Společná televizní anténa zajišťuje signál pro větší počet bytových jednotek v jednom domě. Jde o anténu, od které vede kabelový rozvod do jednotlivých domácností a televizory jsou k němu připojeny přes televizní přípojku podobně jako kabelové televize nebo televize přes pevnou telefonní linku.
Při přechodu na zemský digitální příjem televize musí projít úpravami naprosto všechny STA. Společné antény jsou totiž nastavené na příjem analogového signálu na určitých vysílacích kanálech, a pro digitální vysílání se často používají kanály jiné. Navíc také záleží na rozhodnutí obyvatel domu, jaký způsob úpravy zvolí: zda chtějí mít společný set-top-box, který převede digitální signál na analogové podoby a v té se pak rozvede pomocí kabelů po domě, nebo se do rozvodů pustí digitální signál a každá domácnost se bude muset vybavit digitálním přijímačem.
Stav STA v řadě domů je katastrofální, takže se jejich úprava neobejde bez výměny kabeláže. Taková generální úprava je náročná nejen na čas, ale také na peníze. O způsobu rekonstrukce a volbě typu úpravy STA by měli rozhodovat obyvatelé domu na domovní schůzi, kterou by měl svolat majitel domu nebo jeho správce. V podstatě existují čtyři možné typy úprav STA, které už v roce 2007 popsala a doporučila Národní koordinační skupina pro digitalizaci televizního vysílání, což je poradní orgán vlády při Ministerstvu vnitra.
V následujících kapitolách se můžete seznámit s každým jednotlivým typem úprav STA i jejich přibližnou kalkulací. Nezapomínejte však, že koneční rozhodnutí o způsobu úpravy, či zda se vůbec STA bude upravovat, má vždy majitel nebo správce domu.