Hlavní navigace

Umisťování anténních systémů

Sdílet

Jak správně uchytit anténu?

Uchycování antén na stožár probíhá většinou za pomoci třmenů. Pokud chceme přijímat signál s vertikální polarizací, musíme si při nákupu dát pozor na to, zda je danou anténu možno takto uchytit. I když většina antén na našem trhu je vybavena třmenem, který umožňuje natočení ráhna antény o 90 stupňů, najdou se stále výrobky, které takovou montáž nepodporují. Vedle antén typu síto jsou to i některé pásmové a kanálové antény Yagi či logaritmicko-periodické typy.

Kratší Yagi antény, sítové antény a logaritmicko-periodické antény pro příjem pásma UHF se uchycují až za reflektorem, a v tom případě většinou na montáži antény na stožár není co zkazit. Uchycujeme ji tam, kde má volný výhled, ve kterém nepřekáží jiné antény či kovové prvky. Většina takových antén má třmeny uzpůsobené pro průměr stožáru od 25 do 60 mm.

Anténní držák

Pokud potřebujeme na stožár uchytit delší anténu, například kanálovou Yagi nebo výkonné pásmové antény, měli bychom ve většině případů použít tzv. výložník, a nikoliv umístit anténu přímo na stožár. V pásmu UHF totiž ovlivňuje negativně diagram a zisk antény jakákoliv vodivá tyč s průměrem větším než 30–35 mm. V případě horizontální polarizace není tento vliv až tak patrný, ovšem při příjmu vertikálně polarizovaného signálu může i tenký stožár procházející anténou výrazně snížit zisk a zdeformovat diagram antény. Pro docílení co nejkvalitnějších výsledků při příjmu vertikální polarizace je tak nejvýhodnější umístit anténu na tyč kolmou k ose prvků (viz. obrázek). Pro příjem horizontální polarizace je pak vhodné umístit anténu na klasický výložník či na vrchol stožáru.

Rozestupy mezi anténami je třeba dodržet

V poslední době velmi opomíjeným faktem je nutný rozestup různých antén od sebe na společném stožáru. Pokud se podíváme na střechy novostaveb, nenajdeme snad jedinou, kde by byl dodržen například rozestup mezi anténou pro příjem televize a rozhlasu. Rovněž se antény pro pozemní příjem umisťují do bezprostřední blízkosti parabol pro příjem satelitního signálu. Je jasné, že ve chvíli, kdy jsou různé antény blízko sebe, ovlivňují se negativně navzájem, což opět vede k zhoršení jejich vlastností a snížení zisku. Tabulku doporučených odstupů antén od sebe uvádíme níže.

Tabulka rozestupů v centimetrech
Pásmo VKV FM VHF UHF
VKV FM 110 80 80
VHF 80 80 80
UHF 80 80 60
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).