Co říká zákon?
Povinnosti správce domu ohledně provozu a úprav STA upravuje zákon č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích, konkrétně pak paragraf 105, odstavec 15, který říká:
(15) Vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru
a) příjem rozhlasového a televizního vysílání provozovatelů vysílání podle zvláštního právního předpisu – tj. na základě zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání – za podmínky, že v místě příjmu je signál přiměřené kvality,b) zřízení vnitřního komunikačního vedení včetně rozvaděče a koncového bodu sítě.
Vznikne-li tím škoda na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit. Dojde-li mezi vlastníkem domu, bytu nebo nebytového prostoru a uživatelem tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru ke sporu o rozsahu těchto povinností, rozhodne na návrh jedné ze stran sporu příslušný stavební úřad v součinnosti s Úřadem (Českým telekomunikačním úřadem).
Jak se dá zákon vysvětlovat
Zákon ale nedefinuje, co to je signál přiměřené kvality, ani jaký signál tím míní – zda z pozemního vysílače, nebo ze satelitu, případně přes kabel. Někteří majitelé domů proto antény neupravují pro příjem zemské digitální televize, pronajímají je nebo prodávají kabelovým společnostem a obyvatelům domu pak nezbude nic jiného, než si za měsíční poplatek zařídit příjem televize od nich (pokud si ovšem nepořídí vlastní individuální anténu nebo satelit, což je v mnoha místech nemožné – buď kvůli špatnému signálu, nebo zákazu umisťovat na fasádu domu satelitní parabolu nebo individuální venkovní anténu).
Pokud správce domu zajistí jeho obyvatelům příjem některé z placených televizních služeb, tedy kabelovou televizi, IPTV nebo satelit, zákon tím neporušuje a divák nemá prakticky žádnou šanci uspět se stížností u Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).