Hlavní navigace

Na kabelové televizi

Sdílet

Analogové vysílání

Provozovatelé analogové kabelové televize musí ze zákona do nejnižší a nejlevnější programové nabídky zařadit veřejnoprávní programy ČT 2 a ČT 4. I za tuto nejnižší programovou nabídku ale musí divák platit pravidelný měsíční poplatek (který nenahrazuje koncesionářský poplatek za Českou televizi). Prakticky všichni poskytovatelé analogové kabelové televize navíc v rozšířené, a tedy dražší programové nabídce, mají sportovní kanál Eurosport. Může se však stát, že některý menší provozovatel tento program nenabízí. Informujte se u svého poskytovatele kabelové televize.

Pro příjem analogové kabelové televize nepotřebujete žádné speciální technické vybavení. Poskytovatel služby pouze aktivuje kabelovou přípojku ve vaší domácnosti, případně ji nechá zřídit (pokud jste v dosahu kabelové sítě). Není třeba žádný set-top-box ani speciální televizor.

Digitální vysílání

Také poskytovatelé digitální kabelové televize musí ze zákona do nejnižší a nejlevnější programové nabídky zařazovat veřejnoprávní programy ČT 2 a ČT 4. Opět však jde o placenou službu. V dražších a rozšířených programových nabídkách je rovněž panevropský sportovní kanál Eurosport, který ale lze přikoupit k základní nabídce i v levnějších tematických balíčcích sportovních kanálů. Záleží na konkrétní nabídce konkrétního poskytovatele. Přehled provozovatelů digitální kabelové televize v České republice a jejich programových nabídek najdete v této příloze serveru DigiZone.cz.

Handan DVB-C set-top-box

Pro příjem digitální kabelové televize je nutný speciální kabelový set-top-box nebo digitální televizor s kabelovým tunerem a slotem pro modul s přístupovou kartou k placené kabelové televizi

Pro příjem digitální kabelové televize potřebujete speciální kabelový set-top-box, který se zapojuje mezi kabelovou zásuvku a televizor. Většina provozovatelů digitální kabelové televize tento set-top-box dodává zákazníkům sama, protože součástí set-top-boxu je i přístupová karta k zakódovaným placeným programům. Set-top-boxy bývají takzvaně spárované s kartou, takže v jiném přijímači, byť stejného typu, by tato karta nefungovala. Vybraní operátoři nabízí přístupové karty ve speciálních modulech, které se dají vložit do CI slotů v integrovaných digitálních televizorech s kabelovým digitálním tunerem. V takovém případě už set-top-box pro příjem digitální kabelové televize nepotřebujete.

Kabelová televize ilustrační 200

Vše o digitální kabelové televizi v České republice

Uvažujete o tom, že si pořídíte digitální kabelovou televizi, ale nevíte, jak na to? Máte už doma kabelovou přípojku a využíváte analogovou programovou nabídku a rádi byste se dozvěděli, čím se liší analogová kabelovka od té digitální? Nevíte, co potřebujete k příjmu digitální kabelové televize? To vše, včetně přehledu hlavních poskytovatelů digitální kabelové televize naleznete se stálé příloze serveru DigiZone.cz Digitální kabelová televize v České republice.

Digitální vysílání v HD kvalitě

HDTV logo

Vybraní kabeloví operátoři umožní sledovat olympijské vysílání České televize a programu Eurosport také ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Pro jeho příjem divák potřebuje speciální kabelový set-top-box, který dokáže zpracovat signál v kompresním standardu MPEG-4 a HD kvalitě, a televizor, který je „HD ready“ nebo „Full HD“. Rovněž v tomto případě platí, že set-top-boxy dodává většinou přímo poskytovatel služby, protože bývají spárované s přístupovou kartou ke sledování HD programů. Karta by v jiném set-top-boxu nefungovala.

Kabelové společnosti nabídnou častěji olympijské vysílání v HD kvalitě od České televize než od placeného kanálu Eurosport. Program ČT HD mají v nabídce například tyto společnosti (kliknutím na název se dozvíte podrobnosti):

Program Eurosport HD je součástí speciálně zpoplatněných programových balíčků těchto kabelových společností:

Jihočeská kabelová společnost Elsat navíc nabídne všem svým zákazníkům zdarma olympijské vysílání německých programů ARD HD a ZDF HD.

HDTV ilustrační 200

Zkuste televizi ve vysokém rozlišení obrazu

Chtěli byste si na svém širokoúhlém LCD nebo plazmovém televizoru vychutnat opravdu kvalitní obraz? Sledovat přenosy ze Zimních olympijských her ve Vancouveru ve vysokém rozlišení obrazu? Veškeré informace o televizi ve vysokém rozlišení (HDTV), jejích poskytovatelích a technických podmínkách, které musíte splňovat, abyste toto vysílání mohli přijímat, najdete ve stálé příloze serveru DigiZone.cz HDTV v České republice.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).