Hlavní navigace

Přes pozemní vysílače

Sdílet

Analogové vysílání

Pokud jste závislí na analogovém televizním signálu, a přijímáte tedy čtyři nebo méně televizních programů (Nova, Prima, ČT 1 a ČT 2), budete moci olympijské vysílání sledovat na programu ČT 2. Toto vysílání se omezí na přímé přenosy, které budou začínat vždy v 18 hodin večer a končit v devět hodin ráno. Po zbytek dne poběží na ČT 2 klasický program.

Dosah analogového vysílání ČT 2 je však v současné době značně omezen. Česká televize byla nucena do konce loňského roku vypnout většinu analogových vysílačů tohoto programu, aby si uvolnila kanály pro svoje digitální vysílání. Proto je jistější, když se spolehnete na pozemní digitální příjem televize, díky němuž můžete olympiádu sledovat hned na dvou programech ČT.

ČT 2 - analogové pokrytí ČR k 1.12.2009

Aktuální mapa pokrytí analogového vysílání programu ČT 2. Kliknutím obrázek zvětšíte. (Zdroj: Česká televize)

Digitální vysílání

Pro sledování zemského digitálního vysílání potřebujete set-top-box, který propojíte mezi anténu a váš analogový televizor, nebo integrovaný digitální televizor, který už obsahuje digitální tuner. Digitální vysílání České televize, včetně „olympijských“ programů ČT 2 a ČT 4, už může naladit 93 procent obyvatel České republiky. Stále však ještě existují dvě oblasti, kde ČT digitálně nevysílá: Jesenicko a Zlínsko.

Pokud si nejste jisti, zda se nacházíte v místě, které je pokryto signálem digitálního vysílání ČT, podívejte se na následující mapku. Podrobnější informace o zemském digitálním vysílání ČT s detailnějšími mapami pokrytí najdete také na speciální stránce DigiZone.cz věnované veřejnoprávní digitální síti ČT a v příloze Digitální vysílání v regionech.

Mux 1 - pokrytí ČR k 1.12.2009

Aktuální mapa pokrytí digitálního vysílání České televize, které obsahuje jak program ČT 2, tak ČT 4. Kliknutím obrázek zvětšíte. (Zdroj: Česká televize)

anténa ilustrační 200

Vše o zemské digitální televizi v České republice

Nejste si jistí, zda ve vašem bydlišti naladíte signál digitální televize? Hledáte mapy pokrytí a rádi byste se dozvěděli, které digitální programy můžete přijímat na klasickou anténu? Poradí vám stálá příloha serveru DigiZone.cz Digitální vysílání v regionech. Technické parametry vysílání, seznamy zprovozněných vysílačů i termíny vypínání analogového vysílání – to vše je součástí této přílohy.

Digitální vysílání v HD kvalitě

Pokud jste z Prahy, Brna nebo Ostravy, můžete se pokusit přijímat digitální vysílání z olympiády ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Toto vysílání nabízí Česká televize na speciálním programu ČT HD v zemské digitální síti 4, provozované společností Telefónica O2. Program bude nabízet denně od 18:00 hod. podvečer do 09:00 hod. následujícího rána shodné olympijské vysílání jako kanál ČT 2, ale v HD kvalitě. Mezi 09:00 a 18:00 hod. na něm poběží stejný program jako na kanálu ČT 4, opět v HD rozlišení.

Pro příjem tohoto vysílání potřebujete buď integrovaný digitální televizor „HD ready“ nebo „Full HD“, tedy schopný příjmu digitálního signálu ve vysokém rozlišení, a pokud tento televizor nedokáže zpracovat signál v kompresním standardu MPEG-4, také set-top-box, který je „HD ready“ a „umí“ MPEG-4. Tento set-top-box zapojíte mezi anténu a televizor.

I když provozovatel zemské digitální sítě 4 deklaruje, že signálem pokrývá celou Prahu, Brno a Ostravu, dosah této sítě je ve všech zmiňovaných městech omezen. Aktuální a podrobné mapy pokrytí této sítě si můžete prohlédnout na speciální stránce DigiZone.cz věnované zemské digitální síti 4.

Mux 4 - pokrytí ČR k 15.9.2009

Aktuální mapa pokrytí zemské digitální sítě 4, v níž bude během olympiády vysílat speciální program České televize ve vysokém rozlišení obrazu (Zdroj: Český telekomunikač­ní úřad)

HDTV ilustrační 200

Zkuste televizi ve vysokém rozlišení obrazu

Chtěli byste si na svém širokoúhlém LCD nebo plazmovém televizoru vychutnat opravdu kvalitní obraz? Sledovat přenosy ze Zimních olympijských her ve Vancouveru ve vysokém rozlišení obrazu? Veškeré informace o televizi ve vysokém rozlišení (HDTV), jejích poskytovatelích a technických podmínkách, které musíte splňovat, abyste toto vysílání mohli přijímat, najdete ve stálé příloze serveru DigiZone.cz HDTV v České republice.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).