Hlavní navigace

Anténní soustavy

Sdílet

Dvojice či čtveřice

Jestliže se rozhodneme pro spojování antén do soustav, můžeme tak činit v násobcích dvou. Sloučením dvou antén docílíme teoreticky zisku vyššího o 3 dB než u jednotlivé antény a polovičního přijímacího úhlu, tedy vyšší směrovosti. Pro příjem televize se ještě používaly soustavy čtyř antén. Tam je pak zisk logicky až o 6 dB vyšší než u jednotlivé antény. Hodnoty přírůstku jsou ale ideální, v praxi jsou většinou trochu nižší a záleží na způsobu sloučení a naladění sestavy. Pro optimální výsledky při stavbě soustavy antén je třeba využít profesionální měřicí přístroj, na kterém se přesvědčíme, že soustava má vyšší zisk. V případě špatného zapojení či naladění může vykazovat sestava antén výrazně horší výsledky než anténa jediná! Stavbu soustav tak nelze doporučit laikům.

Venkovní anténní soustava pro DX příjem

Pro stavbu soustav se nejčastěji využívají síta, a také antény Yagi. Slučování antén Yagi je ale velmi složité, a tak se i dříve nevyužívalo tak často. Můžeme samozřejmě slučovat jak antény pásmové, tak kanálové, a v ideálním případě mohou mít sestavy 4× Yagi zisk až kolem 22 dB.

Stavba soustavy sít a její přizpůsobení je mnohem jednodušší, a proto byly zejména dříve velmi rozšířeny. Osvědčilo se hlavně rozestavení antén do kosočtverce, ale možný je i obdélníkový tvar. Pokud ke stavbě použijeme velká, tzv. plzeňská síta s přřídavnými direktory, maximální zisk soustavy se pohybuje kolem 19–20 dB. Například na pražských sídlištích lze dodnes vidět podobné soustavy namířené na bavorský vysílač Hoher Bogen, odkud se v minulosti i v Praze dal zachytit analogový signál západoněmecké televize.

Návod na stavbu soustavy 4× síto a další informace naleznete v článku Zbyňka Poisla.

Co je lepší?

Jelikož ještě mnoho zkušeností s dálkovým příjmem DVB-T na podobné soustavy antén není, nelze určit, jaký typ je lepší. Podle některých zkoušek a testů by měla nejlepší výsledky podávat právě sestava 4× síto, zejména díky své velké ploše. Ovšem dle některých zkušeností zase nejsou tyto antény vhodné pro příjem vertikální polarizace, kterou používají například německé vysílače. Každopádně budou v dnešní době podobné soustavy antén využívat spíše nadšenci do příjmu televize, a na střechách je uvidíme velmi zřídka.

Vedle soustav sít a antén Yagi mají i např. parabolické antény a další typy, které se běžně na příjem televizního vysílání nepoužívají. Parabolické antény mají v polovině pásma UHF při průměru kolem tří metrů zisk přes 20 dB, jsou ale velmi náročné na přesnou výrobu, a samozřejmě zabírají velký prostor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).