Hlavní navigace

Média v roce 2021: Napětí kolem České televize, úpadek Šlágru a boj o sportovní práva

27. 12. 2021
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: Mart Production, Pexels.com
Připomeňte si s námi letošní hlavní události na českém i světovém mediálním trhu.

Leden

Skončila dlouholetá programová ředitelka TV Nova Alex Ruzek, nahradila ji Silvia Majeská. Do důchodu odešel jeden z tahounů tuzemské televizní digitalizace, Pavel Hanuš z České televize.

Prima snížila v DVB-T2 rozlišení svého hlavního programu. Televize Naživo ukončila terestrické vysílání a v září potom přišla o licenci. Stanice Rebel 2 Slušnej kanál požádala o přerušení vysílání až do 31. prosince 2021. Skylink přepnul stanice Nova 2 a Prima Love do vysokého rozlišení. Stanice ČT3 zařadila vlastní zprávy. ČT24 vstoupila do nového roku s upravenou grafikou, jejíž součástí je patkové písmo.

Rozvíjela se insolvenční detektivka kolem televize Šlágr – provozovatel vysílačů Czech Digital Group chtěl zrušit mimořádnou ochranu stanice před úpadkem. Neuspěl, stejně jako nebyl schválen úřední dohled nad majetkem televize. Předsedu Rady ČT Pavla Matochu napadlo, že by Česká televize mohla najít dodatečné finance na činnost prostřednictvím crowdfundingu. Generálního ředitele Petra Dvořáka tím nijak nenadchnul. Místopředsedovi Rady ČT Jiřímu Šlégrovi hrozilo odvolání za účast na večírku v Teplicích během proticovidových opatření, ale radním zůstal. Kromě toho do sněmovny přišla žádost o odvolání Pavla Matochy a o prověrku dalších činností televizních radních.

Operátor Vodafone se dohodl s firmou Discovery na zpřístupnění služby Discovery+ pro český trh. Netflix zahájil rok 2021 pokořením hranice 200 milionů předplatitelů. Aplikaci Kuki už můžete ovládat na hodinkách Garmin.

Český telekomunikační úřad oficiálně potvrdil přeshraniční rušení televizního příjmu na Jesenicku. České Radiokomunikace začaly certifikovat digitální rozhlasové přijímače. Nadšení zavládlo v Českém rozhlase: Radiožurnál porazil soukromé Rádio Impuls a stal se lídrem rozhlasového trhu.

Zemřel světoznámý moderátor Larry King, v Česku jsme se navždy rozloučili s Evou Jurinovou.

Únor

O2 TV nabídla zákazníkům s nejstaršími set-top boxy nové zařízení. Chystala totiž spuštění nové platformy, ovšem později aktualizaci odložila na rok 2022. Český rozhlas připustil, že jeho digitální síť sice teoreticky pokrývá 95 procent populace, ovšem v některých lokalitách je nutná vnější anténa. Operátor RTI CZ modernizoval svou DAB+ síť. Česká televize se rozhodla díky diváckému ohlasu zachovat teletext. Ve vysílání ČT1 se objevily minipořady s názvem Epicentrum, kde vědecká redakce vysvětlovala vládní opatření během nouzového stavu. Jeden z moderátorů, Daniel Stach, obdržel Cenu Ferdinanda Peroutky.

Nový šéf CME Didier Stoessel oznámil plán získat do pěti let milion platících uživatelů pro Voyo, internetovou platformu televize Nova. Pomáhá s tím Daniel Grunt, který na Novu přestoupil z televize Prima. Nejsledovanější seriálovou novinkou České televize za uplynulých 15 let se stala detektivka Zločiny Velké Prahy. Seznam začal vybírat peníze za přístup k videím bez reklam. Videotéka HBO Go rozšířila dabing o slovenštinu.

Agentura Médea čelila insolvenčnímu návrhu (soud ho později zamítl). Skupina Media Bohemia koupila Radio Zlín a Rock Max. Skylink ze své placené terestrické nabídky Anténa+ vyřadil HD verze Novy a Primy. Konkurenční Telly přešla na nový koncept online přístupů pro sportovní fanoušky. CNN Prima News zavedla regionální zpravodajství ve spolupráci s MF Dnes a obnovila vysílání videí od diváků.

