Hlavní navigace

Horizontální a vertikální polarizace

Sdílet

Pozor v Praze a Brně!

Vysílání analogové televize bylo v České republice šířeno výhradně s horizontální polarizací, při vysílání DVB-T se použije i ta vertikální, ovšem pouze na městských vysílačích v Praze a Brně a na některých digitálních opakovačích. Zbytek vysílačů bude nadále využívat polarizace horizontální. Proč budou zrovna městské vysílače vysílat vertikálně? Při obhajobě změny polarizace na vysílači Praha-Žižkov byly uváděny hlavně dva důvody. Ten základní je, že se v oblastech měst nejčastěji používají pokojové antény, pro které je vertikální polarizace signálu vhodnější. Ať už se jedná o prutové antény či pokojové antény jiných tvarů. Vertikálně polarizovaný signál by se také měl lépe šířit v členitém terénu, v případě měst v husté zástavbě.

Více o kladech a záporech vertikální polarizace se dočtete v článku Davida Kříže.

Horizontální vs. vertikální polarizace

Co způsobí špatně nastavená anténa?

Co znamená polarizace pro diváka? Tak zejména by si měl zkontrolovat, zda je jeho anténa uchycena správně. Nesprávná polarizace může příjem i znemožnit. Polarizační separace dosahuje hodnot kolem až kolem 30 dB, slabší signál tedy na opačně polarizovanou anténu nezachytíme. Pokud je signál silný, zachytíme ho sice i na špatně polarizovanou anténu, kvalita příjmu je ale mnohem nižší než by mohla být, a i při dostatečné síle přijímaného signálu se mohou projevovat výpadky a zamrzávání obrazu. To je způsobené tím, že přímý signál z vysílače je nesprávnou polarizací potlačen přibližně o hodnotu polarizační separace, navíc anténa zachytí i mnoho odrazů, které příjem ovlivní. Při špatné polarizaci se také většinou vyskytuje problém s tzv. pre-echem od vysílače na stejném kanále, který se taktéž projevuje výpadky a zamrzáním obrazu.

Pro správný a bezproblémový příjem DVB-T by tedy anténa měla být vždy správně namířena a polarizována. Problém ohledně přechodu na vertikální polarizaci se ale týká jen Prahy a Brna a jejich blízkého okolí, na jiných základních vysílačích zůstane nadále použita polarizace horizontální. Vertikální polarizace se ještě může vyskytnout na malých opakovačích např. pro horská údolí či odlehlé obce. Jaké venkovní antény jsou vhodné pro příjem vertikální polarizace se samozřejmě v naší příloze dozvíte také, konkrétně v sekci Směrové antény.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).