Hlavní navigace

Pro příjem z více směrů

Sdílet

Hned na začátek je ale třeba zmínit, že montáž či úprava anténního systému není nic pro úplné laiky, a pokud nemáme s anténní technikou žádné zkušenosti, měli bychom tuto práci přenechat spíše profesionálovi.

Více směrů = více antén

Příjem z více směrů znamená v praxi použití více antén. Lze použít jak antény pásmové, tak antény kanálové, ale slučovat je musíme již selektivně podle přijímaných kanálů. Pokud bychom totiž sloučili antény širokopásmově, budou se signály rušit. DVB-T sice není tak náchylné na vliv odrazů a příjmu parazitních signálů z jiných směrů jako byla analogová televize, použití univerzálního slučovače pro sloučení dvou antén ale nelze i zde příliš doporučit.

Jak obecně upravit anténu pro příjem digitálního vysílání jsme se dozvěděli v kapitole „Úpravy antén pro digitální vysílání – pro příjem z jednoho směru“. A jak se vypořádat s příjmem DVB-T z více směrů si nastíníme nyní.

Postup si ukážeme na dvou modelových příkladech. V prvním případě bydlíme v místě, kde blízký vysílač severně od našeho bydliště šíří multiplex 1 na kanále 36, a multiplex 2 na kanále 50. Multiplex 3 je zde také zachytitelný, ale výrazně slaběji z jiného vysílače, který je východním směrem, na kanále 42.

Anténní systém pro příjem z více směrů

Řešením je zde použít pro příjem blízkého vysílače středně výkonnou pásmovou anténu (například krátkou „colorku“ nebo síto) a pro vzdálený vysílač kanálovou dvacetiprvkovou anténu pro kanál 42. Antény umístíme na střechu, přičemž bychom měli dodržovat odstupy mezi jednotlivými anténami. Do anténní krabičky kanálové antény můžeme vložit kanálový předzesilovač. Svody z obou antén pak sloučíme do jednoho kabelu k přijímači slučovačem. V tomto případě lze použít slučovač pro kanál 42 + zbytek pásma UHF, kdy do vstupu pro kanál 42 zapojíme kanálovou anténu a do vstupu pro zbytek pásma anténu pásmovou pro příjem kanálů 36 a 50. V případě použití předzesilovače musí být slučovač průchozí pro napájení pro daný vstup, v našem případě kanál 42. Průchozí útlum kanálových slučovačů dosahuje 2–3 dB.

Při příjmu ze tří směrů

V druhém případě nám půjde o příjem ze tří různých směrů. Použijeme-li předchozí příklad, k stávajícím kanálům se nám například rozvysílá multiplex 4 na kanále 59, jehož síla je podobná jako u multiplexu 3, je tedy slabší nežli základní dva, které přijímáme z blízkého vysílače. Postup v případě, že sestavu montujeme nově, je podobný jako u prvního případu, s tím rozdílem, že použijeme o jednu kanálovou anténu více (pro kanál 59), a slučovač se třemi vstupy (kanál 59 + kanál 42 + zbytek pásma UHF). Kanálové antény zapojíme do vstupů pro dané kanály, pásmovou do vstupu pro zbytek pásma UHF. Pokud do kanálových antén pro slabší multiplexy použijeme předzesilovač v anténní krabičce, je opět nutné mít vstupy pro kanál 42 a kanál 59 průchozí pro napájení.

V případě, že již máme namontovány antény a slučovač pro tři multiplexy a chceme přidat čtvrtý, je postup následující. Na střechu přidáme anténu pro kanál 59, a nahradíme stávající slučovač se dvěma vstupy jiným se třemi vstupy (kanál 59 + kanál 42 + zbytek pásma UHF). Jinak platí vše, co je popsáno výše.

Jak použít kanálový slučovač?

U slučování antén platí několik pravidel. Pro ideální výsledky musíme slučovat selektivně, a nikoliv širokopásmově. Pokud by oba vstupy měly stejný nebo překrývající se rozsah, signály ze slučovaných antén se spojí a vznikne nám jakási všesměrová anténa, takže vedle přímého signálu vysílače z pro něj určené antény se nám do přijímače dostanou i odrazy a možné rušivé signály přijímané jinou anténou, která na vysílač namířená není. Sloučit antény univerzálním (širokopásmovým) slučovačem lze tak jen v případě, že před tímto slučovačem jsou zařazeny kanálové propusti pro přijímané kanály, lepší je ale použít kanálový slučovač.

Odstup slučovaných kanálů musí být v pásmu UHF minimálně 2–4 kanály (záleží na typu slučovače). Nelze tedy za použití kanálového slučovače přijímat z jednoho směru jednou anténou kanál 49 a z jiného jinou anténou kanál 50 a sloučit je do jednoho svodu. I kanálová propust má v pásmu UHF rozsah propouštěného signálu 15–20 MHz, a tak dva sousedící kanály nesloučíme selektivně. Sloučit dvě antény pro sousedící kanály je tedy možné jen za použití širokopásmového slučovače, zde ale riskujeme možné rušení mezi přijímanými signály. Jediným řešením, které tak v tomto případě lze doporučit, je jedna anténa s natáčecím zařízením, tzv. rotátorem, kterou si natáčíme do různých směrů.

Kanálový slučovač většinou nekoupíme přímo, je třeba ho objednat pro požadovaný rozsah či kanály. Možností je i koupě laditelného kanálového slučovače s požadovaným počtem vstupů, pro jeho nastavení je ale třeba profesionální měřicí přístroj.

Instalace anténních soustav není pro laiky!

Jak jsme se již na začátku zmínili, je třeba si rozmyslet, zda má cenu pouštět se do úprav a montáže antén na vlastní pěst. Jestliže montáž a zapojení antény pro příjem z jednoho směru bychom úplným laikům spíše nedoporučovali, u anténního systému pro příjem z více směrů, kde je třeba ještě více zkušeností, to platí dvojnásob. Pokud anténní technice nerozumíme, je lepší nechat tuto práci odborníkovi, který pro vás sežene potřebné antény i slučovače, a zajistí bezproblémové zapojení a montáž antén, a nemusíme si dělat starosti s problémy okolo příjmu digitální televize.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).