Polské soukromé televizní stanice na jeden den vypnuly vysílání jako protest proti chystané dani z reklamy. ViacomCBS odhalil plány na internetovou službu Paramount+.

Zemřel dlouholetý novinář a zakladatel programu ČT sport Otakar Černý.

Březen

Generální ředitel České televize dostal od Rady ČT pomyslný vytýkací dopis kvůli údajně nesplněnému usnesení. Ale to ještě nebylo nic proti tomu, jaký cirkus rozpoutala jeho majetková účast v počítačové firmě Gopas. Psychiatr a kněz Jaroslav Maxmilián Kašparů kvůli zdravotnímu stavu rezignoval na své členství v Radě České televize. Poslanci sice po veřejném slyšení vybrali dvanáct finalistů na čtyři uvolněná místa v televizní radě, až do říjnových voleb ale nikoho nezvolili, a tím pádem celý proces začne od začátku v roce 2022.

Televizní radní také odhlasovali, že stanice ČT3 smí pokračovat ve vysílání.

Radu pro rozhlasové a televizní vysílání zaujalo, že program stanice Kino Barrandov vůbec neodpovídá její licenci. Analogové licence pro rádia budou platit déle, rozhodli poslanci. Společnost RTI zařadila do svého DAB+ multiplexu regionální stanici Rádio Západ. České Radiokomunikace ukončily provoz DAB v L pásmu. Brněnský Smart Comp. se stal výhradním vlastníkem IPTV platformy Kuki. Media Bohemia koupila Radio Contact Liberec.

Majitel skupiny PPF Petr Kellner zemřel při nehodě vrtulníku na Aljašce. Smutná zpráva přišla také od operátora Digital Broadcasting: zemřel dlouholetý mediální matador Radim Pařízek.

Duben

Ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal se ohradil proti tvrzení televizní rady, že je ve vysílání málo SPD. Členka Rady ČT Hana Lipovská vytvořila složitou konstrukci o údajném střetu zájmů Petra Dvořáka a na zasedání televizní rady přišla s policejní ochranou. Sněmovní právníci došli k závěru, že by Hana Lipovská neměla souběžně působit v institutu, který založila s Janou Bobošíkovou. Evropskou vysílací unii znepokojilo, co se děje kolem České televize.

Skončil teleshopping Rychlá hra na Barrandově, kterému kvůli podezřelým praktikám pohrozili operátoři zablokováním telefonních čísel. Rozhlasový radní Petr Arenberger se stal jedním z krátkodobých ministrů zdravotnictví, musel proto své místo opustit.

Podařilo se doplnit Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Svým někdejším členům odvolaným po arbitráži kvůli televizi Nova musí vysílací rada vyplatit miliony korun. Nova přiblížila, jakou původní tvorbu natáčí pro Voyo. GoGEN DAB300N se stal prvním DAB+ přijímačem s certifikací pro český trh. Regionální DVB-T síť 17 nasadila nový anténní systém a přešla na HD. Česká televize získala práva na vysílání Evropské ligy UEFA do roku 2024.

Ministerstvo průmyslu opatrně navrhlo, aby terestrické televizní vysílání pokračovalo i po roce 2030. Na což se předsedkyně Rady ČTÚ moc netváří, podle ní jsme v Evropě anomálie. V každém případě odborníci potvrdili, že po přechodu na DVB-T2 jsou potíže se signálem v některých obcích, ovšem řešení není tak jednoduché.

Květen

České Radiokomunikace mění majitele, koupil je fond Cordiant Digital Infrastructure. Skylink zrušil servisní poplatek, ale zavedl placený balíček Mini. Do týmu DVTV přišla bývalá moderátorka České televize Daniela Písařovicová. Začala vysílat digitální rozhlasová stanice Radiožurnál Sport. T-Mobile TV zařadila do nabídky Eurosport v rozlišení 4K. V pondělí 31. května 2021 ve 20.20 definitivně přestalo vysílat Radio Rubi.

