navigace

Jednotlivé typy připojení

Sdílet

-

Typy připojení k Internetu lze rozdělit několika způsoby. Základní dělení je na připojení komutované a pevné. Komutované připojení (též vytáčené připojení, vytáčená linka atd.) představuje pouze dočasný způsob připojení. Název pochází z termínu komutace, který znamená proces dříve prováděný v ústředně při spojování telefonních hovorů, tedy mechanické propojení různých kontaktů. Dnes jde vlastně o synonymum pro dočasné připojení, které pracuje pouze tehdy, když chceme využívat služeb Internetu a pomocí příslušného zařízení se k němu připojíme.

Pevné připojení je naopak trvalé, uživatel je připojen neustále. Zásadní rozdíl je pak v tarifikaci takového připojení. Zatímco komutované je nejčastěji zpoplatňováno podle času připojení, za pevné se platí v pravidelných měsíčních poplatcích, a to buď bez ohledu či s ohledem na jeho využití.

Pro příležitostný přístup k Internetu zpravidla stačí komutované připojení, které je navíc jednoduše dostupné všude tam, kde je telefonní linka či signál mobilní sítě. Pevné linky jsou naopak vhodné pro intenzivní práci. Bývají výrazně rychlejší a při nepřetržité činnosti také většinou vyjdou podstatně levněji.

V zásadě lze říci, že komutované připojení používají domácí uživatelé pracující s Internetem pouze maximálně pár hodin denně či uživatelé mobilního připojení, pevné připojení pak firemní uživatelé pracující s Internetem po celou pracovní dobu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).