Hlavní navigace

IP telefonie

Sdílet

Služby IP telefonie dnes již dokáží plně konkurovat klasické telefonii, a to jak cenou, tak i kvalitou a dalšími funkcemi i komfortem pro uživatele. Zde je základní přehled toho, co je dostupné na českém trhu.

Ty tam jsou doby, kdy telefonování po Internetu bylo doménou nadšenců a vskutku průkopnickou záležitostí. Dnes je tzv. IP telefonie, datová telefonie či VoP, seriózní a čím dál tím více konkurenceschopnou alternativu ke klasickým hlasovým službám, které se pro odlišení začaly označovat jako „switched“ (neboli „přepojované, přepínané“).

To proto, že tradiční telekomunikační sítě fungují na principu tzv. přepojování okruhů (circuit switching). Naproti tomu IP telefonie využívá jako svého „nosiče“ protokol IP z rodiny TCP/IP, který se rozšířil zejména díky celosvětovému Internetu, a dnes může být provozován snad v každé datové síti. Proto také alternativní označení VoI (Voice over IP).

Technologie a techniky, umožňující přenášet digitalizovaný lidský hlas po datových sítí s využitím protokolu IP, od dob prvních pokusů skutečně výrazně vyzrály. Dokonce natolik, že řešení na bázi IP telefonie, alias VoIP, dnes neváhají nasazovat i tradiční telekomunikační operátoři, kteří dbají na kvalitu poskytovaných služeb.