Hlavní navigace

Organizace olympiády a média

Sdílet

Celkově se do kanadského Vancouveru chystá na 5 500 sportovců a 1 400 funkcionářů národních olympijských týmů z 90 zemí světa. Ubytováni budou ve dvou olympijských vesnicích ve Vancouveru a ve Whistleru, které jsou od sebe vzdáleny 100 kilometrů. Vesnice jsou propojeny HD videokonferenčním systémem, který umožní komunikaci sportovců s trenéry, aniž by za sebou museli na tuto vzdálenost cestovat.

Na průběh olympijských her bude dohlížet 650 rozhodčích a očekává se účast 9 600 akredito­vaných novinářů a reportérů, mezi nimiž nechybí ani štáby České televize a redaktoři Českého rozhlasu. Tato média získala práva pro olympijské vysílání na území České republiky. Jediným dalším médiem, které může legálně vysílat přenosy ze ZOH 2010 v tuzemsku, je panevropský kanál Eurosport.

Předpokládá se, že přímo na místě bude olympiádu sledovat 1,7 milionu návštěvníků, z toho tři čtvrtiny budou tvořit Kanaďané. Nejvíce sportovišť je přímo ve Vancouveru a Richmondu, kam organizátoři soustředí především soutěže spojené s ledem – hokej, rychlobruslení, krasobruslení, či curling. Krasobruslařské soutěže a short track proběhnou ve vancouverské hale Pacific Coliseum s kapacitou přes 14 tisíc diváků.

ZOH 2010 Vancouver - Whistler

Čechy hojně vyhledávané hokejové zápasy proběhnou v hale Canada Hockey Place přímo v centru Vancouveru, která pojme téměř 19 tisíc diváků, a také v UBC Thunderbird Areně s kapacitou přes sedm tisíc diváků, jenž se nachází v areálu Univerzity Britské Columbie. Curling bude moci sledovat až šest tisíc diváků v hale Vancouver Olympic Centre, zatímco freestylové a snowboardové soutěže proběhnou v lyžařském areálu Cypress Mountain, 20 kilometrů severozápadně od centra Vancouveru.

Do blízkého Richmondu organizátoři her umístili ovál pro rychlobruslaře. Lyžařské disciplíny se odehrají v horském středisku Whistler (na obrázku), kde vedle jednoho z největších lyžařských areálů v Severní Americe, Whistler Creekside, který bude dějištěm všech alpských lyžařských soutěží, vznikly přímo kvůli olympiádě ještě další dva areály. Whistler Olympic Park s třemi stadiony: lyžařským, skokanským a biatlonovým, z nichž každý pojme na 12 tisíc diváků, a Whistler Sliding Centre v blízkých Balckomb Mountains, kde se odehrají soutěže v jízdách na saních, bobech a skeletonu. Také sem může přijít až 12 tisíc návštěvníků.

Organizátoři her udělí během 17 olympijských dní na 302 sad medailí. Český olympijský výbor očekává, že by naše národní výprava mohla ukořistit tři až čtyři cenné kovy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).