Hlavní navigace

Panelové antény a jiné jednoduché typy

Sdílet

Jednoduchých venkovních antén je na trhu mnoho, většinou se setkáme s panelovými anténami. I přes marketingovou masáž je jasné, že se o žádné zázračné „digitální antény“ nejedná, jsou to víceméně náhražkové venkovní typy, které by pro nízkou směrovost a zisk byly pro příjem analogové televize špatně využitelné. Pro příjem DVB-T lze takovéto antény využít v místech s velmi silným signálem, který není příliš ovlivněn odrazy. Typicky tedy v oblastech blízko vysílače, zejména ve velkých městech, kde přece jen podobné antény za oknem působí estetičtěji než klasické venkovní typy.

Panelová anténa DVB-T

Většinou se jedná aktivní antény, které sestávají z dipólu umístěného v plastovém krytu a zesilovače, a jsou určeny pro montáž například na zeď za okno, na balkon a podobně. Zisk samotné antény se pohybuje okolo 0 dB, vestavěné zesilovače mívají zisk 20–25 dB v pásmu UHF. Právě s vestavěnými zesilovači mohou nastat problémy. Lehce se zahlcují, a způsobí tak problémy s příjmem. Jelikož je zesilovač přímo součástí antény, nemůžeme ho vysadit podobně jako u klasických venkovních antén. Používat tyto antény tak nelze v místech s extrémně silným signálem, například v bezprostředním okolí vysílače, kde bychom měli raději použít malou pasivní venkovní anténu.

Cena panelových antén se pohybuje přibližně od 500 Kč až do 900 Kč, záleží také, zda je v balení obsažen i držák antény na zeď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).