Nova po dobu rekonstrukce zpravodajského studia zavedla vysílání z virtuálního prostředí. Dodavatelem nového přístroje pro O2 TV se stala čínská ZTE.

Krajský soud v Českých Budějovicích zamítl návrh na insolvenci televize Šlágr. Česká televize dostala pokutu 100 tisíc korun za propagaci karty Sazka při losování. Rada České televize se rozhodla, že potřebuje právní analýzu, jestli je generální ředitel ve střetu zájmů, anebo není. Český rozhlas a Česká televize se ohradily vůči plánu na majetková přiznání novinářů, poslanci se nakonec zákonem nezabývali. Ředitel České televize podal trestní oznámení na Hanu Lipovskou.

Francouzské televizní skupiny TF1 a M6 se chtějí propojit a čelit Netflixu. Telekomunikační společnost AT&T a firma Discovery uzavřely dohodu o spojení WarnerMedia s aktivitami společnosti Discovery. Streamovací službu Disney+ si předplácelo už 104 milionů lidí. Internetový obr Amazon oficiálně potvrdil, že kupuje filmová studia Metro Goldwyn Mayer (MGM).

Červen

Poslanci zaskočili Českou televizi a Český rozhlas, neboť o jeden hlas odmítli prodloužit výjimku umožňující částečný odpočet DPH. Televize oznámila, že kvůli tomu asi skončí ČT3. Nakonec však výjimku z DPH vrátil do zákona Senát. Ze zpravodajství České televize odešel Tomáš Drahoňovský, jehož zlákala kariéra v pivovaru. Rada České televize si nechá možný střet zájmů generálního ředitele Petra Dvořáka posoudit advokátní kanceláří Rex Law, za niž vystupuje Šimon Peták.

Jižní Moravu zasáhlo tornádo, zničilo dva vysílače Vodafone a narušilo signál DVB-T2 sítě 24.

Portfolio TV Prima rozšířila stanice Prima Star. Nova rozhodla, že Ordinace v růžové zahradě bude pokračovat už jen na Voyo. Do placené DVB-T2 nabídky Anténa+ přibyl Disney Channel. Taneční SeeJay Radio vybíralo peníze od fanoušků na další existenci, avšak získalo jich málo a v polovině září přerušilo vysílání. FreeSAT změnil vysílací parametry základních programů. Na český trh dorazila luxusní TV od Samsungu.

Seznam přejmenoval svůj videoportál zpátky na Stream.cz. Německé veřejnoprávní stanice ARD a ZDF se rozhodly úzce propojit své mediatéky, tedy internetové knihovny s odvysílanými pořady a živým vysíláním.

Předsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se stal Václav Mencl. Jedno z volných míst ve stejném orgánu obsadila Lenka Králová. Stanice Kino Barrandov a Barrandov Krimi nedodržují podmínky licence, zjistila také vysílací rada.

Červenec

Práva na Premier League pro český a slovenský trh získal Skylink. TV Nova dostala licenci pro Nova Sport 3 a Nova Sport 4. Na ČT2 skončilo vysílání dětských pořadů včetně Večerníčku, zůstávají nadále už jen na stanici Déčko. Z nabídky O2 TV zmizely stanice z portfolia AMC a nebyla to jediná změna. Jaromír Soukup koupil od Číňanů zpátky agenturu Médea.

Prima spustila VOD službu Prima Pauza. Do nabídky Telly přibyla stanice NASA 4K. Začala olympiáda.

Poslanci rozhodli, že Nejvyšší kontrolní úřad smí kontrolovat Českou televizi a Český rozhlas, legislativní proces však před volbami nedotáhli do konce a bude o tom muset znovu rozhodnout nová sněmovna. Hana Lipovská oznámila kandidaturu do sněmovny za Volný blok. Dva členové televizní rady podali trestní oznámení na jejího předsedu. Prezident Miloš Zeman vyzval k „žádoucím personálním přesunům“ v České televizi.

Rada Českého rozhlasu vyhlásila výběrové řízení na generálního ředitele, a jak se později ukázalo, vlastně by ani nebylo moc potřeba. Členem rozhlasové rady se místo Petra Arenbergera stal Jiří Šuchman. Bývalý výkonný ředitel TV Barrandov Daniel Köppl usedl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Luboš Xaver Veselý skončil s moderováním v Českém rozhlase.

CNN potvrdila projekt placené streamovací služby. Slováci nadále počítají s vypnutím analogového rozhlasu v roce 2026. Soudní dvůr Evropské unie obdržel žalobu České asociace satelitních operátorů na Evropskou komisi.

Srpen

Televize Nova získala vysílací práva na Ligu mistrů UEFA, italskou Serii A, španělskou LaLigu a německou Bundesligu. Zahájila vysílání Nova Sport 3 a Nova Sport 4. Většina stanic z konkurenční rodiny Digi Sport od 13. srpna ukončila provoz, neboť by po ztrátě vysílacích práv na evropský fotbal neměla co vysílat.

Generálním ředitelem Českého rozhlasu byl na dalších šest let znovuzvolen René Zavoral, jenž chce dát důraz na online distribuci. Nikdo další totiž nedoručil do výběrového řízení platnou přihlášku. Vodafone ukončil provoz českých stránek UPC. Podle průzkumů využívá DAB+ asi 10 procent posluchačů v České republice. Novým šéfredaktorem digitálního Rádia Junior se stal Adam Kebrt. Rada České televize nebyla schopná se sejít v dostatečném počtu členů a musela zrušit své zasedání.

Služba Disney+ odložila start v České republice zřejmě na léto 2022. Příchod na český trh oznámila na rok 2022 rovněž služba SkyShowtime.

Září

Stanice Nova 2 se přejmenovala na Nova Fun. Nova spustila podzimní schéma, po pár týdnech ho po vyhodnocení výsledků sledovanosti změnila. Změnilo se studio Televizních novin. Ředitelem výroby TV Nova se stal Milan Cimirot. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila Nově pokutu za přehnané propagování produktů v jednom z pořadů. Vysílací rada se dále zaměřila na porušování licenčních podmínek TV Barrandov.

Prima připustila, že sníží rozlišení svých stanic ve volném vysílání. Televize Šlágr podala sama na sebe kvůli obstaveným účtům insolvenční návrh. Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize a poslanec Lubomír Volný během toho poničil řečnický pult. Obvodní státní zastupitelství smetlo ze stolu trestní oznámení, které Hana Lipovská podala na generálního ředitele ČT. Rozhlasový radní Josef Nerušil kvůli kandidatuře do sněmovny v barvách SPD rezignoval na svůj mandát.

O2 TV zveřejnila aplikaci pro chytré televizory LG. Prima nasadila novou verzi svého videoarchivu v HbbTV. Nova využívá HbbTV pro mimořádné zprávy. Služba HBO Max potvrdila termín spuštění české verze v roce 2022. Český rozhlas bude mít ze zákona svůj digitální multiplex, rozhodli poslanci, a pro soukromá rádia budou určeny čtyři sítě. Český podnikatel Daniel Křetínský koupil zhruba 5,1 procenta akcií ve francouzské televizní skupině TF1. Provozovatele Filmboxu koupila skupina Canal+. Polský mobilní operátor Play se dohodl na převzetí polské UPC.

Říjen

Televize Prima vyvolala pozdvižení chystaným zákazem přetáčení reklam v IPTV. Firma SledováníTV vstoupila pod názvem Televio na polský trh a vysvětlila, že sportovní stanice Novy nenabízí kvůli příliš vysokým finančním požadavkům. Panasonic potvrdil ukončení výroby televizorů v České republice. Alan Záruba oznámil odchod z televize Nova (v prosinci nastoupil do Livesportu). Hana Lipovská ani Josef Nerušil neuspěli ve volbách.

Své vysílání zahájila DAB+ stanice pro seniory Český rozhlas Pohoda. Skupina Nova začala lákat divačky na stanici Nova Lady. Začala vysílat Prima Show. Regionální televize i-Vysočina.CZ vstoupila do DVB-T2 Multiplexu 24. Seznam předělal aplikaci pro HbbTV a chytré televizory. Česká televize zahájila vysílání 11. řady soutěže StarDance, která se kromě tanečních výkonů zapsala do povědomí diváků také četnými výskyty covidu-19

Řecká Antenna Group koupila od Sony českou verzi stanice AXN. Do O2 TV přibyla videotéka National Geographic a zákazníci se navíc dočkali aplikace O2 TV pro Android TV. Skupina Discovery získala balík vysílacích práv na špičkové zimní sporty. Na Slovensku začala vysílat Joj Šport. Svět pobláznil netflixový fenomén Hra na oliheň. Večerní program televize Barrandov začaly tvořit pouze pořady Jaromíra Soukupa.

Listopad

Televize Šlágr přestala vysílat v DVB-T2, soud poslal stanici do konkurzu a Šlágr 2 přišel o vysílací licenci. Do televize Nova nastoupil na pozici ředitele vývoje obsahu Michal Reitler. Petr Sznapka se stal šéfem regionálních stanic Českého rozhlasu v Praze a Středočeském kraji. Radio Proglas smí vysílat v DAB+ do roku 2029. V Praze zahájila vysílání soukromá síť COLOR DAB+.

Městský soud v Praze zamítl žalobu bývalých členů Dozorčí komise Rady České televize. Rada Českého rozhlasu se po stížnosti na zkrácenou předvolební vizitku zastala poslankyně SPD. Platforma Kuki změnila majitele. Mapový portál ČTÚ ukazuje měření pokrytí DAB+. Pět stran budoucí vládní koalice podepsalo koaliční smlouvu, chtějí mimo jiné změnit způsob volby mediálních rad.

Stanice Barrandov dostala pokutu 75 tisíc korun za Jaromíra Soukupa v teleshoppingu. Za sledování pořadů na internetu platí už 15 procent Čechů, alespoň jednu ze streamovacích služeb si předplácí 28 procent českých televizních diváků ve věku 15–69 let.

Společnost AMC Networks International získala práva na exkluzivní přímé přenosy zápasů slovenské fotbalové reprezentace. M7 Group převzala satelitní distribuci stanice Osem. Mall.TV zavedla placený obsah.

Prosinec

V DVB-T2 skončilo vysílání programu Klenot TV a původní televizi Šlágr nahradil Šláger Originál se slovenskou licencí. Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral si vybral na místo ředitelky zpravodajství Jitku Obzinovou, čímž naštval na 600 svých podřízených. Po protestech Jitka Obzinová nenastoupí a zpravodajství dočasně povede Ondřej Suchan. Český rozhlas chce v prvním pololetí 2022 zrušit 60 pracovních míst a jednat s politiky o zvýšení rozhlasového poplatku na 60 Kč.

iVysílání České televize dostalo novou podobu. Televize Barrandov změnila satelitní distribuci a snížila rozlišení tematických stanic na SD. Digitální stanice Zoner Underground Network zahájila vysílání v DAB+. Skylink zveřejnil omluvu za své chování při přechodu na DVB-T2. Prima Star a Prima Show se objevily na Skylinku. Prima nespustí stanice Prima Krimi +1 ani Prima Max +1.

V chytrých televizorech LG se objevila herní služba Stadia. Aplikace SledováníTV spustila uživatelské profily. Český rozhlas zprovoznil portál Můj rozhlas jako HbbTV aplikaci. Slovenská RTVS se domluvila na satelitní distribuci s M7 Group a spustila program RTVS Šport.

Cloud23

Český mediální magnát Michal Voráček koupil slovenskou zpravodajskou stanici TA3. Majitel francouzské Canal+ plánuje zcela převzít konkurenční firmu Lagardère.

S koncem roku Český rozhlas vypne vysílání na středních a dlouhých vlnách, je moc drahé je provozovat. Tématu se ještě budeme věnovat.

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).